30 בינואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

איך אפל מדלגת מעל המשבר בטכנולוגיה?גל הפיטורים הרחב פגע קשות בתעשיית הטכנולוגיה. ביום שישי קיבלנו עוד הוכחה לכך, כשגוגל 
GOOGLE
+1.96%GOOGLEסגירה:0

פתיחה:99.13

גבוה:101.39

נמוך:98.75

מחזור:לעמוד ציטוט
חדשות
גרפים
פרופיל חברה
המלצות


כתבות נוספות בנושא:
החליטה לפטר 12 אלף עובדים – סבב הפיטורים הגדול ביותר בחברה אי פעם. גם חברות כמו פייסבוק
META PLATFORMS
+3%META PLATFORMSסגירה:0

פתיחה:139.23

גבוה:143.73

נמוך:138.67

מחזור:לעמוד ציטוט
חדשות
גרפים
פרופיל חברה
המלצות


כתבות נוספות בנושא:
, מיקרוסופט 
MICROSOFT
+0.99%MICROSOFTסגירה:0

פתיחה:241

גבוה:245.17

נמוך:239.65

מחזור:לעמוד ציטוט
חדשות
גרפים
פרופיל חברה
המלצות


כתבות נוספות בנושא:
ואמזון 
AMAZON
+0.28%AMAZONסגירה:0

פתיחה:97.61

גבוה:97.75

נמוך:95.87

מחזור:לעמוד ציטוט
חדשות
גרפים
פרופיל חברה
המלצות


כתבות נוספות בנושא:
פיטרו מעל עשרת אלפים עובדים, אמזון היא המפטרת הגדולה עם 18,000 עובדים. חשוב לציין שהמספרים שאתם קוראים הם לא מספרי אמת. החברות בשלב הראשון לא מגייסות, בשלב השני "עוזרות" לאנשים להתפטר, מראות להם את הדרך החוצה, מפטרות נקודתית, ואז יוצאות בהודעה הגדולה על הפיטורים העתידיים. במילים אחרות, אם אומרים לכם שפוטרו 10,000 עובדים סביר שזה בכמה עשרות אחוזים יותר. 


דווקא על הרקע הזה, באפל 
APPLE
+2.35%APPLEסגירה:0

פתיחה:138.13

גבוה:143.31

נמוך:137.9

מחזור:לעמוד ציטוט
חדשות
גרפים
פרופיל חברה
המלצות


כתבות נוספות בנושא:
משדרים עסקים כרגיל. שם נרשם גידול של מספר העובדים ב-12 החודשים האחרונים. איך זה יכול להיות ולמה זה קורה? האם החברה מנותקת מהמשבר בענף הטכנולוגיה? (בור שלא, המשבר עוטף אותה) או שהיא פשוט לא גייסה מספיק עובדים מאז תחילת הקורונה כדי לפטר אותם? או שהיא מפטרת בשקט?


בסביבה הנוכחית, אף חברה לא יכולה להבטיח שהיא תימנע מקיצוצים מאסיביים. גם אפל. החברה תדווח ב-2 בפברואר על ירידה ראשונה במכירות ברבעון האחרון, אחרי יותר מ-3 שנים של עליות. הצמיחה נעצרה ואפל עברה לשלב המגננה. היא אפילו האטה את קצב הגיוס ואפילו בלמה לחלוטין את הגיוס בחלק מהחטיבות. ועדיין, יצרנית האייפון הקדימה את המתחרות. היא הוסיפה עובדים למטה שלה, אבל בקצב נמוך יותר, במהלך הקורונה. כלומר, היא לא צריכה לפטר כעת המונים כי היא לא גייסה המונים, וצריך גם להזכיר שאפל נשענת הרבה על מיקור חוץ. חברות מיקור החוץ שלה כן נאלצות לפטר עובדים. 


בואו נבחן את המספרים ונבין מה קרה. במהלך שנתיים, בין בספטמבר 2019 עד ספטמבר 2022, מספר העובדים של החברה גדל ב-20%. כיום יש לה 164 אלף כאלה במשרה מלאה. באותה תקופה, אמזון הכפילה את כמות העובדים, מיקרוסופט גייסה 53% יותר, גוגל עוד 57% וחברת מטה, כלומר פייסבוק, כמעט הכפילה את מספרם. אפל עלתה בקצב הדרגתי יותר ונשארה שם. היא לא יצאה מכליה. כיום יש לה 65 אלף עובדים קמעונאיים ביותר מ-500 חנויות. זה אומר – 40% מכוח העבודה שלה.


בחזרה לגוגל. הקיצוץ שם הגיע אחרי אמזון, מטה ומיקרוסופט ומתווסף ל-200 אלף משרות שקוצצו מאז תחילת שנת 2022 – אז החלה הקורונה לדעוך. סבב הפיטורים הגדול באפל היה לפני בערך 25 שנה, כשסטיב ג'ובס חזר לחברה והיא החליטה לפטר 4,100 עובדים.


אז נכון, 4 ענקיות הטכנולוגיה סבלו מהאטה הפרסום דיגיטלי, ממכירת מחשבים ועוד. לעומתן, אפל דיווחה ברבעון השלישי כי מכירות האייפון עלו השנה ב-9.5% והיא הכניסה 42.6 מיליארד דולר. כלומר, אפל מצליחה לגדול אורגנית, לא ממהרת לגייס אבל גם לא עורכת סבבי פיטורים המוניים. וכך – היא מצליחה לצמוח.


אבל יש גם נורת אזהרה: יכול מאוד להיות שנראה את אפל מתמודדת עם רבעון חלש יותר. היא תדווח כאמור ב-2 בפברואר ואז נוכל לראות את המספרים. אף אחד לא יופתע אם זה יקרה, כי החברה נתקלה השנה באתגרים בייצור בסין. מדיניות האפס קורונה בסין שיבשה מעט את התכניות, אבל האנליסטים חושבים אחרת. הם מאמינים שהביקוש לא יירד, אלא פשוט יעבור לרבעון הבא במרץ.


שלא תבינו לא נכון: המודל העסקי של אפל לא חסין מהאטות. היא רשמה הכנסות של 19.2 מיליארד דולר ברבעון השלישי – שזה פחות ממה שהיא ציפתה לו. האנליסט טום פורטה מבנק ההשקעות D.A, כתב השבוע כי הוא מצפה שאפל תפחית את מספר העובדים, אבל בצורה אורגנית – דרך שחיקה ועזיבה של עובדים ולא דרך החלפת אלה שיעזבו. בסוף, הם גם עולים לה פחות. באפל אין ארוחות צהריים לעובדים, כמו שקורה בחברות אחרות ובכלל היא פחות "מפנקת" מענקיות הטק. אולי זו רק אחת הסיבות.


לאחר ההכרזה על הפיטורים מנכ"ל גוגל אמר בסוף השבוע כי החברה ראתה בעיקר צמיחה בשנתיים האחרונות ולכן הם לא הפסיקו לגייס. זה גם מה שכתב לעובדים שלו ביום שישי. ועכשיו הגיעה העת לפטר כי פשוט הצמיחה נעלמה.


אפל ממשיכה לעבוד קשה כדי להכניס לשוק את משקפי המציאות המדומה ופרוייקטים עתידיים נוספים. בינתיים, היא לא מגייסת עוד עובדים למשימות האלה. היא שומרת על מה שיש ומאמינה שהצמיחה תמשיך להכות את התחזיות. אבל, כשמסתכלים קדימה, אפשר לשער שהשאלה אם יהיו פיטורים באפל תלויה בעיקר בצמיחה של החברה ובשאלה עד מכה יפגעו ההכנסות? בסופו של יום, אפל מעוניינת להשיא את הרווחים שלה ואם היא תיפגע בשורה התחתונה, היא תפעל לצמצומים וקיצוצים כדי לשפר  את הרווח. וול סטריט חשובה יותר מהעובדים. 

תגובות לכתבה(1):


תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.

לתגובה חדשה


תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.

חזור לתגובה


 • 1.  המכונית


  העיקר

  23/01/2023
  18:47


  0

  0

  כולם מביטים קדימה אל מיזם המכונית החשמלית של החברה. מישאל שנערך לאחרונה בארה"ב מלמד כי חלק ניכר מהקונים בעתיד יעדיפו את המכונית מתוצרתה.


  סגור

קרדיט – פורסם לראשונה