29 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

בריטניה: טיפול חדש לקורונה הפחית את סיכויי המוות בעשרות…
הישג נוסף למלחמה בקורונה: תוצאות מחקר קליני שפורסם אמש (חמישי) בבריטניה מראות כי התרופה 'אקטמרה' לטיפול בחולי קורונה מסוגלת להפחית את סיכויי המוות לחולים במצב קשה ב-24 אחוזים. בנוסף, מהמחקר עולה כי טיפול בתרופה עשוי לקצר את משך האשפוז של חולים במצב קשה עד עשרה ימים בממוצע. בעקבות כך, בבריטניה הודיעו על אישור מידי של התרופה, וחולי קורונה במדינה יחלו לקבל אותה במחלקות לטיפול נמרץ כבר בזמן הקרוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי ממצאי המחקר, חולים שהשתתפו בניסוי וקיבלו את התרופה שוחררו ממחלקת הטיפול הנמרץ בטווח של 7 עד 10 ימים מוקדם יותר מאשר החולה הקשה הממוצע. החוקרים מעריכים כי הטיפול בתרופה, שמשמשת במקור לטיפול בדלקת מפרקים, עשוי לתרום משמעותית להפחתת הלחץ על בתי החולים – באופן שיורגש כבר בשבועות הקרובים.

בתוך כך, הממשל הבריטי ושירות הבריאות הלאומי בבריטניה (ה-NHS) ינפיקו כבר היום (שישי) הנחיות מעודכנות לגבי השימוש בתרופה, שייכנסו לתוקפן באופן מידי. בבריטניה מקווים כי תוצאות המחקר וההנחיות שיפורסמו יעודדו את צוותי הרפואה להשתמש ב'אקטמרה' בטיפול בקורונה ובכך יביאו לירידה משמעותית בעומס על בתי החולים במדינה.

מבקרים בגלריית וואלאס בלונדון, 15.7.20 (צילום: Leon Neal, Getty Images)

הקורונה בלונדון | צילום:
Leon Neal, Getty Images


ההערכות הן שבעקבות בריטניה, בקרוב תאושר התרופה גם בארץ לטיפול בחולי קורונה הנמצאים במחלקות לטיפול נמרץ. התרופה, שמיוצרת על ידי חברת 'רוש' העולמית, קיימת במלאי גם בישראל ונעשה בה שימוש שהוכח כיעיל בקיצור זמן האשפוז של חולי קורונה במצב קשה.

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, בירך על ההישג המשמעותי בעקבות פרסום תוצאות המחקר: "הוא הוכיח את יכולתו להוריד את הסיכון למוות בקרב חולי קורונה במצב קשה. התרופות לטיפול בקורונה יהיו זמינות באופן מידי, דבר שיאפשר את הצלת חייהם של אלפי בני אדם".

ד"ר דרור דיקר, מנהל מחלקה פנימית ד' ומחלקת קורונה בבית חולים 'השרון', הסביר בשיחה עם N12: "התרופה הזו מטפלת במצב של 'סערה ציטוקינית' – הפעלה יתרה של מערכת החיסון בגוף שמובילה בסופו של דבר לפגיעה באיברים. המחקרים הראשוניים על התרופה הראו כי היא מסייעת לקיצור משך האשפוז והיו סימני שאלה לגבי היעילות, לכן התוצאות הערב מפתיעות אותנו לטובה".

דיקר המשיך: "בשילוב עם סטרואידים, התרופה הצליחה להוריד את התמותה ב-24 אחוזים ומדובר בבשורה דרמטית. התרופה שנבדקה במחקר עוצרת את ההתפתחות של התהליך הזה. בישראל נעשה שימוש ב'אקטמרה' אצל חלק מהחולים הקשים, וגם אנחנו ראינו שיפור אצל אותם חולים שקיבלו את הטיפול".

קרדיט – פורסם לראשונה