29 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

ארגון הבריאות העולמי: מגפת הקורונה כבר אינה מצב חירום


מגפת הקורונה כבר אינה מצב חירום בינלאומי, כך הכריז היום (שישי) ארגון הבריאות העולמי. לפי הצהרת הארגון, נעשתה התקדמות משמעותי לקראת סופה של המגפה שהרגה יותר מ-6.9 מיליון בני אדם ושיבשה את הכלכלה העולמית.

ועדת החירום של ארגון הבריאות העולמי התכנסה ביום חמישי והמליצה לסוכנות האו"ם להכריז על סיום מצב החירום לבריאות הציבור הקיים כבר למעלה משלוש שנים.

"לכן בתקווה גדולה אני מכריז שנגיף הקורונה הוא לא מצב חירום בריאותי עולמי", אמר מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום ג'ברייסוס, והוסיף שסיומו של מצב החירום לא אומר שנגיף הקורונה הסתיים כאיום בריאות עולמי.

ועידת החירום של ארגון הבריאות העולמי הכריזה על הקורונה כמצב חירום ב-30 בינואר 2020, כחודש לאחר שהמקרים הראשונים אובחנו בעיר ווהאן במחוז חוביי שבסין. הסטטוס עזר למקד את תשומת הלב הבינלאומית באיום הבריאותי ובחיזוק שיתוף הפעולה בנושא החיסונים והטיפולים.

הדמיה של תאים נגועים בזן האומיקרון של נגיף הקורונה, שפרסם המכון הלאומי של ארה"ב לאלרגיה ולמחלות זיהומיות (NIAID/NIH via AP)

"הנגיף שינה את העולם, והוא שינה אותנו. וככה זה צריך להיות, אמר גברייסוס. "אם נחזור למצב שהיה לפני המגפה, לא נצליח ללמוד את הלקחים שלנו, ונכשיל את הדורות הבאים".

שיעור התמותה הואט משיא של יותר מ-100,000 איש בשבוע בינואר 2021 לקצת יותר מ-3,500 בשבוע עד 24 באפריל, 2023, על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי.

בשנה שעברה אמר נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שהמגיפה הסתיימה. כמו מספר מדינות אחרות, הכלכלה הגדולה בעולם החלה לבטל את מצב החירום המקומי שלה, והפסיקה לשלם עבור חיסונים בין היתר.

אזורים אחרים נקטו צעדים דומים. האיחוד האירופי אמר באפריל בשנה שעברה ששלב החירום של המגיפה הסתיים, והיו"ר האפריקאי של ארגון הבריאות העולמי, מתסידיסו מואטי, אמר בדצמבר שהגיע הזמן לעבור לניהול שגרתי של המגפה ברחבי היבשת.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

קרדיט – פורסם לראשונה