2 בדצמבר 2021

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

חשש מהתפרצות מחודשת בישראל בעקבות העלייה בתחלואת הקורונה בעולם


העלייה בתחלואה בעולם מדאיגה את אנשי משרד הבריאות בישראל. מדינות רבות באירופה סוגרות שעריהן בפני תיירים, ובחלקם כבר מונהגים סגרים לסירוגין והגבלות תנועה על אזרחים שאינם מחוסנים.

בשבוע שעבר הוחלט שאין צורך להכניס מדינות שהתחלואה נמצאת בהן בעלייה לרשימת המדינות האדומות, כדי למנוע נסיעה וחזרה של ישראלים ממדינות אלו, אולם יש מי שחולקים על ההחלטה. בכיר במשרד הבריאות אמר כי "הקריטריון הכי חזק בהגדרות הוא כמות המאומתים שמגיעים לישראל מאותה מדינה, אך עדיין אין אף מדינה שעומדת בקריטריון כזה. לא אהבתי את המסר העובר שלטוס זה בטוח, אבל אי אפשר לשחק עם הקריטריונים. אם עכשיו יהיו הרבה נוסעים לאירופה וייכנסו לארץ הרבה מאומתים, אז ברור שהמצב יחמיר. הבעיה היא שזה תגובתי יותר מדי, ולא ניתן למנוע זאת מראש".

פרופ' גילי רגב יוחאי, מנהלת היחידה למניעת ובקרת זיהומים בשיבא, הוסיפה: "הדבר היחיד שמדאיג אותי כרגע זה הכניסה מחו"ל. יש כניסה של אנשים לא מחוסנים וזה יכול לגרום להתפרצות. אני חושבת שההקלה בבדיקת אנטיגן במקום PCR לפני עלייה למטוס היא סבירה. בדיקת אנטיגן היא מספיק רגישה לזהות אנשים מידבקים, כך שמי שעולה על מטוס עם בדיקה שלילית לא ידביק אף אחד במטוס. אבל לדעתי צריך לבצע בדיקות לחוזרים גם חמישה ימים אחרי שובם – ולא רק בנחיתה". על הגדרת המדינות כאדומות הוסיפה: "מבחינתי העולם כולו אדום. כל מי שנוסע לחו"ל צריך להיזהר מאוד בחזרה לארץ".

בתוך כך, שר הבריאות ניצן הורוביץ החליט בסוף השבוע האחרון לאפשר בדיקות אנטיגן במקום בדיקות PCR כתנאי לעלייה למטוס, וניכר כי גם החלטה זו נתקלה בחילוקי דעות. פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקת קורונה ומחלקה פנימית בהדסה עין כרם, אמר: "אני לא שמח בהקלות לבאים משדה התעופה במעבר לבדיקת אנטיגן במקום PCR. יש כל כך הרבה מדינות כתומות, וכשיש התפרצויות של עשרות אלפים בכל מדינה, זה מצב מסוכן לישראל כמדינת אי. ההתפרצות עלולה להיות כמו בחודש יולי ולהגיע מחו"ל".

קרדיט – פורסם לראשונה