30 בינואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

הבנק המרכזי האירופי: הסרת מגבלות הקורונה בסין תגרום לעלייה באינפלציהההחלטה של סין לפתוח מחדש את כלכלתה תגביר את האינפלציה באירופה מכיוון ששניהם מתחרים על יותר אנרגיה, כך אמרה נשיאת הבנק המרכזי של אירופה (ה-ECB) כריסטין לגארד.


השבוע התקיים ויכוח נרחב בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שוויץ, האם ההחלטה של בייג'ינג לסיים את מדיניות ה"אפס-קורונה" שלה תביא לעלייה או לירידה באינפלציה. מצד אחד, יש הטוענים שמכיוון ששרשראות האספקה חוזרות לפעילות אז הפתיחה המחודשת עשויה להקל על חלק מהלחצים האינפלציוניים שאירופה התמודדה איתם בחודשים האחרונים. מצד שני, אחרים, ובהם הנשיאה לגארד, מציינים שסין תצרוך יותר אנרגיה – מה שיוסיף ללחצים האינפלציוניים.


הפתיחה המחודשת של סין היא "משהו שיהיה חיובי עבור סין בעיקר, וגם עבור שאר העולם, אבל בעבורנו יהיה מדובר בלחץ אינפלציוני, פשוט בגלל שרמת האנרגיה שנצרכה על ידי סין בשנה האחרונה הייתה בוודאי פחותה ממה שהם יצרכו השנה ללא ההגבלות. כמות ה-LNG (גז טבעי נוזלי) שהם יקנו משאר העולם תהיה גבוהה ממה שראינו ואין כל כך הרבה קיבולת פנויה במונחים של נפט וגז", אמרה לגארד בדאבוס.


סוכנות האנרגיה הבינלאומית הזהירה שחברות אירופאיות עלולות להתמודד עם עלויות גבוהות יותר כשהן תרצנה השנה לרכוש גז טבעי מכיוון שתהיה תחרות רבה יותר על הסחורה. האינפלציה הייתה אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור אזרחי אירופה בשנה האחרונה, בעיקר הודות לחשבונות אנרגיה גבוהים יותר כתוצאה מהחרם ההדדי שהטילה עליה רוסיה.


ה-ECB העלה את הריבית ארבע פעמים במהלך 2022, והביא את ריבית הפיקדונות שלו ל-2%. הבנק המרכזי אמר בדצמבר כי יגדיל את הריבית עוד ב-2023 כדי להתמודד עם האינפלציה הגואה. הנתונים האחרונים כן הראו האטה מסוימת באינפלציה, גם אם היא נשארת הרבה מעל היעד של 2% של ה-ECB. האינפלציה בדצמבר הגיעה ל-9.2% בגוש האירו, זו הייתה הירידה החודשית השנייה ברציפות בעליות המחירים ברחבי גוש האירו.

תגובות לכתבה(0):


תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.

לתגובה חדשה


תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.

חזור לתגובה

קרדיט – פורסם לראשונה