31 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

סגר בפורים: זה התנאי של כחול לבן והחוק נגד המתחסנים


קבינט הקורונה מתכנס היום (ראשון) וידון במתווה הפתיחה ההדרגתי והיציאה מהסגר. בפתח הדיון בקבינט, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אסור שמניעים פוליטיים ישפיעו על ההחלטות. מכירים את השיטה הכושלת של אלה שקראו לפתוח. אני מבקש לא בשולחן הזה. אסור שממניעים פוליטיים נידחף לפתיחה מהירה ולא אחראית של המשק, דבר שיסכן חיים של ישראלים רבים". הוא הוסיף: "אנחנו רואים התחלה של ירידה בנתוני התחלואה וזהו סימן טוב. עם זאת, עלינו לנהוג בזהירות ולפתוח את המשק בהדרגה. אסור שממניעים פוליטיים נידחף לפתיחה מהירה ולא אחראית של המשק, דבר שיסכן חיים של ישראלים רבים".

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בתגובה: "אני רוצה להזכיר לך ראש הממשלה ולכל הנוכחים, שהישיבות הקודמות שלנו שעסקו באמת בחיי אדם הוקלטו והודלפו בצורה מופקרת, יש כאן אנשים שבחרו לעשות פוליטיקה זולה ובצורה מביכה. זה הזכיר לי, איך כשהייתי רמטכ״ל בזמן מבצע צוק איתן, הדליפו מצגת ביטחונית מסווגת ורגישה עבור אינטרסים פוליטיים, צרים ומכוערים. ראש הממשלה, אני דורש ממך לדאוג שהישיבות לא יודלפו. ואולי הדרך היחידה לעשות זאת".

הוא תקף את נתניהו על ההאשמות שהטיח בו וטען כי הוא מסכן חיי אדם. "ראש הממשלה אני אומר שוב- אני לא אסלח לך האמירה המבישה, בה ניסית להאשים אותי, שעשרות שנים הקדשתי להגנה על אזרחי ישראל בסיכון מכוון של חיי אדם, רק כי לא הסכמתי איתך, רק כי דרשתי שנקיים את הישיבה כפי שנקבע בחוק, באופן פריטטי. תתרגל, אני לא תמיד חושב כמוך, אני עובד עבור אזרחי ישראל ואשמור עליהם מתוך הממשלה הזאת בין אם זה נוח לאחרים, לך או לכל אחד אחר ובין אם לא".

"כעת, אני מציע לכולם לכבות את ההקלטות ולהתחיל לשבת ולגבש פתרונות אחראיים לפתיחת המשק ותמרוץ החיסונים. המתווה של "התחסנת-נכנסת" בתו ירוק, צריך להתחיל בהקדם: בלי דחיות מיותרות. אנשים זקוקים לזה, הכלכלה שלנו זקוקה לכך, וזו גם הדרך הטובה ביותר להגדיל את קצב ההתחסנות- שזה מה שיעזור לכולנו. אני מקווה שהישיבה הזו תהיה אפקטיבית, סגורה ושאפשר יהיה להתנהל בה כמו שצריך".

נתניהו השיב לגנץ: "מכיוון שאתה כבר הוצאת מכתב ופרסמת אותו, אז זה לא כ"כ משנה הרבה. אבל אני לא מתייחס לאמירות שלך שלדעתי הן גם לא אמיתיות וגם לא רלוונטיות".

קניון בת ים (צילום: אבשלום ששוני)קניון בת ים (צילום: אבשלום ששוני)

כאמור, נציגי משרד הבריאות יציגו את עמדתם, לפיה אין לשנות את הלו"ז שנקבע מראש ליציאה מהסגר – כלומר, להחיל את הפעימה השנייה של ההקלות ב-23 בפברואר ולא השבוע, כפי שדורשים בכחול לבן. בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ הודיע לשרי מפלגתו: "אדרוש הגבלות חריפות עד סגר מלא בפורים – במקביל לתוכנית פתיחת המשק".

לפי לוח הזמנים המקורי שהציג משרד הבריאות, ב-23 בחודש ייפתחו מוסדות התרבות והפנאי לפי התו הירוק, כלומר, רק למחלימים או למחוסנים. מדובר בחדרי כושר, בהופעות, קולנוע, משחקי כדורגל וכו'. בנוסף, ישובו ללמוד כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב בערים הירוקות והצהובות. 

במהלך הישיבה משרד הבריאות צפוי להציג תוכניות לעידוד ההתחסנות, בהן: קידום חקיקה לדרישת חיסון או בדיקה במקומות עבודה עם חשיפה גבוהה (בתי ספר, נהגים, מרפאות ובתי חולים), פתיחת מוסדות חינוך ביישובים כתומים על בסיס אחוזי התחסנות וקידום הסכמי תיירות עם מדינות אחרות למחוסנים ומחלימים. במקביל, ידרשו קידום חקיקה שתחייב חיסון למורים, נהגים, רופאים ואחיות.

מבצע החיסונים לקורונה בישראל (צילום: רויטרס)

פעולות נוספות שמציע המשרד הן שילוב קופות החולים בחמ"לים היישוביים, קידום חקיקה המאפשרת שיתוף רשימות לא מחוסנים עם הרשויות, קידום מענקי תגמול לרשויות על פי מדדי מתחסנים ואפילו נוהל שיחה לכל מבוטח שלא התייצב לחיסון ראשון. עוד מוצע הפעלת ניידות חיסון בכניסה לשמורות טבע, הגעה יזומה למקומות העבודה באמצעות מד"א ומאמץ לתעדוף ערים בהן קיים מיעוט מתחסנים מעל גיל 50. 

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן היום כי במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות אותרו באמצעות תהליך ריצוף 14 מקרים נוספים של מאומתים בווריאנט הדרום אפריקאי של נגיף הקורונה, אחד מהם חלה בעבר ונדבק שוב בווריאנט האפריקאי. בסך הכל עד כה רוצפו 44 מקרים מאומתים לזן החדש בארץ ונמצאו 124 מגעים מאומתים שלהם ב-36 שרשראות הדבקה. 

ממשרד הבריאות נמסר כי הוא ממשיך לבצע סקר ארצי נרחב בקרב מאומתים לנגיף הקורונה לבחינת התפשטות הווריאנטים בישראל באמצעות ריצוף גנטי. כמו כן, במשרד בוחנים צבר מקרים במשולש ועושים מאמצים לבחון את מידת ההתפשטות באזור. ההערכה היא כי הסיבה לעלייה בתחלואה במגזר הערבי היא התפרצות סמויה של המוטציה הדרום אפריקאית. 

כזכור, בשבוע שעבר הודיע פרופ' ג'ון אדמונדס, חבר בקבוצת הייעוץ המדעי של ממשלת בריטניה לממשלת חירום על "מוטציה בריטית חדשה של נגיף הקורונה המכונה 'בריסטול' עלולה להדביק אנשים שנדבקו או חוסנו בעבר לנגיף". הווריאנט של בריסטול מכיל את המוטציה E484K שנמצאת גם במוטציות הדרום אפריקאיות והברזילאיות. מחקרי מעבדה הראו כי וירוסים עם מוטציה זו מסוגלים להימלט מהגנות אנושיות, מה שהופך אותם ליעילים יותר בהתחמקות מחסינות טבעית.

קרדיט – פורסם לראשונה