31 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

משרד התחבורה הודיע על מתווה להחזרת הישראלים מחו"ל מהשבוע הבא


נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

16:53 – משרד התחבורה הודיע על מתווה להחזרת הישראלים מחו"ל מהשבוע הבא


 

משרד התחבורה הודיע על מבצע להחזרת הישראלים שנתקעו בחו"ל. זאת בעקבות החלטת הממשלה. טיסות החילוץ יצאו מדובאי, ניו יורק ופרנקפורט. פיקוד העורף יעביר את הישראלים שיגיעו בהן למלוניות בידוד, למעט מחלימים מקורונה או מחוסנים. נמסר כי המשטרה ערוכה להחמיר את האכיפה נגד מי שיסרבו לבידוד.

(איתי בלומנטל)

 

14:50 – הממשלה אישרה את הארכת סגירת השמיים עד ה-20 בחודש

 

הממשלה אישרה את הארכת תקנות הכניסה והיציאה מהארץ ל-14 ימים, עד 20 בפברואר. בתוך כך, הוצגו הקריטריונים של ועדת החריגים בדבר הכניסה לישראל – קבלת טיפול רפואי חיוני שאינו סובל דיחוי, השתתפות בהלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה ובכלל זה השתתפות בהלוויה של נפטר המובא לקבורה בישראל, סיוע לקרוב משפחה מדרגה ראשונה הנמצא במצוקה, הגעה להליך משפטי שאותו אדם צד לו, אישה בשליש השלישי להריונה, לצורך הומניטרי או צורך אישי מיוחד המחייב כניסה לישראל, לצורך חיוני הנוגע ליחסי החוץ של ישראל או לצורך חיוני הנוגע לביטחון המדינה, הוא יצא כדין מישראל, לפי המגבלות שחלו בעת שיצא, ומקום מגוריו הקבוע בישראל. פנייה לוועדת החריגים תתבצע באמצעות טופס מקוון שיהיה זמין באתרי משרד החוץ, הבריאות, רה"מ ורשות האוכלוסין וההגירה.

 

 

עמדת בדיקה בנתב"ג עמדת בדיקה בנתב"ג צילום: אוהד צויגנברג

 

13:05 – משרד התחבורה מגבש מתווה להחזרת הישראלים מדובאי כבר בשבוע הבא

 

גורמים במשרד התחבורה דנים היום (ו') בשעה זו על גיבוש מתווה לחילוץ הישראלים שנותרו בדובאי בעקבות סגירת השמיים. מסתמן כי כבר בשבוע הבא המדינה תארגן מבצע חילוץ מאורגן עבור מאות התיירים שנתקעו במפרץ הפרסי – ובהתאם לתקנות כולם יחויבו להיכנס למלוניות בידוד של פיקוד העורף כדי לפקח על חזרתם לישראל.

 

כזכור, מאז סגירת השמיים אלפי ישראלים נתקעו ברחבי העולם בלי דרך לחזור ארצה. בדומה לשבוע החולף, גם בשבוע הבא תפעיל ישראייר טיסות הומניטריות בקו נתב"ג-פרנקפורט, כדי לאפשר לישראלים עם אישור מוועדת החריגים או לעומדים בקריטריונים לחזור ארצה. בינתיים, השרים אישרו את סגירת השמיים עד ל-14 בפברואר, אך לפי ההערכות נתב"ג ייפתח רק בשבוע לאחר מכן.

 

בישיבת הממשלה הוחלט שכל מי שיצא לחו"ל לפני 25 בינואר, התאריך שבו נסגר נתב"ג, יוכל לחזור לארץ. למעשה, הישראלים שנמצאים בדובאי יצאו לחופשה עוד לפני הסגר – ויוכל לחזור ללא אישור של ועדת החריגים של משרדי התחבורה והבריאות אך כן יצטרכו להתחייב להיכנס למלונית.

 

 

12:05 – 44% מהמאובחנים בני פחות מ-19, מקדם ההדבקה עלה ל-1

 

מקדם ההדבקה בישראל עלה בחזרה ל-1, כלומר שכל חולה קורונה מדביק אדם אחד – ומכאן שהתחלואה תישאר גבוהה. כך עולה מדו"ח אמ"ן שפורסם הבוקר (שישי). לפי אגף המודיעין בצה"ל, 44% מהמאובחנים אתמול היו בני פחות מ-19, למרות שמערכת החינוך סגורה כבר קרוב לחודש. מנגד, 6.2% מהנדבקים הם בני יותר מ-60.

 

מרכז חיסונים ובדיקות בת"א מרכז חיסונים ובדיקות בת"א צילום: יובל חן


מחברי הדו"ח ציינו כי "ברמת הפרט, מומלץ מאד להתחסן ונדרשת הקפדה יתרה על כללי הריחוק החברתי, הימנעות מהתקהלויות ועטיית מסכות תקניות, גם בקרב אוכלוסייה צעירה. ברמה הלאומית, יש להאיץ את מבצע החיסונים, למנוע הכנסת וריאנטים זרים, ולהימנע מפתיחה לא מבוקרת של הסגר. בהקשר זה, פתיחת מוסדות החינוך עלולה להביא להתפרצויות נוספות ולכן תדרוש משנה זהירות".

11:50 – הערכה: נתב"ג ייסגר לשבועיים, מהשבוע הבא יחלו טיסות החילוץ


 

לפי הערכות נמל התעופה בן גוריון ייסגר לשבועיים, זאת לאחר שהממשלה אישרה את הארכת סגירת השמיים לשבוע נוסף. מהשבוע הבא יחלו את טיסות החילוץ להחזרת ישראלים שיצאו מהארץ לפני הסגר.

 

11:00 – שמורות הטבע והגנים הלאומיים שאינם בתשלום ייפתחו ביום ראשון

 

רשות הטבע והגנים מודיעה כי בהתאם להחלטת הממשלה, ביום ראשון בבוקר ייפתחו לכניסת מטיילים רק שמורות הטבע והגנים הלאומיים שאינם בתשלום. האתרים בתשלום ייפתחו ביום שני, והכניסה אליהם כרוכה בהרשמה מראש דרך המערכת המקוונת באתר הרשות. ההרשמה תתאפשר החל מיום ראשון בבוקר.

 

10:50 – שיעור החיוביים – 8.8%, מאז אתמול מתו 46 מקורונה

 

7,168 ישראלים אובחנו אתמול (יום ה') כחיוביים לקורונה. בסך הכול פוענחו כ-81 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 8.8% – הנתון הנמוך ביותר בימים האחרונים. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,649 חולי קורונה, 1,040 מהם במצב קשה. 307 חולים מחוברים למכונות הנשמה. 5,019 חולי קורונה נפטרו מאז פרוץ המגפה, 46 מהם אתמול.

 


למרות שאתמול נפתחו החיסונים לבני 16 ומעלה, לא חלה עלייה חדה במספר המתחסנים. אתמול 71,800 ישראלים התחסנו במנה הראשונה ו-55,549 בשנייה. כלומר, בסך הכול ניתנו אתמול 127,349 חיסונים, לעומת כ-107 אלף ביום רביעי.

 

גם בצה"ל נמשכת העלייה בתחלואה. נכון להבוקר, 3,160 משרתים בשירות חובה, קבע ועובדי צה"ל מאובחנים כחולים בקורונה ומצבם מוגדר קל. משרת צה"ל אחד מוגדר כחולה במצב בינוני. 14,664 משרתים נמצאים בבידוד נכון לאתמול.

 

הנתונים מגיעים על רקע לילה רווי מחלוקות בנוגע להארכת הסגר הראשון
ותוכנית היציאה ממנו בין שרי הממשלה, ובעיקר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ. לאחר שעות ארוכות של דיונים והצבעה שנפסלה בידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הושגה פשרה: הסגר המלא יוארך עד יום ראשון בשעה 07:00 בבוקר – אולם מוסדות החינוך עדיין לא ייפתחו במועד זה.

 

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו אמש, 26 חולים קורונה נוספים נפטרו אתמול ומספר הקורבנות עמד על 4,993. מתחילת השבוע ועד אתמול בערב נפטרו 225 חולים. מחצות ועד למועד עדכון הנתונים אתמול עוד 4,374 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף. בסך הכול פוענחו כ-49 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 8.9% – זהה לנתון שלשום.

 

כן ייפתחו מקומות העבודה שאינם עוסקים בקבלת קהל, מקומות שעוסקים בקבלת קהל של "אחד על אחד" דוגמת מספרות ומכוני קוסמטיקה, צימרים ואיסוף עצמי (טייק אווי) ממסעדות ומחנויות. בתחילת השבוע תתכנס ישיבת ממשלה נוספת להחליט על התוכנית להמשך.

קרדיט – פורסם לראשונה