31 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

נסגרה פרצת נתב"ג? הטסים לישראל יידרשו להציג בדיקת קורונה שלילית


הפרצה נסגרת: משרד הבריאות הודיע הערב (שישי) כי החל מהלילה בחצות, כל נוסע שיבקש לטוס לישראל יידרש להציג בדיקת קורונה שלילית – שנערכה עד שלושה ימים לפני מועד ההמראה, או לחילופין להציג אישור מתחסן או מחלים שניתן על ידי משרד הבריאות.

ממשרד הבריאות ציינו כי הסדר זה יחול על נוסע נכנס ששהה מחוץ לישראל למעלה מ- 72 שעות, למעט אישורים חריגים שיאושרו באופן פרטני, ולגבי נוסע נכנס שהוא איש צוות בכלי הטיס, רק אם מגיע לישראל לתקופה של למעלה מ-72 שעות, וכי נוסע שיצא ממדינת ישראל בטרם חלפו 7 ימים ממועד החיסון השני, יחויב בבידוד מלא ללא קשר למועד כניסתו לישראל.

אדלשטיין האשים את הייעוץ המשפטי, לשכת מנדלבליט: "אמירה לא נכונה"

רק השבוע התייחס שר הבריאות יולי אדלשטיין לפרצה ולביקורת, וטען כי הפרצה נוצרה בשל הנחייה משפטית, שלא אפשרה את מניעת הנכנסים ללא בידוק. "ביממה האחרונה אני עם תחושה מאוד קשה", אמר אדלשטיין ביום שלישי במהלך ישיבת הממשלה, "בחיים לא הסתתרתי מאחורי אף גורם, לא משפטי ולא פוליטי. ביממה האחרונה כל העולם בטוח שאני משקר, שנרדמנו בשמירה, ולא באנו עם עניין חיוב בדיקות לחוזרים מחו"ל. לא התעצלתי, הלכתי לבדוק בפרוטוקולים. בדקתי רק מעט.

"למשל ב-25 בדצמבר בישיבת הקבינט היה רב-שיח שהשתתפנו ראש הממשלה, אני והמשנה ליועמ"ש רז נזרי, שהסביר שהדרך היחידה להגיע לבדיקות של החוזרים מחו"ל היא להכריז על כל העולם כאדום ואז שכולם חייבים בידוד במלונית ורק אז לשחרר מבידוד במלונית מי שעשו בדיקות לקורונה. מזה הסקנו כולנו שאין אפשרות לחייב אנשים בדיקות באופן אישי. לא באתי לריב עם אף אחד. אני שמח שהעניין הסתדר, אבל תפסיקו לומר שאף פעם לא פנינו עם הנושא הזה". על פי גורמים בממשלה, הנושא עלה לדיון בהשתתפות הייעוץ המשפטי בפעמים נוספות.

אדלשטיין האשים את היועמ"ש כבר ביום שני בכך שמנע ממשרדי הבריאות והתיירות במשך מספר חודשים להוציא תקנה שתחייב תיירים ונוסעים ישראלים ששבו מחו"ל בבדיקת קורונה – כתנאי לכניסתם לישראל. לדבריו, אף שמשרד הבריאות ביקש זאת לפני מספר חודשים, מנדלבליט נענה לבקשה רק בימים האחרונים.

"לא התחבאתי מאחורי שום אדם". אדלשטיין, צילום: אלכס קולמויסקי - פול

מלשכת היועמ"ש מנדלבליט נמסר בתגובה ביום שלישי: "בעקבות מספר פרסומים מסולפים, אנו מבהירים כי אין כל אמת בטענה כאילו הייעוץ המשפטי לממשלה מנע אי פעם, בדרך כלשהי, התניית כניסה לארץ מחו"ל בהצגת בדיקת קורונה שלילית. הנושא עלה והתבקש לראשונה רק במהלך השבוע שעבר, ואנו מדגישים כי קיימת דרך משפטית מתאימה להסדיר את הסוגיה, וכך גם נמסר לגורמי המדיניות הנוגעים בדבר.

"גורמי הייעוץ המשפטי לממשלה ימשיכו במתן פתרונות משפטיים על מנת לסייע לממשלה לממש את מדיניותה בגבולות הדין, כפי שנעשה עד כה, וצר לנו על הטעיית הציבור באמצעות אמירות לא נכונות בהקשר זה".

קרדיט – פורסם לראשונה