26 ביוני 2022

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

למה בנט, לפיד ונתניהו משקרים לכם בכלכלה?בואו נגיד את האמת – כולם שקרנים. גם נפתלי בנט, גם יאיר לפיד וגם בנימין נתניהו משקרים לכם, למרות שכואב לומר את זה על מי שאמורים לנהל את המדינה. הם מנסים להאדיר את עצמם על הדברים הטובים שהשיגו, להפיל את כל האשמה בדברים הלא טובים על היריב המר, גם כשהם יודעים שזה לא נכון, ופשוט לא מסוגלים לפרגן אחד לשני. אבל בשביל זה אנחנו כאן, להגיד גם את האמת, כי מה לעשות – גם לאמת צריך להיות איזה משקל כלשהו במציאות.


אנחנו נתמקד רק בנושא הכלכלי, לא ניכנס לתחום הפוליטי. נחזור ונגיד – כולם פה משקרים. נתניהו משקר, לפיד משקר ובנט משקר. אל תגידו שאנחנו שמאלנים ואל תגידו שאנחנו ימנים. אל תגידו שאנחנו 'ביביסטים' ואל תגידו שאנחנו 'בנטיסטים' או 'לפידיסטים' – נתקוף את השקרים של כולם (רק את מקצתם. יש עוד הרבה), וננסה להראות לכם את השקרים של כולם, אבל מאחר שאי אפשר לכתוב במקביל את הדברים על כולם יחד אז נצטרך לכתוב את זה אחד אחד. זה לא אומר שהראשון משקר יותר מהשני או מהשלישי. אלא שפשוט צריך לסדר את זה איכשהו.


נתחיל עם ראש הממשל נפתלי בנט – האם הירידה באבטלה והגירעון האפסי זה בזכותו? לא באמת. המדינה יודעת להתנהל גם על 'טייס אוטומטי'
צריך לומר את זה – הממשלה הנוכחית הייתה טובה בסך הכל לכלכלה. הגירעון ירד לאפס, האבטלה נמצאת ברמה נמוכה מאוד, והמשק נמצא בצמיחה. אפשר בהחלט להזכיר את הרפורמות שהממשלה ניסתה לקדם – אגרות גודש כדי לצמצם את הפקקים, פתיחת השוק ליבוא, רפורמה בכשרות, שיפור ומתן כלים נוספים לרשות הרגולציה, חוק הסדרים עמוס בתיקונים חשובים ועוד ועוד. 


נפתלי בנט מספר לכם כמובן שהכל בזכותו. הוא 'קיבל משק במצב גרוע והוציא אותו ממנו'. אבל האם זה נכון? חלקית בלבד. כלומר, יכול להיות – ואפילו סביר להניח – שגם לממשלה הנוכחית יש חלק כלשהו ביציאה המהירה של ישראל ממגיפת הקורונה. אבל זה נתון שאי אפשר באמת לבודד אותו. אי אפשר להגדיר כמה מתוך היציאה מהקורונה זה בזכותו, והאמת היא שכנראה שלא הרבה.


נתחיל מכך שבנט קיבל מדינה עם חיסוני קורונה, כלומר מדינה במצב הרבה יותר טוב מזה של תחילת מגיפת הקורונה, כשנתניהו היה צריך להתמודד עם חוסר ודאות עולמי והכניס את המדינה לסגר ועוד סגר. בסופו של דבר כל העולם פעל באותה שיטה בדיוק, ונכנס גם הוא לסגרים חוזרים ונשנים, תוך ניסוי וטעייה, ניסיון ללמוד את המצב ולהתמודד איתו. בכל מקרה, בזכות החיסונים ישראל יצאה מהר מהקורונה – וזה היה קורה עם בנט או בלעדיו. רגע אבל אם כך אז אולי בכלל ישראל יצאה מהמגיפה בזכות נתניהו, הרי נתניהו מתפאר בכך שהוא 'הביא את החיסונים'. זה נכון, הוא היה ראש הממשלה, אבל גם במקרה הזה – סביר שישראל הייתה משיגה חיסונים גם בלי נתניהו. אולי זה היה לוקח עוד חודש או חודשיים, וגם זה בספק. האם ראש ממשלה אחר לא היה יכול להביא אותם?


נחזור לבנט. כן, צריך לומר שישראל הייתה יוצאת מהקורונה גם אם לא הייתה שום ממשלה והכל היה ממשיך על 'טייס אוטומטי', כך ששוב – בנט מתפאר הרבה יותר מדי בכך שמה שקורה הוא שהטייס האוטומטי של המדינה פשוט עובד. פוליטיקאים אוהבים לחשוב שהם משפיעים על המציאות הרבה יותר ממה שהם באמת. בסופו של דבר, רוב המדינה מתנהלת ביום יום בצורה שוטפת ורגילה, גם בלי ההפרעות של ממשלה כלשהי. מערכת הביטחון עובדת, מערכות הבריאות, החינוך, הרווחה, החוץ, המשפטים, האוניברסיטאות, הביטוח הלאומי, ועוד ועוד משרדי ממשלה, מתפקדים וממשיכים לתפקד גם אם אין ממשלה. גם כאשר אין תקציב מדינה, המדינה מתנהלת עם תקציב המשכי. רוב המנגנונים ממשיכים לעבוד ללא קשר לזהות העומד בראשה. עם בנט או בלעדיו. בנט מספר לכם שהמדינה 'קרסה' ושהוא קפץ למים והציל אותה. אבל בואו, התיאור ההירואי בסגנון ספרטה, או סופרמן, הוא רחוק מאוד מהמציאות. 


מעבר לכך, המגזר הפרטי (שמהווה כ-80% מהמשק, לעומ 20% לציבורי) בוודאי שלא מתנהל על פי גחמות הפוליטיקאים. אם תשאלו את המגזר הפרטי, הוא יספר לכם שהוא צריך כמה שפחות הפרעות מצד הממשלה וכמה שיותר שקט. הוא צריך שפשוט יתנו לו לעבוד. אז את המגזר הפרטי לא באמת מעניין מי הפוליטיקאי שעומד בראשות הממשלה  – ובנט מכיר את זה מצוין, הוא הרי הגיע מהייטק ומקפיד לציין זאת כל הזמן. 


אז נתניהו צודק? גם לא. האשמת הממשלה הנוכחית בכל הצרות של המדינה, היא בוודאי לא נכונה, ובפרט כשמי שטוען כך הוא זה שהיה ראש הממשלה רק לאחרונה ולפחות חלק מהבעיות היו גם בתקופתו
נכון, נתניהו מאשים את בנט וטוען שהוא שהיה צריך 'לעשות משהו' נגד האינפלציה, שיוקר המחיה גבוה שהממשלה "העלתה את יוקר המחיה לשיאים שלא ידענו", ש"הכל מתייקר – מחירי הדלק זינקו ב-25% תוך פחות משנה, וגם מחירי המזון והחשמל זינקו. היום כדי לקנות קילו פירות צריך משכנתא – וגם היא עולה" אמר נתניהו שהוסיף כי הממשלה מעלה מסים במקום להוריד מסים וכי הממשלה בראשותו תוריד מסים ומחירים (על מחירי הדיור הוא נמנע מלדבר בדרך כלל והוא יודע מצוין למה).


אז בואו נפרק את זה. קודם כל – ההצעה להוריד מסים היא פופוליסטית, ונתניהו יודע את זה היטב. הוא לא הצטיין בהורדת מסים במהלך כל שנות שלטונות. הרי הממשלה צריכה לממן את ההוצאות שלה מאיפשהו. אין לה איזה חשבון בנק נפרד שצומח ממנו כסף. זו הבטחת בחירות שהיא במקרה הטוב על הנייר, עם איזו כוונה כללית כזו, שבדרך כלל לא תתממש. במקרה הרע זו הטעיה וניסיון למשוך בוחרים בהבטחות סרק.


בואו נדבר על מחירי הדלק. מחירי הדלק תלויים באופן די מוחלט במחירי הנפט בעולם. מחירי הנפט נפלו לשפל של כל הזמנים בעקבות הקורונה. האם נתניהו באמת יכול לטעון ברצינות שמחירי הדלק ירדו בזכותו או שהם עולים השנה בגלל הממשלה הנוכחית? לא, זה כמובן לא יהיה נכון. המחירים זזים מעלה ומטה בגלל נושאים גדולים בהרבה מישראל. קרטל מדינות הנפט והמלחמה באוקראינה הן רק חלק מהסיבות. ובכל מקרה – זה ממש לא קשור לישראל. 


רוצים עוד עובדה? מחירי הדלק בישראל בין השנים 2011-2014 היו כל הזמן מעל 7 שקלים לליטר. במשך 4 השנים הללו, מחירי הדלק הממוצעים בישראל היו יותר גבוהים מהמחיר הממוצע בשנה האחרונה (תראו בעצמכם כאן), ובשנת בשנת 2012 הם הגיעו לשיא כל הזמנים של 8.25 שקל לליטר דלק. ראש הממשלה באותן שנים היה כמובן בנימין נתניהו. אז כיצד ייתכן שנתניהו מאשים את הממשלה הנוכחית במשהו שהוא עצמו לא הצליח לטפל בו במשך 4 שנים ויותר? האם הוא חושב שכולם שכחו?


הלאה, נתניהו מבין בכלכלה. הוא יודע שהאינפלציה הנוכחית לא קשורה לממשלה הזו ולא קרתה באשמתה. היא מתפרצת בכל העולם (כלומר מדובר בסיבה גלובלית ולא מקומית) ובארץ היא בכלל עולה הרבה פחות מאשר בעולם (4.1% לעומת 8.6% בארה"ב ו-8% באיחוד האירופי). אפשר לספק הרבה סיבות לאינפלציה, אבל להגיד שזו באשמת הממשלה הנוכחית – זה פשוט לא נכון. ייתכן שהיא מתפרצת כעת לאחר עשור של ריבית אפסית בעולם, אפשר גם לטעון במידה רבה של צדק, שהיא מתפרצת כעת בגלל מדיניות חלוקת הכסף לכולם בזמן אבטלת הקורונה – שאותה הוביל נתניהו. כלומר, הוא אשם – לפחות חלקית – בהתפרצות האינפלציונית ועכשיו הוא מאשים בזה את בנט. הרצחת וגם ירשת? מעבר לכך, יכול להיות שהממשלה צריכה 'לעשות משהו' נגד האינפלציה. מה? לא ברור. גם לנתניהו אין הרי איזו נוסחת קסם.


ומה לגבי יוקר המחיה? אם כבר, נתניהו היה צריך לפעול במשך כל שנות שלטונו להוריד את יוקר המחיה, ולהוזיל את מחירי הפירות והירקות. איך? באמצעות פתיחת המשק הישראלי ליבוא חופשי. אבל הוא לא עשה את זה. רק הממשלה הנוכחית ניסתה לטפל ביוקר המחיה, העבירה שלל רפורמות בנושא, כמו הורדת מכסים ושינוי התפקיד של מכון התקנים, כך שהמכון פשוט יפריע פחות ליבואנים. נתניהו לא עשה את זה בכל תקופת שלטונו. אז אם מישהו אחראי פה ליוקר המחיה – זה נתניהו, לא בנט  או לפיד. צריך לתת כאן את הקרדיט דווקא לשר האוצר אביגדור ליברמן, שפעל במלוא הקיטור בממשלה הנוכחית כדי לקדם את הרפורמות הללו (הרפורמה בחקלאות כנראה תיתקע כעת עם נפילת הממשלה, וחבל. אזרחי ישראל מפסידים מכך).


ובהערת אגב רק נציין שזה בכלל התפקיד של בנק ישראל לשמור על יעד האינפלציה, ולא של הממשלה. ההפרדה הזו מכוונת בדיוק כדי שהממשלה לא תפעל בצורה פופוליסטית, ובנק ישראל אמור לפעול במנותק מהממשלה ובמטרה לשמור על יציבות המחירים. בנק ישראל גם הוא לא הצליח לשמור על יעד האינפלציה (כלומר אינפלציה בטווח של 1-3% בשנה) ובכלל החמיץ אותה מלמטה. 


והנה עוד משהו שנתניהו מאשים את הממשלה הנוכחית, ואם כבר למישהו יש אחריות זה לנתניהו עצמו, בתור ראש הממשלה בעשור האחרון: אנחנו מדברים על מחירי הדיור כמובן. נתניהו יודע מצוין שבכל העולם המערבי הייתה אינפלציה אפסית בכל העשור האחרון. וגם זה לא בזכותו. הסיבה נעוצה במשבר הפיננסי של 2008. הבנקים המרכזיים נאלצו לחתוך את הריבית לאפס והמשמעות היא עליית נכסים – בבורסה וגם של הנדל"ן. נתניהו כידוע ממש לא הצליח לטפל במחירי הנדל"ן, להאט או לעצור אותם, והאמת שהוא גם לא באמת ניסה, אלא גילגל את זה בכל פעם לשר התורן וברח מהטיפול בנושא. הוא דיבר על 'סופרטנקר' לדיור, אבל בסופו של דבר לא עשה שום דבר, לא הסיר חסמים ורגולציה, לא קיצר זמני תכנון והקמה של בניינים חדשים, לא דחף לבנייה מאסיבית יותר, ועוד. מנגד, צריך לציין בהגינות שמחירי הנדל"ן עלו בכל העולם – ובחלק מהמדינות הרבה יותר מאשר בישראל, למעשה מחירי הדירות בארץ עלו רק בצורה ממוצעת ביחס לעולם המפותח – כך שנתניהו גם לא אשם בעליית המחירים, אבל מהצד השני: הוא ממש לא פתר את הבעיה, הוא ברח ממנה.


הנה מחירי הדלק בישראל לאורך השנים. המחיר הממוצע בשנים 2011-2014 היה גבוה מהיום:


ועכשיו ליאיר לפיד
לא נתייחס לכל השגיאות המביכות שיאיר לפיד עושה, לטעויות העובדתיות שלו באין סוף נושאים לאורך הקריירה הפוליטית שלו. נתמקד רק בנושא אחד הפעם: הגז. יאיר לפיד מחלק תשבחות לקארין אלהרר על כך שבזכותה – ורק בזכותה כביכול – ישראל חתמה על הסכם עם האיחוד האירופי ותייצא גז לאירופה. אז קודם כל, ייצוא הגז לאירופה הוא מצוין וזה אפילו אירוע היסטורי שהאיחוד האירופי רוצה להישען על הגז הישראלי.


אבל רגע – למי מגיע הקרדיט על נושא הגז? מי פעל בניגוד לכל הפופוליסטים בנושא הגז? נכון, בנימין נתניהו. הוא צדק כמובן. השמיצו אותו על כך בלי סוף, אמרו שמי בכלל צריך את הגז הזה, שצריך לקבור אותו באדמה, שהעולם מתקדם לאנרגיות מתחדשות ולא צריך את הגז, שלא מדובר באוצר לישראל אלא בתוספת זיהום, ושבכלל אסור לייצא את זה אלא לשמור עתודות לעוד 30-40 שנה לישראל.


לא נזכיר את שלי יחימוביץ' ושאר האנשים שלא השכילו לראות את הנולד. כן נציין שבין המתנגדים – היו גם היו קארין אלהרר ויאיר לפיד כמובן. יאיר לפיד עצמו הצהיר במועד א' של בחירות 2019 שהוא יעצור את עבודות האסדה בלוויתן (בלי לדעת בכלל שהאסדה כבר בשלבי הרצה מתקדמים, ומבלי להבין את הפגיעה הסביבתית והכלכלית שייצור). קארין אלהרר אמרה בחודש דצמבר 2021, כשהייתה כבר בתפקידה כשרת האנרגיה, שתעצור את חיפושי הגז בישראל, שיש מספיק גז: "כדי להבטיח ששנת 2022 תהיה שנת האנרגיות המתחדשות, הגז הטבעי יחכה. בשנה הקרובה נתמקד בעתיד, בחשמל הירוק, בהתייעלות האנרגטית ובאנרגיות המתחדשות ובזמן שנעשה את זה נשים בצד את העיסוק בהרחבת פיתוח הגז הטבעי, שהוא כידוע דלק מעבר".


אבל איכשהו, הדלק מהעבר הפך מהר מאוד לדלק של ההווה. רוסיה פלשה לאוקראינה ופתאום האיחוד האירופי מצא את עצמו זקוק לגז. כפי שהערכנו כבר לפני מספר חודשים, האיחוד האירופי החליט לפנות לישראל – ובשבוע שעבר נחתם במצרים הסכם חגיגי, בהשתתפותה של אלהרר. אז היא אמנם זיגזגה והספיקה לחזור בה מההתנגדות לגז, ובמפגן של חוסר מודעות עצמית מדהים אפילו צייצה בתגובה לפוסט של נתניהו – "ההסכם עליו חתמתי הוא הישג בינ״ל אדיר מול אירופה, שאתה לא השכלת לקדם". אבל האם באמת אפשר לומר שההישג של הגז רשום על שמה של אלהרר? זה שקר שלפיד מנסה לטפח ולהעצים. אבל זה עדיין שקר. הקרדיט במקרה הזה שייך כולו לנתניהו ויובל שטייניץ.


אז כן, כל הפוליטיקאים הבכירים משקרים לכם בנושאים הכלכליים שעל הפרק. חבל שהם לא מסוגלים גם להגיד מילה טובה ליריב הפוליטי ולהחמיא לו על הישגיו, אלא רק מחפשים לנגח אותו. בעינינו, דווקא היכולת להודות שהיריב שלך עשה משהו כמו שצריך, או לפחות לא לטפול עליו שקרים תוסיף לפוליטיקאים יותר כבוד. הטלת הרפש והפצת השקרים לא מוסיפה להם כבוד, אלא רק מראה לנו עד כמה מדובר בסופו של דבר באנשים שרוצים להיבחר, ומוכנים לשקר בשביל זה, גם אם האמת ברורה, שקופה ונמצאת מול העיניים.

קרדיט – פורסם לראשונה