6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מזעזע: הקברים היהודים בלוס אנג'לס אוזלים בגלל הקורונה


משפחות רבות נאלצות להמתין שבוע ואף יותר לקבורת יקיריהן. בית הלוויות היהודי הגדול ביותר בעיר, Mount Sinai Memorial Parks and Mortuaries, שכר בשבוע שעבר משאית קירור  שנייה, באורך 12 מטרים, אחרי שהמשאית הראשונה שנשכרה במרץ, התמלאה לאחרונה ב-40 גופות.

בכמה מהמקרים, הלוויות מתעכבות משום שהרופאים כורעים תחת עומס הטיפול בחולים בבתי חולים על סף קריסה, ואין להם אפילו זמן למלא את תעודות הפטירה ולחתום על אישורי קבורה.

קליפורניה נמצאת בעיצומה של התפרצות חסרת תקדים של נגיף הקורונה והייתה בשבוע שעבר למדינה הראשונה בארה״ב בה נרשמו יותר משלושה מיליון חולים. מתוכם, מיליון חולים הם ממחוז לוס אנג'לס, ביתה של הקהילה היהודית השנייה בגודלה בארה"ב, המונה כחצי מיליון איש ואישה. מעל 14,000 איש מתו בלוס אנג'לס, ויחידות הטיפול הנמרץ בבתי חולים מלאות עד אפס מקום.

"זה צונאמי", אמר ריצ'רד ג'ורג', מנהל בית הלוויות Home of Peace Memorial Park and Mortuary בלוס אנג'לס. "כל בתי הלוויות ובתי העלמין היהודיים נמצאים באותה סירה".

בבית לוויות במערב הוליווד, האיש שענה לטלפון השיב שהוא עסוק מכדי לדבר. "זה טירוף מה שהולך פה", הוא הסביר, לפני שניתק.

בבית הלוויות Shalom Chapel, המנהל מו גולדסמן ענה לטלפון והתנצל מיד על שאין לו זמן לדבר. "אני עובד על שש לוויות במקביל", אמר.

 אחות מטפלת בחולה קורונה בפולרטון שבקליפורניה, 25 בדצמבר 2020 // צילום: גטי אימג'יס

שיעור ההדבקה היומי בקליפורניה הוא כמעט הגרוע ביותר בארה"ב,  ועומד על 101 לכל 100,000 תושבים. רק באריזונה המצב גרוע יותר, שם שיעור ההדבקה עומד על 117 לכל 100,000 תושבים.

יהודי אריזונה, המרוכזים באזור פיניקס, שם חיים כמעט 100,000 יהודים, חשים זאת היטב.

לדברי הרב ארווין ויינר מקהילת סאן לייקס, בית כנסת רפורמי המונה כ-400 חברים מקהילת גמלאים סמוכה, שיעור מקרי המוות גבוה ב-50 אחוז מהרגיל. ואם לא די בכך, הרב גם אינו יכול לבקר אישית את חברי הקהילה האבלים או החולים.

"אני מקבל הרבה שיחות ממשפחות אבלות, ומנסה לנחם אותן כמיטב יכולתי", אמר ויינר. "וזה קשה מאוד כששום דבר לא נעשה פנים אל פנים. יש אנשים בהוספיס שאי אפשר לבקר בגלל הגבלות הקורונה. המצב קשה מאוד".

בבית העלמין גרין אייקרס, בסקוטסדייל שבאריזונה, עיר הגובלת בפיניקס, מספר המתים מקורונה זינק ב-65 אחוזים בחודש האחרון, לדברי איימי גאזדה, מנהלת בית העלמין.

"אני אישית מעולם לא ראיתי דבר כזה, ואני במקצוע הזה כבר 24 שנה", אומרת גאזדה, שמציעה גם חלקה נפרדת לקבורה יהודית. "זה קשה לעיכול. יש עיכובים רבים בקבורה. בתי החולים מתקשים לעמוד בקצב, ומעכבים את שחרור הגופות אלינו. יש עיכובים בקבלת תעודות הפטירה ואישורי הקבורה".

בלוס אנג'לס, סיפר הווארד קפלן, המנהל הכללי של בית הלוויות מאונט סיני, כי בתי קברות אחרים באזור מבקשים מבית הלוויות שלו לאחסן עבורם גופות, כי הם לא מצליחים לעמוד בעומס. הצוות של קפלן עובד 24 שעות ביממה.

"בחלק מבתי העלמין, ההמתנה מגיעה לשבוע עד עשרה ימים", הוסיף קפלן. "בכמה מבתי הקברות הגדולים והלא-יהודיים, המתים נקברים גם אחרי שלושה או ארבעה שבועות. אנשים שעובדים אצלי עשרים שנה ויותר מעולם לא ראו דבר כזה".

לאחרונה נרשם זינוק במספר מקרי המוות כתוצאה מקורונה, וכך גם בעומס העבודה. בנובמבר, רק כשישה אחוזים ממקרי המוות שהגיעו לבית ההלוויות מאונט סיני היו קשורים לקורונה. בדצמבר כבר עמד הנתון על 19 אחוזים, וכעת מדובר ב-35-40 אחוזים, כך לדברי קפלן. לשם השוואה, בהתפרצות הראשונה של הקורונה באפריל ובמאי האחרונים, הנתון עמד על 15 אחוזים לערך.

האשמה בעומס הקיצוני של מקרי המוות בקליפורניה מוטלת בחלקה על המוטציה המדבקת יותר של נגיף הקורונה, אשר התפשטה במדינה.

בעמק בית שלום, בית כנסת קונסרבטיבי במחוז לוס אנג'לס ואחד הגדולים בקליפורניה, הרב אינו מצליח לעמוד בקצב הלוויות.

"בדרך כלל, בקהילה גדולה כמו שלי, יש שניים או שלושה מקרי מוות בשבוע, ולפעמים גם איש לא נפטר או שיש כמה שנפטרים במקביל", הסביר הרב הבכיר, אד פיינשטיין. "אך בארבעת השבועות האחרונים שוטף אותנו גל. היו לנו לפחות 25 מתים מקרב חברי הקהילה או ההורים שלהם. אני אישית אחראי על שלוש-ארבע לוויות בשבוע, ויש לי עוד שני רבנים עסוקים לא פחות ממני".

לדברי פיינשטיין, ייתכן שכמה ממקרי המוות שאינם תוצאה ישירה של הקורונה קשורים בכל זאת למגיפה, משום שהרופאים קורסים תחת העומס וגם החולים במחלות אחרות אינם זוכים לטיפול הולם.

דייוויד אסטפן, בעל בית לוויות באזור לוס אנג'לס ובעל עסק להעברת גופות מבתי חולים, מבתים פרטיים וממרכזים סיעודיים לבתי לוויות יהודיים, סיפר כי מאז התפרצות הנגיף, הצוותים שלו קיבלו הוראה שלא לפתוח עוד שקי גופות כדי לוודא שאין עליהן תכשיטים או לבדוק שנית את זהות הנפטר. נוסף על כך, הוא נאלץ גם לדחות פונים אל בית הלוויות שלו, משום שלא נשאר לו מקום לאחסון גופות לפני הקבורה.

  חפירת קבר בבית הלוויות Groman Eden Mortuary, בפארק הזיכרון עדן שבמישן הילז, קליפורניה // צילום: Anthony Lampe

בגלל הקורונה, גם טקסי הטהרה של הגופה בטרם קבורתה הושעו כליל בבית הלוויות מאונט סיני, אלא אם בן המשפחה מבקש זאת מפורשות, וזאת בשל הסיכונים הכרוכים בטיפול בגופות שנדבקו בנגיף. במקום זאת, מכניסים את המתים שבשקי הגופות ישירות לתוך ארונות הקבורה.

אשר ללוויות עצמן, הן נערכות במתכונת מצומצמת מאוד של כמה בני משפחה או חברים, כדי למנוע התקהלויות.

בבית העלמין מאונט סיני שבפיניקס, שירותי הלוויה אינם מותרים עוד בתוך בתי התפילה עצמם, בשל החשש מקורונה. בבית העלמין הוקם ביתן פתוח באורך עשרה מטרים, עם 10-15 כיסאות המוצבים במרחק של שני מטרים זה מזה ומיועדים למשפחה הגרעינית. כל הלוויות משודרות בסטרימינג.

"הכנסנו ציוד חדש לפני כמה חודשים, כדי לאפשר שירותי סטרימינג לבני משפחה שנמצאים במדינות אחרות או שאינם יכולים להגיע ללוויה בגלל מגבלות הקורונה", הסבירה ונדי קוניק, יועצת משפחה.

"זה אף פעם לא קל לאבד מישהו, אך לאבד אותו בזמן מגיפה זה קשה עוד יותר", הוסיפה גאזדה מבית העלמין גרין אייקרס שבסקוטסדייל. "האבלים אינם זוכים לאותה מידה של תמיכה ונחמה מצד בני משפחתם וחבריהם".

קרדיט – פורסם לראשונה