29 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מה יהיה סגור ומה פתוח? המתווה לסגר השלישי שיחל בחמישי בחצות


ממשלת ישראל אישרה היום (שלישי) את הידוק הסגר על אזרחי המדינה, על מנת להתמודד עם תחלואת הקורונה ההולכת וגדלה. הפעם הסגר יכלול את סגירת מערכת החינוך כולה ללא החרגות, כולל גני הילדים, והוא יחל ביום חמישי בחצות למשך שבועיים.

בנוסף, הוחלט על צמצום מקומות העבודה לחיוניים בלבד, יציאה מהבית לצרכים חיוניים בלבד (מרכולים ובתי מרקחת) ורק ביישוב או עיר המגורים, מגבלת מרחק תישאר 1,000 מטר, צמצום נוסף של איסור התקהלויות לחמישה בחלל סגור, 10 במרחב פתוח (כיום מדובר על 10 ו-20 בהתאמה), איסור שהייה בבית אחר, צמצום מספר קווי האוטובוס ב-50% ואיסור טייק אווי.

בנוסף, שרי האוצר והבריאות יוסמכו לקבוע את תחומי התעסוקה החיוניים שיוחרגו על בסיס הרשימה הקיימת, בענף הבנייה ראש הממשלה, שהב"ט ושר האוצר יסכמו את המדיניות בנושא זה הקשור במדיניות כניסת פלסטינים לישראל ובתעופה יורשו לטוס מי שרכשו כרטיסים לפני הסגר. אחר כך – יורשה רק מי שיקבל היתר פרטני של ועדת חריגים.

עוד לפני הדיון כינס שר הבריאות יולי אדלשטיין כינוס חירום של צמרת משרד הבריאות על מנת לדון במצב, ולאחר מכן אמר במסיבת עיתונאים כי "אסור לשחק בכאילו. אנחנו צריכים להגיע לסגר מלא במדינת ישראל. ללא עבודה, חוץ מעבודה חיונית. עם מערכת חינוך סגורה ואפס התקהלויות. רק במצב כזה נוכל לעבור את ההתפרצות החדשה ולהגיע למצב בו מיליוני ישראלים יהיו מחוסנים".

אדלשטיין הזהיר כי מפני ההשלכות של אי הטלת סגר מלא: "מי שעדיין לא מבין, אני אסביר בפשטות – זה עוד מאות של מתים, אלפים של חולים קשים ועשרות אלפי מאומתים. אני אזכיר לכם רק מספר אחד – הממשלה החליטה על סגר חגי תשרי כשהיינו עם 2,900 מאומתים ביום, והיום ספרנו יותר מ-8,000 מאומתים ועוד לא התקבלו החלטת ממשלה".

"תחשבו על ההשלכות על מערכת הבריאות, על אשפוז במחלקות הקורונה שהצוותים מותשים, על קופות החולים שאתם וכולנו משבחים על המבצע היוצא מגדר הרגיל של החיסונים. אלו אותן אחיות ואותם רופאים שיצטרכו לעמוד במשימת הטיפול בעשרות אלפי חולים בקהילה, לצד מבצע החיסונים".

בתוך כך, אמר ראש הממשלה בסרטון שפורסם כי "אנחנו בעיצומה של מגפה עולמית שמתפשטת במהירות שיא עם המוטציה הבריטית. היא הגיעה לישראל וגובה חיים רבים. אנחנו צריכים מיד להטיל סגר מלא. אנחנו בישיבת הממשלה ואין לי ספק שהממשלה תאשר את זה והכנסת צריכה להעביר את זה מיד".

לדבריו, "כל שעה שמשהים, המחלה מתפשטת עוד יותר מהר והיא תגבה מחיר יקר. לכן צריך כאן לא רק את שיתוף הפעולה של שרי הממשלה ויש אותו, צריך שיתוף פעולה של אזרחי ישראל ואני בטוח שגם אותו יש לנו. אנחנו צריכים שהכנסת תעביר את זה ללא דיחוי, מיד. מדובר בהצלת חיי אדם, לא פחות מזה".

קרדיט – פורסם לראשונה