2 בדצמבר 2021

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

"יש עדויות שהנגיף חודר למוח ומשפיע עליו"


"איבוד של טעם וריח הוא עדות להשפעה על המוח, ויש עדויות שהווירוס הזה (קורונה) נכנס למוח ומשפיע עליו" – כך אמרה הערב (שלישי) ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, בישיבה של ועדת השרים להתמודדות עם הקורונה (קבינט הקורונה).

אלרעי פרייס אמרה את הדברים הללו כאשר התייחסה לתסמונת פימס (PIMS). לדבריה, "פימס הוא תופעה שקורית בילדים בריאים. זו תסמונת קשה שמופיעה בקרב חלק קטן מהילדים כמה שבועות אחרי שהחלימו מהווירוס. תחלואה אקוטית וקלה, אפשר אפילו להיות בלי תסמינים, ודווקא שנים אחר כך ייתכן שיהיו תסמינים".

בדיון הוצג מצב התחלואה בפריסה ארצית על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות, הוצגה ההיערכות למבצע חיסון הילדים שהחל היום, והשרים דנו בהיערכות למופעי חג החנוכה.

בסיכום הדיון, הוחלט בקבינט להמשיך לקדם את מבצע ההסברה הארצי במטרה להגדיל את היקפי ההתחסנות, ולמקד אותו בשני קהלי יעד עיקריים: ילדים בגילי 11-5 ואנשים שטרם קיבלו את החיסון השלישי (בדגש על בני נוער). כמו כן, לאחר חופשת החנוכה יקודם מבצע אנטיגן נוסף במערכת החינוך.

נוסף על כך, הוחלט להאריך בשבועיים נוספים את התקנות שמיישמות את מתווה התו הירוק והגבלות התפוסה בחללים סגורים, בכפוף לאישור ועדת החוקה של הכנסת, ובשלב זה יימשך המצב הקיים ולא צפויות הקלות או החמרות בהנחיות הקורונה.

בתוך כך, פרופ' סלמן זרקא הממונה על המאבק במגיפה דיווח כי קופות החולים העבירו דיווחים ראשוניים למשרד הבריאות, ולפיהם יש הזמנות עודפות לחיסוני הילדים נגד הקורונה. זרקא אמר עוד כי בתוך מספר שבועות ניתן יהיה לדעת אם מתפוגגת השפעתו של החיסון השלישי שקיבלו האזרחים: "אין לנו כרגע יסוד לחשוב שאכן הדעיכה בבוסטר היא בקצב דומה לדעיכה אחרי שני חיסונים הראשונים".

אלרעי פרייס הביעה מצידה תמיכה נלהבת בחיסוני הילדים, וציינה כי עד כה "יותר מ-3 מיליון ילדים (בני 12-15) חוסנו ואין דיווחים על תופעות לוואי. מי שמחוסן פחות, מידבק פעמיים: פחות נדבק בעצמו, וגם אם הוא כבר נדבק – הסיכוי שלו להדביק אחרי נמוך ב-60%. הסיכון מהתחלואה הרבה יותר גבוה מהחיסון".

קבינט הקורונה (ארכיון), צילום: קובי גדעון, לע"מ

"לנקוט צעדים כבר כעת"

במהלך הישיבה נחשפו השרים לדו"ח קורונה שחובר על ידי חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומהפקולטה לרפואה בהדסה עין כרם, המנטרים את מצב תחלואת הקורונה בישראל. אחד הממצאים המרכזיים בדו"ח לימד כי העלייה במקדם ההדבקה בימים האחרונים היא אמיתית ונובעת מעלייה בהדבקה בגילי 40 ומטה, כשרוב הנדבקים החדשים לא מחוסנים – ובמיוחד הילדים שביניהם.

את הסיבות לשורשי ההדבקה המוגברת לא יכלו החוקרים לנתח בשל מחסור בנתונים, אך לדבריהם הסיבות לעלייה בקצב ההדבקה נובעות מהצטברות אוכלוסייה שטרם קיבלה מנת בוסטר (מעל מיליון איש), מכשני מיליון שטרם התחסנו – מתוכם 2 מיליון ילדים – מההקלות ומהיעדר אכיפה של התו הירוק.

עם זאת, בזכות החיסון הנרחב באוכלוסייה – גם לפי התרחיש המחמיר של מומחי האוניברסיטה העברית, מקדם ההדבקה לא יעלה על 1.2 ומספר הנדבקים בסוף דצמבר יהיה כ-2,450. מאידך, לפי התרחיש "הסביר", כבר בסוף החודש יגיע מקדם ההדבקה ל-1.15 ומספר המאומתים היומי יעמוד על כ-600, כשבסוף דצמבר הוא יגיע לכ-1,700.

המומחים – פרופ' דורון גזית, פרופ' רונית קלדרון מרגלית ועמיתיהם – מציינים כי ההדבקה כרגע היא בקרב לא מחוסנים, כמו גם בקרב מחוסנים בחיסון שני שתוקפו פג. לדבריהם, "מגמות התחלואה עדיין מתפתחות, אולם לטעמנו ישנם צעדים שבהם נכון לנקוט כבר כעת ללא תלות בשאלה האם מגמת העלייה תימשך ותחריף בתקופה המיידית. כאשר ההדבקה מתרחשת בעיקר בקרב 4 מיליון אנשים, גם חיסון חלקי של ילדים ישפר את המצב". גם במשרד הבריאות ממליצים לקבינט להתמקד בחיסונים של בני 5 עד 11, וכן בהגברת האכיפה.

החוקרים, שבחנו את מגמות התחלואה בקבוצות גיל שונות, מציינים כי מעל גיל 60 נמשכת ירידה (מקדם הדבקה קטן מ-1) ולכן פוחת הסיכון לעומס גבוה של תחלואה קשה. במקביל, הם זיהו הדבקה רבה בקרב בני נוער וילדים שכנראה מתרחשת בבתי הספר. נתון מעניין נוסף, שעליו מצביעים המומחים, מעיד על ירידה בהשפעת החיסון בקרב בני 13 עד 18 – ששיעורם בקרב הנדבקים היה 12% עד תחילת נובמבר, ועלה בימים האחרונים ל-16%.

על פי הדו"ח, ניכרת עלייה בהדבקה בקרב בני נוער מחוסנים, אשר מחזקת את הצורך במתן מנת דחף. מכיוון ששיעור האוכלוסייה שבה מתרחשת העלייה קטן יותר מזו שבאוכלוסייה הכללית, סבורים החוקרים כי שילוב של בוסטר וחיסון ילדים עשוי לסייע באופן מוגבר בבלימת המגמה.

החוקרים מציינים כי הם רואים מאפיינים דומים בין גל התחלואה כעת לגל שהיה לפני כשנה וחודשיים, אומרים כי ישנה עלייה יציבה הן בנדבקים והן בקליטת חולים בבתי החולים, וצופים המשך עלייה איטית.

בתוך כך, מבצע חיסוני הילדים כפי שהציג משרד הבריאות בקבינט כולל חיסונים בקופות החולים –במרפאות ובמרכזי בריאות הילד – בפריסה רחבה, תוך הרחבת שעות הפעילות; חיסונים במתחמים רשותיים, מתחמים נפרדים (וגם משולבים למבוגרים ולשפעת), ניידות חיסונים לשיפור זמינות (מרחב כפרי, פריפריה, בדואים), ניידות חיסונים באירועי חג החנוכה, היערכות לחיסונים בבתי הספר, ומאמץ הסברה לאומי הכולל הסברה לנאמני קורונה ברמה רשתית ובית ספרית.

פרופ' רן בליצר, צילום: יובל חן

"לתגבר מיידית את מערכת הבריאות"

"ישראל לא חסינה מפני גל נוסף, והשלכותיו לא צפויות להיות מינוריות", כך מזהירים בקבינט המומחים הלאומי לקורונה, בראשות פרופ' רן בליצר, שהתכנס אמש (שני) בהשתתפות פרופ' נחמן אש, ד"ר שרון אלרעי פרייס, פרופ' נדב דוידוביץ' ואחרים.

בקבינט מתריעים כי אם יפרוץ גל כזה במצב הנוכחי, כאשר יש כ-500 נדבקים ביום, המשמעות היא "אובדן" של חודש היערכות בהשוואה לגל הרביעי (שהתחיל מעשרות נדבקים) – ולכן, גם עם אי ודאות לגבי הגל הנוסף, יש לשקול היערכות כבר כעת. המומחים ממליצים על היערכות מערכת הבריאות, בדגש על מתן סמכויות טיפול לסטאז'רים ועל אשפוז חולי קורונה במחלקות פנימיות.

"אנו נמצאים שוב בתקופה מוגבלת של 'זמן יקר' אשר מאפשר ביצוע הכנות וחיזוק המערכים – תקופה שעלולה להיות הפעם קצרה יותר מאשר בגל הרביעי. בתקופה קריטית זו, יש לפעול מיידית להקצאת משאבים לתגבור נוסף של מערכת הבריאות – יצירת יתרות כוח אדם, הכשרות ייעודיות שאורכות זמן, ובניית חוסן לעובדי הבריאות השחוקים במחלקות הפנימיות, בטיפולים הנמרצים ובקהילה. הכשרות ותגבור מסוג זה לא יכולים לקרות כאשר גל העלייה הוא בעיצומו".

כמו כן, סבורים המומחים כי בשל פרק הזמן של חודש עד לחסינות של ילדים שמתחסנים, "לא ניתן להסתמך במציאות הקיימת על חיסונים בלבד לבלימת הגל", ועל כן ממליצים להמשיך ולהקפיד על אמצעים נוספים כמו תו ירוק מסיכות ובידודים. חלק מהמומחים סברו שיש לבטל כבר עתה חלק מההקלות ולצמצם את אירועי חג החנוכה, אך לא הושג קונצנזוס.

בנושא נתב"ג, נטען כי ייתכן שחלק מההדבקות בחו"ל "מוחמצות" עקב אי ביצוע בדיקה שנייה 3-5 ימים לאחר החזרה לארץ, ויש היגיון אפידמיולוגי לדרוש בדיקה נוספת. המומחים המליצו להוסיף בדיקת קורונה נוספת לחוזרים מחו"ל 3-5 ימים לאחר הנחיתה.

טבלת מקדם ההדבקה,

קורונה: דו"ח יומי

מקדם ההדבקה עומד כעת על 1.09, בעקבות 369 נשאים חדשים שזוהו היום בישראל (מהווים 0.84% מתוך 46,534 בדיקות חדשות) – כך עולה מתמונת מצב התפשטות נגיף הקורונה, כפי שפורסמה הערב (נכון לשעה 18:39) על ידי משרד הבריאות. אתמול זוהו בישראל 711 נשאים חדשים (0.76% מ-98,286 בדיקות חדשות).

מבחינת היקפי הזיהוי מתוך כלל הבדיקות היומיות, ישנה עלייה מאז יום ראשון בשבוע שעבר שבו אחוז הנדבקים היה הנמוך ביותר – 0.54. זו באה לידי ביטוי גם בעלייה במספר הנשאים שמתגלים כל יום, כאשר גם הממוצע השבועי של נשאים הוא בעלייה ועומד כבר על 582 נשאים בכל שבעה ימים (במקום 456 אחת לשבעה ימים).

מספר הנשאים הפעילים עומד כעת על 6,131, מתוכם 128 מאושפזים במצב קשה ו-82 מונשמים. חשוב לציין, שבשלב זה אין עלייה בשיעור החולים המוגדרים קשה אך יש העלייה במספר הנשאים עלולה ליצור חלילה תפנית גם בו.

מספר המתים מהנגיף עד כה עומד על 8,178 בני אדם, לאחר שאתמול הלך לעולמו אדם אחד.

קרדיט – פורסם לראשונה