23 באוקטובר 2021

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

ארה"ב תתרום 500 מיליון חיסוני קורונה למדינות עניות


ממשל ביידן רוכש מאות מיליוני מנות נוספות של חיסון הקורונה של פייזר כדי לתרום אותם לעולם, כך על פי שני אנשים המכירים את פרטי העסקה, כחלק מהמאמץ האמריקני לחלוק חיסונים עם האוכלוסייה הבינלאומית.

הממשל צפוי לרכוש 500 מיליון מנות, אך טרם נקבעו תנאים סופיים. ההכרזה על הרכישה מיועדת לתחילת השבוע, ומתוזמנת לחפוף לפתיחת ישיבת האסיפה הכללית של האו"ם.

רכז הקורונה בבית הלבן ג'ף זיינטס סירב להגיב לדיווח על העסקה, אך אמר כי גישה לחיסון "תהיה נושא לדיון משמעותי" בעצרת האו"ם.

"פייזר מחויבת בכל תוקף לעשות כל שביכולתנו על מנת להבטיח גישה שוויונית ובמחיר סביר לחיסוני הקורונה שלנו לאנשים ברחבי העולם", אמרה דוברת פייזר, איימי רוז. "אמנם אין לנו חדשות ספציפיות לחלוק היום, אך אנו עובדים באופן פעיל עם ממשלות ברחבי העולם, כמו גם שותפי בריאות עולמיים לקראת מטרה זו".

הרכישה תסמן את המאמץ השני הגדול של ארצות הברית להפצת חיסונים לעולם. ביוני רכש הממשל האמריקני 500 מיליון מנות של החיסון להפצה על ידי "קובקס", היוזמה הנתמכת על ידי ארגון הבריאות העולמי לחלוקת חיסונים ברחבי העולם, ובכירים הסבירו שהחיסונים יועדו בעיקר למדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית.

המהלך המדווח מגיע על רקע הביקורת ההולכת וגוברת על ארה"ב שלא עושה מספיק לכאורה כדי לחסן את העולם, במיוחד בזמן שהממשל מתקדם בתוכניתו להציע מנות דחף לאמריקנים.

ביום שישי המליצה הוועדה המייעצת של מינהל המזון והתרופות (FDA) פה אחד על אישור מנת דחף לבני 65 ומעלה ולאלו הנמצאים בסיכון גבוה למחלות קשות. אולם הוועדה הצביעה נגד הצעת מנות הדחף לכל אמריקני מחוסן מגיל 16 ומעלה.

ארגון הבריאות העולמי קרא למדינות להפסיק להציע מנות דחף לפחות עד סוף השנה, בטענה שמדינות עניות יותר צריכות לקבל גישה רבה יותר לחיסונים. מומחים אמרו כי יש צורך ב-11 מיליארד מנות כדי לחסן 70 אחוזים מהאוכלוסייה העולמית, וטענו כי היעד יבלום באופן משמעותי את התפשטות הנגיף ויפחית את הסיכון להתפתחותם של זנים חדשים.

ממשל ביידן טוען נחרצות שיש לארה"ב די אספקה הן למנות דחף והן לתרומות בינלאומיות משמעותיות.

פעילים אמרו שהם נרגשים לשמוע שהבית הלבן מתכנן לתרום מנות חיסון נוספות למדינות נזקקות: "החדשות שממשל ביידן יחלוק מנות נוספות של חיסונים נגד קורונה עם העולם הן מסוג הפעולות הדרושות לנו לצד המשך המאמץ לחסן אמריקנים נוספים", אמרה קרולין ריינולדס, מייסדת הארגון "פנדמיק אקשן נטוורק". "למען האמת, אמריקה יכולה וצריכה להתחייב לאפילו יותר, וזה האינטרס הלאומי שלנו לעשות זאת", אמרה והוסיפה שחלק גדול מהעולם "סובל מרעב לחיסונים – ולא נסיים את המגפה הזו עד שנראה הרבה יותר זריקות בכתפיים".

קרדיט – פורסם לראשונה