7 בפברואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מספר חולי הקורונה בישראל זינק ל-677, קשישה במצב אנוש


 

אמבולנסים עם חולי הקורונה מגיעים לדן פנורמה (צילום: מוטי קמחי)

פינוי חולי קורונה למלון דן פנורמה בת"א(צילום: מוטי קמחי)


  

מספר חולי הקורונה בישראל זינק ביממה האחרונה ב-244 והוא עומד על 677 בני אדם. מצבה של קשישה בת 89 המאושפזת בבית החולים הדסה עין כרם הידרדר אמש (חמישי) ומוגדר כעת אנוש. מבית החולים נמסר כי החולה, שפונתה מהדיור המוגן "מגדל נופים" בבירה, סובלת מ"הידרדרות נשימתית מהירה". עוד חמישה חולים במצב קשה, 13 במצב בינוני והיתר קל.

 

לקריאת התקנות שיעלו לאישור הממשלה – לחצו כאן 

 

ההדבקה בבית הדיור המוגן החלה לאחר שעובדת סוציאלית שלא ידעה כי נדבקה בנגיף הגיעה למקום העבודה וגרמה לשורה של הדבקות. מנהל המקום אמר לאולפן ynet כי כעשרה אנשי צוות ועשרה דיירים נכנסו לבידוד מיידי בעקבות המגע עם העובדת הסוציאלית, ומאז אובחנו כמה מהם עם הנגיף.

 

דיור מוגן מגדל נופים (צילום: AFP)

הדיור המוגן שממנו פונתה הקשישה(צילום: AFP)

 

הלילה נערכת הממשלה להפוך חלק מהנחיות משרד הבריאות לתקנות לשעת חירום. תקנות אלו יאסרו יציאה מהבית למעט יציאה לעבודה וחזרה, לקניית מזון ותרופות, לשירות רפואי או להליך משפטי. מפירי התקנות צפויים לקנס כספי או למאסר של חצי שנה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש כי בשלב זה, התקנות יהיו בתוקף לשבוע: "בהגבלות הללו אתם אזרחי ישראל נדרשים להישאר בבית. עכשיו זאת כבר לא בקשה, זו לא המלצה אלא הנחיה מחייבת שתיאכף על ידי גורמי האכיפה". נתניהו הזהיר כי "הכפלת מספר החולים בכל כמה ימים עלולה להביא חלילה לקורבנות רבים.

 

הצהרת נתניהו    (צילום: לע"מ )

 

 

מנכל משרד הבריאות על החרפת הנהלים    (צילום: לע"מ )

 

"מיד כשהתבררה חומרת הסכנה נקטנו צעדים נחושים כדי להקדים תרופה למכה", אמר רה"מ בפתח דבריו. "הנהגנו חובת בידוד נרחבת, הטלנו הגבלת התקהלות, דיללנו את מקומות העבודה והפעלנו אמצעים דיגיטליים לאיתור ובידוד חולי קורונה. הצעדים הללו האטו את קצב התפשטות המגיפה בישראל בהשוואה למדינות רבות בעולם, אבל המגיפה מוסיפה להתפשט. היא כבר גבתה אלפי קורבנות בעולם, גם בארץ מספר החולים גדל מדי יום. לשמחתי עד לרגע זה איש בישראל עדיין לא מת מהקורונה, אבל לצערי, זה לא צפוי להימשך.

 

"הכפלת מספר החולים כל כמה ימים עלולה להביא חלילה לקורבנות רבים. זמנים קשים מחייבים החלטות קשות. שלשום ביקשתי מכם להישמע להנחיות משרד הבריאות והלשיאר בבית, יש היענות לכך, אבל בפירוש היא לא מספקת", אמר. "אני מודיע על עליית מדרגה נוספת במלחמה בקורונה. הממשלה תאשר הערב תקנות לשעת חירום להגבלת התנועה. בהגבלות הללו אתם נדרשים להישאר בבית.עכשיו זו כבר לא בקשה, זו לא המלצה, זו הנחיה מחייבת שתיאכף על-ידי גורמי האכיפה".

 

בנימין נתניהו  (צילום: לע

הכפלת מספר החולים עלולה לגבות קורבנות. נתניהו(צילום: לע"מ )

 


 

פעילות אכיפה של המשטרה ומשרד הבריאות ()

פעולות אכיפה של משרד הבריאות בתל אביב

לאחר הצהרת נתניהו עלה מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ואמר כי "אנחנו נוקטים היום צעדים קשים. אנחנו מצמצמים מאוד את תנועת האנשים מחוץ למרחב הביתי, ואומרים לציבור שהפעם, לא בהמלצה אלא ממש בהנחייה, אל תצאו מהבית. תצאו רק לדברים שאתם חייבים לצאת אליהם, אם זה לעבודה שמותרת בתקנות, הצטיידות בדברים חיוניים או טיפול רפואי.

 

"רבים שואלים אותנו מה יקרה", אמר המנכ"ל. "אנו רוצים להשיג שלושה דברים חשובים. לדחות ככל הניתן את התפרצות המחלה בישראל, להפחית את מספר החולים ולשטח את העקומה. לפזר את החולים על ציר הזמן. אנחנו רוצים זאת כי הזמן משחק לטובתנו. כל יום שעובר שבו אנו דוחים את ההתפרצות – אנחנו מרוויחים זמן. אנחנו נערכים, מצטיידים, קונים עוד ועוד ציוד מיגון, תרופות, מכונות הנשמה וכל מה שצריך".


 

 

ש

 

בר סימן טוב אמר כי "אנחנו קולטים מאות, ויותר מזה, כוח אדם בבתי החולים. אחיות ורופאים, סטודנטים לרפואה, סטודנטיות לסיעוד וסטודנטים למקצועות הבריאות שהצטרפו אל הכוח ויעזרו לנו להתגבר על המחלה. מכינים תשתיות, עוד מחלקות נפתחות ובתי החולים נערכים בעצמם". לדבריו, "אנו יודעים היום הרבה יותר על המחלה ממה שידענו לפני לא מעט זמן. ההצלחה שלנו במאבק בקורונה תלויה בכולנו. אין פה עורף וחזית. אתם העורף, אתם הלוחמים שלנו ואתם אלה שתבטיחו אם נצליח במאבק הזה או לא. לצדכם בחזית יש את הצוות הרפואי.

 

"אתם מבינים שאנו רציניים, ויש פה אירוע גדול מאוד. זה היה בסין, עבר למדינות אחרות, הגיע לאילטיה, עכשיו גם לספרד וזה מגיע למדינות נוספות. ולכן תשמרו על עצמכם על סבא וסבתא שלכם ועל אבא ואמא שלכם. ככה נשמרו על עצמנו כחברה". 

 

בר סימן טוב הודה כי זהו רק תחילתו של המאבק. "אנו אומרים לכם ביושר שזה כנראה יהיה ארוך. לא יודעים עד כמה, אבל נערכים בהחלט לתרחישים ארוכים", אמר. "טובת הציבור ובריאותכם מנחה אותנו. אלה החלטות קשות ואנו דנים הרבה ומתייעצים עם מיטב המוחות במדינה ובעולם. הם אמרו לנו חד-משמעית – תלכו קדימה, תמשיכו במה שאתם עושים. זה מה שיציל אתכם. הרווחתם הרבה מאוד זמן, ותמשיכו להרוויח זמן". את דבריו חתם מנכ"ל משרד הבריאות בכך ש"יש לנו תקווה שאם כולנו נקפיד על ההנחיות, לא רק שנצלח את המשבר, גם נצא ממנו מחוזקים".

 

אתמול קיים הרמטכ"ל אביב כוכבי כינוס בווידאו של פורום מטכ"ל, וצה"ל העלה את רמת הכוננות לקראת התפשטות נרחבת של הנגיף בארץ. הצבא ערך נוהל קרב עם המשטרה למקרה של סגר – ותיאם עימה את הפיקוד והשליטה במקרה שבו יידרש לעזור. כמו כן, למקרה שיתבקש, צה"ל יכשיר שני גדודי אב"כ לטובת טיהור אזורים נגועים בקורונה, יסייע לאזרחים ותיקים ואוכלוסיות חלשות בשיתוף הרשויות המקומיות, ויספק קווי אספקה פנים וחוץ-ארציים. 

 

 

 קרדיט – פורסם לראשונה