29 בינואר 2022

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

העולם נערך לגל חמישי, אוסטריה תחת סגר קורונה מחמיר


באוסטריה עדיין לא מעכלים שיש סגר נוסף. או לפחות מדחיקים. די בלהסתכל מה קורה באחד הקניונים במרכז הבירה וינה: ליד מרכול של רשת גדולה בקניון אנשים מגיעים כדי לקנות מצרכים מתוך ידיעה שזו הרשת שפתוחה גם בימי ראשון. אבל אחד אחרי השני הם מופתעים לגלות שהרשת שינתה את שעות הפעילות וכבר לא פתוחה בימי א וחוזרים כלעומת שבאו. ואכן על השלט שעל הדלת מחקו ושינו את ימי הפעילות בהתאם. עובר אורח שגם הגיע והתאכזב אמר לי שהוא לא ידע על זה. הוא הוסיף שגם בימי חול צמצמו את הפעילות של הסניף. למעשה הסניף היה פועל עד 11 בלילה ועכשיו (כשהוא פתוח) רק עד 6 בערב. בבניין סמוך בחנות למזון מהיר מקסיקני שאלתי אם יש מרכול פתוח באזור . העובדת כנראה לא עודכנה במה שקורה בקניון הסמוך וישר הפנת אותי למרכול , שכאמור סגור.

הסגר הוביל לסגירה של כל מה שלא נחוץ אך בתי קפה ומסעדות פתוחים למשלוחים. סופרים פתוחים אבל כאמור שינו פעילות. באזור הבילויים סטפנספלאץ עדיין יש אווירת חג מולד וגם עץ אשוח לצד חנוכיית ענק מונחים ליד הקתדרלה. אך הקהלים שמגיעים לשם באים כדי לשמוע את העוגב בקתדרלה או לשתות בירה בעמידה ליד הפאבים שמגישים להם אלכוהול בכוסות חד פעמיות.

סניף מרכול סגור בווינה, צילום: ארז לין

אמנם לובשים מסיכות בכל מקום – וחובה להשתמש רק ב-N95 או דגם מקביל – אך באף חנות לא מבקשים אישור התחסנות (אין יותר פטור למי שנבדק – רק החיסון קביל) כי הרי אסור במילא להישאר במקום. גם לא בתחבורה הציבורית. אבל באופן מפתיע גם במרכולים לא מבקשים הצגת תעודת חיסון למרות החוק המחייב בעלי עסקים ומתחמים, כנראה מתוך עייפות ושחיקה (גם הנסיון לעשות סגר חלקי רק על בלתי מחוסנים כשל מהר מאוד). גם לא מקפידים על מרחק בין האנשים.אפילו לא בתחבורה הציבורית.

מתחמי הבדיקה והחיסון הממשלתיים השונים בעיר פרוסים בקונטיינרים שכל אחד, גם זרים, יכולים לגשת ולהיבדק ללא כל עלות, כולל במרכז הכנסים המפואר של ווינה ששוקק חיים דווקא בגלל הקורונה. כולם באים להיבדק (בדיקות הפיסיאר הם דרך גרגול של מים). כך או כך יש נפגעים רבים מהסגר. די בשיחה שוטפת עם נהגת מונית שמסבירה איך אין עבודה בגלל שלא צרי מוניות כמו קודם. הסגר חזר אך באוסטריה, כך נראה, מתכחשים לו ונושאים עיניים בעיקר לפרס הגדול : חג המולד. מקווים שעד אז יעבור זעם ובינתיים חיים בשגרת סגר .

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו ונתקן

קרדיט – פורסם לראשונה