30 בינואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מהחלטות הריבית בעולם ועד לאתגרים של אפל© Reuters.

| מאת ג'פרי סמית, Investing.com |

סין הכריזה על הקלה נוספת בתקנות הבריאות של מגפת הקורונה במדינה, אחרי שדוח חדש הצביע על האטה חדה בהיקף הסחר שלה בנובמבר. ייצור האייפונים של ענקית הטכנולוגיה אפל הוא אחד הקורבנות של מגמה זו.

הבנקים המרכזיים בברזיל ופולין צפויים להשעות את העלאות הריביות, אך קנדה צפוייה להמשיך ולהדק את המדיניות. ושי ג'ינפינג מבקר בערב הסעודית, ביום שבו מחיר הנפט מחק את התקדמותו עד כה השנה, על רקע חששות ממיתון קרב ובא.

הנה מה שתצטרכו לדעת בשווקים הפיננסיים ביום רביעי, 7 בדצמבר.

1. סין ממשיכה להתרחק ממדיניות ה"אפס קורונה", אחרי צניחה מדאיגה בהיקף הסחר

דוח שפורסם בסין שפך אור על הסיבה שבגינה בייג'ין לפתע נראית כל כך נלהבת להקל באסטרטגיית ה"אפס קורונה" שלה.

היקף בסין נפל ב-8.7% עד כה השנה בנובמבר, הצניחה הגדולה ביותר מאז שיא המגפה במרץ 2020, בעוד רשם התדרדרות עמוקה אף יותר, בהיקף של 10.6%.

שני הדוחות היו חלשים באופן ניכר מתחזיות האנליסטים. הדוחות הושפעו בצורה משמעותית מהשיבושים להם גרם הגל החדש של מגפת הקורונה במדינה, אך גם מהירידה החדה בביקוש העולמי, שניכרת גם באינדיקטורים כמו מחירי השילוח, שכעת נמוכים ב-50% משיאם.

הממשלה המרכזית בבייג'ין הכריזה ביום רביעי על תוכנית בת 10 נקודות נוספת שנועדה להקל בהגבלות, להגביל את יכולתם של פקידי הממשלה המרכזית להכניס עסקים ומחוזות מגורים לסגר באופן שרירותי, וכמו כן, להמשיך בהקלת הדרישות לבדיקות לצורך כניסה לאתרים ציבוריים.

2. קנדה צפויה להעלות את הריביות ב-50 נקודות בסיס, אך ייתכן שמדינות אחרות הגיעו לשיא גובה הריביות; דוח פריון העבודה בארה"ב במוקד

בעוד שהשווקים בארה"ב חוששים מריבית  גבוהה יותר של הפד, בנקים מרכזיים במקומות אחרים מתחילים להוריד את הרגל מדוושת הבלם.

, שתי מדינות שהתחילו להדק את המדיניות המוניטרית שלהן לפני הפד, צפויות להותיר את הריביות שלהן על 13.75% ו-6.75%, בהתאמה. , שגם היה מוקדם לפעול, ביצע העלא ה צנועה של 25 נקודות בסיס בריביות שלו ביום שלישי.

לעומת זאת, הבנקים המרכזיים בשווקים המפותחים שהחלו לפעול מאוחר, עדיין נמצאים עמוק במתכונת הידוק. צפוי להמשיך להעלות ריביות, ולרשום העלאה של 50 נקודות בסיס בריביות, עד ל-4.25%.

בהמשך היום בארה"ב, הדוחות הרבעוני אודות עשויים למשוך עניין רב מהרגיל, אחרי שדוח שוק העבודה בנובמבר הדגיש את היקף בעיות ההיצע בשוק העבודה.

3. שוקי המניות בארה"ב צפויים להיפתח בירידות שערים קלות

שוקי המניות בארה"ב צפויים להיפתח בירידות שערים קלות, בניסיון להתייצב אחרי יום שני ברצף של הפסדים כבדים, על רקע חששות שהפד עשוי לגרום למיתון על ידי העלאת על מעל ל-5% בשנה הבאה.

נכון לצהרי יום רביעי, החוזים העתידיים על ירדו ב-44 נקודות, או 0.1%, בעוד החזוים על נסוגו ב-0.2%, והחוזים על ה ירדו ב-0.3%. שלושת מדדי המניות המרכזיים איבדו בין 1-2% ביום שלישי.

מניות שצפויות לעמוד במוקד בהמשך היום כוללות את מניותיהן של ענקית הפארמה Sanofi (NASDAQ:) וענקית התרופות GlaxoSmithKline (NYSE:), אחרי ששופט פדרלי בארה"ב דחה מקרה בוחן שזכה למעקב צמוד, שלפיו תרופת הצרבת שלהן, Zantac, לכאורה גרמה לסרטן. בתגובה, מניית GSK זינקה ביותר מ-12% במסחר המוקדם בלונדון.

עוד במוקד תעמוד מנייתה של ענקית הרשתות החברתיות מטא פלטפורמס (לשעבר פייסבוק) (NASDAQ:), שצנחה בכמעט 7% ביום שלישי, בעקבות דיווחים שגרסו כי האיחוד האירופי יגביל את יכולתה של מטא לשווק מודעות פרסום ממוקדות על גבי רשתות המדיה החברתית שלה.

4. ענקית הטכנולוגיה אפל נאבקת בשתי חזיתות

בין הגורמים הגדולים ביותר מאחורי נפילת הייצוא בסין היו השיבושים בשבוע שעבר במתחם המפעלים העצום בג'נגג'ואו של ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית Foxconn (TW:) , שמשמשת ספקית של אייפונים עבור ענקית הטכנולוגיה אפל (NASDAQ:).

נוריו נקג'ימה, נשיא אחת הספקיות המרכזיות של אפל, Murata Manufacturing, אמר לאתר בלומברג ביום רביעי כי הוא צופה המשך התיקונים כלפי מטה להזמנות, כאשר הסיכון המרכזי מגיע מכיוונו של הצרכן האמריקאי.

לחץ הופעל על מניית אפל, כאשר אתר בלומברג דיווח כי החברה דחתה את תאריך ההשקה הטנטטיבי של המכונית החשמלית שלה בשנה, עד ל-2026, אחרי שהסיקה כי הטכנולוגיה הקיימת לא תאפשר נהיגה אוטונומית מלאה.

היו חדשות חיוביות נוספות עבור אפל, כאשר ספקית השבבים הראשית שלה, טייוואן סמיקונדקטור (NYSE:) הודיעה כי תשלש את ההשקעה המתוכננת שלה באריזונה, התפתחות שעשויה בסופו של דבר לחתוך את תלותה של אפל בשבבים שמיוצרים בסין ובטייוואן.

5. מחיר הנפט מחק את כל התקדמותו ב-2022 על רקע חששות ממיתון, כאשר שי מגיע לריאד

מחיר הנפט הגולמי מחק את התקדמותו השנתית, בתגובה לדוח הסחר בסין, שהעצים את החששות שארה"ב תוביל את העולם למיתון בשנה הבאה. התפתחות זו התרחשה למרות ביצועים חזקים יחסית.

מחיר החוזים העתידיים על צנח עד ל-73.81 דולר לחבית במהלך המסחר הלילי, בעוד שמחיר החוזים העתידיים על נפט מסוג הגיע ל-79.03 דולר לחבית, לפני שהתאושש מעט במסחר באירופה.

נשיא סין, שי ג'ינפינג, צפוי להגיע לריאד ביום רביעי, לצורך שיחות עם ערב הסעודית ומדינות מפרץ אחרות, שעשויות להיות בעלות השלכות על תוכניות התפוקה של אופ"ק.

בינתיים בארה"ב, דוח צפוי להצביע על צמצום משמעותי נוסף של 3.3 מיליון חביות בשבוע שעבר, למרות שמדובר בירידה גדולה מהיקף הצמצום של השבוע שעבר, שעמד על 12.6 מיליון חביות.קרדיט – פורסם לראשונה