31 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

לא יגביל יצוא חיסוני קורונה לצפון אירלנד


באיחוד האירופי חזרו בהם מהחלטתם להשעות באופן זמני חלקים מהסכם הברקזיט, על רקע המחלוקת המתמשכת בנוגע לאספקת חיסונים נגד קורונה. כך לפי דיווח ב-BBC.

 

קראו עוד בכלכליסט:

באיחוד איימו
כי יקימו מחסומים בגבול בין צפון אירלנד (השייכת לבריטניה) ואירלנד (החברה באיחוד האירופי) על מנת למנוע כניסת משלוחים לבריטניה. אולם, בסופו של דבר הודיעה הנציבות האירופית כי הפרוטוקול הנוגע לצפון אירלנד יישאר "ללא שינוי".

 

ביטול האיום התקבל לאחר שיחה בין ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ונשיאת הנציבות אורסולה פון דר ליין, שלאחר מכן צייצה כי ניהלה "שיחות בונות" עם ג'ונסון. לדבריה הם הגיעו "להסכמה עקרונית שלא צריכות להיות הגבלות על יצוא חיסונים על ידי חברות שעומדות בהתחייבויות החוזיות שלהן". ראש ממשלת אירלנד מיהאל מרטין בירך על ההתפתחות, וטען כי מדובר ב"התפתחות חיובית בהתחשב באתגרים הרבים שעומדים בפנינו בהתמודדות עם הקורונה".

 

חיסון לקורונה חיסון לקורונה צילום: גטי

הסכם הברקזיט הבטיח שמירה על גבול פתוח בין אירלנד וצפון אירלנד, בלי בדיקות על ייצוא, אך סעיף נוסף מאפשר לכל אחד מהצדדים להקפיא אספקטים בהסכם הזה אם נקבע שהם גורמים ל"קשיים כלכליים, חברתיים או סביבתיים".

 


באיחוד האירופי איימו להשתמש בסעיף הזה ובכך להגביל את כניסת החיסונים לצפון אירלנד במטרה למנוע מצפון אירלנד להפוך לדלת האחורית דרכה נכנסים חיסונים לבריטניה. באיחוד תרצו את המהלך המתוכנן כמוצדק בשל בעיות באספקת החיסונים למדינות החברות.

קרדיט – פורסם לראשונה