21 בספטמבר 2021

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

כך הילד יוכל להימנע מבידוד אם נחשף לחולה קורונה


ילדים בגיל כיתות גן ויסודי, בני 5 עד 11 יוכלו להימנע מבידוד אם ייחשפו לילד חולה בתנאי שיבצעו בדיקה מהירה לפני הכניסה לבית הספר בשבוע העוקב – זוהי המלצת קבינט מומחי הקורונה בראשות פרופ' רן בליצר. המומחים דנו אתמול (חמישי) בהיערכות המומלצת לפתיחת שנת הלימודים, והתייחסו גם לגילאי עד 18, שבהם ניתן להתחסן. על פי המלצתם, במקרה של חולה בכיתה, התלמידים מחוסנים ייבדקו וימשיכו ללמוד כרגיל ואילו תלמידים לא מחוסנים ייכנסו לבידוד של שבוע על פי הכללים לגבי בידוד בוגרים. במקרה של התפרצות נרחבת הבידוד יתקיים בהתאם לשיקול דעת של רופא המחוז.

המלצה נוספת של המומחים היא לצמצם את היקף הכיתות והגנים בשנה"ל הקרובה. הפתרונות יכולים לכלול היערכות ללמידה בקפסולות, למידה אחה"צ ואפשרויות נוספות שייקבעו ע"י מערכת החינוך והרשויות המקומיות.

בנוסף, התייחסו המומחים לתו הירוק והמליצו להחיל אותו מיידית גם על התכנסויות עם פחות מ-100 איש, זאת "בטרם תתפשט המחלה מעבר ליכולת ההתמודדות של מערך החקירות האפידמיולוגיות ומעבר ליכולת של המשק", ציינו.

ההמלצה של המומחים היא להפעיל עוד החודש תו ירוק בכל מקום שבו היה נהוג בעבר (לפני מאי 2021). עם זאת, התו לא יגביל צפיפות או תכולה. בעתיד, לאחר שיהיו בדיקות מהירות ניתן יהיה לאפשר כניסת ילדים לאחר בדיקה. אך בשלב הזה ממליצים המומחים להתיר כניסת ילדים כדי לא לפגוע בעסקים המתבססים על קהל זה. לפי ההמלצה, בתי עסק ואירועים שמשרתים אוכלוסייה מבוגרת ומעוניינים בכך יוכלו להנהיג תו ירוק "מחמיר", ולחייב כבר כעת כניסה של ילדים לא מחוסנים רק לאחר בדיקה.

קבינט המומחים הביע חשש מהאצת התחלואה ומאובדן הזדמנות לבלימה ללא צעדים קשים. לדבריהם האצת הדבקה תגרום לעוד מבודדים, לפגיעה במשק ולאובדן כלי הבלימה ה"רכים". "נותרה רמה גבוהה של חוסר ודאות בשאלות בסיסיות: יעילות החיסון במציאות של וריאנט חדש כנגד הדבקה וכנגד מחלה קשה, שיעורי התחלואה הקשה הצפויים עם התמשכות העלייה המעריכית במס' המאומתים – והאם המחלה הקשה שונה בחומרתה ביחס לגלים קודמים", טענו. 

"לאור חוסר הודאות, נוצרה הפעם הזדמנות ייחודית לניהול הסיכון באופן מושכל על ידי למידה מהניסוי הנרחב המתרחש כעת בבריטניה. לשם כך, יש להימנע מלהדביק את קצב התחלואה שם אם יגיעו הבריטים לצורך בסגר, נוכל להימנע מגורל זהה", המליצו המומחים, בהם גם פרופ' גליה רהב משיבא, פרופ' נחמן אש פרויקטור הקורונה ופרופ' איתמר גרוטו, לעבר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות .

כמו כן, קבינט המומחים מתריע כי המלצות קודמות שלהם לא יושמו, בהן המלצה לקיים בדיקה נוספת לחוזרים מחו"ל ביום הרביעי, וכן ההמלצה לעודד התחסנות בקרב 200 אלף מבוגרים בני 50 ומעלה שטרם התחסנו, תוך מיפוי הסיבות לאי התחסנות ונקיטת צעדים משלימים.

קרדיט – פורסם לראשונה