29 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

אישור חירום לחיסון שלה לקורונה


חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון הגישה אתמול (ה') למינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בקשה לאישור חירום של החיסון שפיתחה נגד קורונה, זאת לאחר שבשבוע שעבר חשפה
כי רמת האפקטיביות בהגנה נגד הנגיף עומדת על שיעור של 66%. ועדת היועצים של ה-FDA תקיים דיון בעניין ב-26 בחודש. 

 

קראו עוד בכלכליסט:

אם החיסון יאושר, הוא יהיה השלישי שמקבל אישור שימוש חירום בארה"ב, אחרי החיסונים שפיתחו פייזר ביחד עם ביונטק, ומודרנה. החיסון של פייזר
קיבל את אישור ה-FDA ב-11 בדצמבר, והחיסון של מודרנה
קיבל אישור שבוע לאחר מכן.

ג'ונסון אנד ג'ונסון ג'ונסון אנד ג'ונסון צילום: בלומברג

 

"הגשת הבקשה לאישור לשימוש חירום לחיסון שלנו נגד קורונה המגיע בזריקה אחת היא צעד חיוני לעבר הפחתת נטל המחלה עבור אנשים ברחבי העולם וסיום המגפה", מסר המדען הראשי של החברה, ד"ר פול סטופלס, "לאחר קבלת האישור, נהיה מוכנים להתחיל במשלוחים". לדבריו, החברה בדיונים גם עם רשויות רגולציה אחרות ברחבי העולם, ופועלת מתוך תחושת דחיפות כדי להפוך את החיסון "זמין לציבור בהקדם האפשרי".

 

"ב-FDA נשארנו מחויבים לעדכן את הציבור בתהליך ההערכה של הנתונים על החיסונים נגד קורונה, כך שהציבור האמריקאי והקהילה הרפואית יכולים להיות סמוכים ובטוחים בהליך אישור החיסונים של ה-FDA", מסרה היו"ר בפועל, ג'נט וודקוק.

 

 צילום: רויטרס

 

 

בארה"ב מקווים כי החיסון אכן יזכה באישור המיוחל, זאת על מנת שהנשיא ג'ו ביידן יוכל לעמוד בהתחייבותו
להגביר את קצב מתן החיסונים. לפי המומחים, הוא יזדקק למגוון של חיסונים ותרופות כדי לגבור על הנגיף, שכבר גרם למותם של מעל ל-450 אלף אמריקאים.

 

בניגוד לחיסונים של פייזר ומודרנה, שמחייבים קבלת שתי מנות בהפרש של בין 3-4 שבועות, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון כולל מנה אחת בלבד, כך שהוא מקל על הלוגיסטיקה. כמו כן, הוא ניתן לאחסון בטמפרטורות גבוהות יותר של 2-4 מעלות צלסיוס.

 

לפי הנתונים שפרסמה החברה על החיסון, רמת האפקטיביות שלו בהגנה מפני הנגיף עומדת על 66%, אולם הוא פחות יעיל נגד המוטציות שהתגלו לאחרונה. רמת ההגנה עמדה על 57% מול המוטציה מדרום אפריקה. עם זאת, המומחים מציינים כי לא ניתן להשוות את הנתונים מול אלה של פייזר ומודרנה, שאפקטיבים ב-95% ו-94%, בהתאמה, זאת מכיוון שהניסוי של ג'ונסון אנד ג'ונסון נערך כשרמת התחלואה הייתה גבוהה יותר וכבר זוהו המוטציות. לפי ד"ר אנתוני פאוצ'י, מומחה המחלות הזיהומיות הראשי בארה"ב, הממצא החשוב ביותר בנוגע לחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון הוא שהחיסון אפקטיבי ב-85% במניעת מחלה חמורה.

 


באוגוסט חשף משרד הבריאות האמריקאי כי הגיע להסכם בשווי מיליארד דולר עם החברה לרכישת 100 מיליון מנות. במסגרת ההסכם, הממשל יכול להזמין עוד 200 מיליון מנות.

קרדיט – פורסם לראשונה