29 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

משרד הבריאות: ארבעה מקרים של מוטציית הקורונה הדרום אפריקנית זוהו בישראל


משרד הבריאות הודיע היום (שבת) כי לראשונה זוהו בישראל ארבעה מקרים של הווריאנט הדרום אפריקני לנגיף קורונה.  

המקרים זוהו מתוך 15 דגימות שהגיעו לריצוף מהיר, במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות. שתי שרשראות הדבקה נגרמו מאדם שחזר מדרום אפריקה וממשפחה שנדבקה מאדם שחזר לישראל מחו"ל.  

האיתור הושג בעקבות מבצע יזום שהוביל משרד הבריאות עם פיקוד העורף, במטרה לאתר מוקדם את המוטציה ולמנוע התפשטות שלה בקהילה. במשרד הבריאות הדגישו כי הווריאנטים השונים גורמים להדבקה מהירה יותר, אך ככל הנראה לא גורמים לתחלואה יותר קשה.

אתמול נכנסה לתוקף ההחלטה המחייבת את השבים לארץ ממדינות דרום אפריקה, בוטסואנה, זמביה ולסוטו להיכנס לבידוד במלונית מטעם המדינה לעשרה ימים עם שתי בדיקות שליליות לנגיף קורונה או ל-14 ימים ללא בדיקות.   

ההחלטה תקפה לעשרה ימים החל מיום שישי ועד ל-17 בינואר. עוד נמסר כי בקשות חריגות לבידוד ביתי ייבחנו על ידי צוות מקצועי של משרד הבריאות בנתב״ג. 

לפי ממצאי מחקר ראשוניים שפורסמו אתמול, החיסון של חברת התרופות האמריקנית פייזר ככל הנראה יעיל כנגד המוטציה הבריטית והמוטציה הדרום אפריקנית. המחקר של פייזר, שעדיין לא פורסם לביקורות עמיתים, נעשה בשיתוף פעולה עם מדענים מאוניברסיטת טקסס שבארה"ב. המחקר הצביע על כך שהחיסון של חברת פייזר יעיל בנטרול הנגיפים שעברו מוטציה, הן בבריטניה והן בדרום אפריקה.

קרדיט – פורסם לראשונה