31 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

הפסדי העתק של עולם הספורט


קשה להאמין, אבל בדיוק לפני שנה, ה-12.3.2020, נרשם אחד האירועים הבלתי נשכחים ב-NBA, כאשר הליגה השביתה בצורה דרמטית את פעילותה לאחר שהתברר כי רודי גובר ודונבן מיטשל מיוטה חלו בנגיף הקורונה, כאשר משחקם של הג’אז בוטל בזמן שהשחקנים היו בחימום, באולם מלא בקהל.

באותה תקופה, זה נראה כמו תרחיש כמעט אפקוליפטי, ומאז עולם הספורט אמנם למד להתמודד לצד הנגיף, ועם הגעת החיסונים נראה שאנחנו מתקרבים יותר ויותר לחזרה לנורמליות, עד כמה שניתן, אבל נראה שההפסדים הכספיים העצומים של מועדוני הספורט השונים, הם משהו שייקח הרבה זמן להתאושש ממנו.

לברון ג'יימס (רויטרס)לברון ג'יימס (רויטרס)

על פי ההערכות של המגזין ‘פורבס, למרות שהליגות הגדולות בספורט האמריקאי הצליחו לחזור בגירסה מקוצרת כזאת או אחרת, ההפסדים של ה-NBA, ה-NFL (ליגת הפוטבול), ה-NHL (ליגת ההוקי), ה-MLB (ליגת הבייסבול), וליגת המכללות בכדורסל, הגיעו כבר לכ-14 מיליארד דולר. בשנה בלבד. 

חמור מכך, גם הערך של הקבוצות, מה שמוגדר בכתבה כ”אחת ההשקעות הכי בטוחות לטווח ארוך עבור מיליארדרים”, החל לרדת, כאשר ב-NHL מדברים על צניחה של ב-2% בממוצע. ב-NBA אגב אמנם לא צנח הערך של הקבוצות, אך הוא עלה ב-4% בלבד, העלייה הכי נמוכה מאז 2010.

אנתוני ג'ושוע (רויטרס)אנתוני ג'ושוע (רויטרס)

מבחינה אישית, על פי ‘פורבס’, שחקני הבייסבול הם אלו שספגו את הפגיעה הכי קשה במשכורות שלהם, כשגם מתאגרפים דוגמאת קאנלו אלברס ואנתוני ג’ושוע, ספגו הפסדים שמוערכים בכ-30 מיליון דולר כל אחד, בעקבות קרבות שלהם שתוכננו להיערך בחודשים מאי ויוני ובוטלו.

אלבארס אגב, נמצא במקום הראשון והמפוקפק ברשימת הספורטאים של פורבס שנפגעו כלכלית הכי קשה בשנה הזאת, כאשר הרוויח כ35 מיליון דולר “בלבד”, עומת 92 בשנת 2019. כריס פול הרוויח כ-29 מיליון לעומת 35 בשנה הקודמת, וג’ואל אמביד כ-20 לעומת 25 מיליון דולר.

מארק קיובן (רויטרס)מארק קיובן (רויטרס)

אבל בארצות הברית כבר מביטים קדימה, ובאופטימיות גדולה. “החיסונים הולכים לשנות את הכול. אני חושב שנשחק שוב מול אולמות מלאים הרבה יותר מהר ממה שכולם ציפו”, אמר מארק קיובן, הבעלים של דאלאס מאבריקס למגזין.

עד כמה חזרת האוהדים לאולמות ולמגרשים קריטית למועדונים? קחו לדוגמה את ה-NHL, ליגת ההוקי קרח הגדולה בעולם. על פי הכתבה, הליגה מרוויחה כמעט מיליארד דולר בשנה מזכויות שידור בטלוויזיה ובאינטרנט, אבל לא פחות מ-70% מההכנסות שלה מגיעות ממכירת כרטיסים ורכישות שעושים אוהדים במהלך המשחקים בתוך האולמות. ב-NBA אגב, כ-40 אחוז מההכנסות מגיעות מאוהדים שמגיעים למשחקים.

ריאל תנסה לצמצם את הפער בטבלה נגד אלצ'ה

קיובן אגב, מסמן את האולימפיאדה בטוקיו כאירוע שיכול להביא את המפנה: “אם הנבחרת האמריקאית תצליח במשחקים האולימפיים, זה יכול להוציא אנשים החוצה, לשבת בברים ובמקומות אחרים יחד, זה יתרום לתחושה שחוזרים לנורמליות. זאת יכולה להיות נקודת ההתחלה לקיץ מדהים עבור כולם”.  

גארבג' טיים חוזרת עם שחקן מגולגל בבוריטו

קרדיט – פורסם לראשונה