29 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

סגר מלא: אלו ההגבלות החדשות שהממשלה צפויה לאשר


הממשלה תתכנס היום (שלישי) לישיבה מיוחדת בשעה 14:45 לדיון מיוחד בנושא הצעדים הנדרשים על רקע העלייה הנמשכת בתחלואה ודרישת מערכת הבריאות להידוק הסגר וסגירת מערכת החינוך. עקב נתוני התחלואה הקשים, שר הבריאות יולי אדלשטיין ערך דיון חירום עם הנהלת משרדו לפני ישיבת הממשלה ובסיומו קיים תדרוך לתקשורת.

למעריב נודע כי המתווה שמתכוון להעלות משרד הבריאות בישיבת הממשלה את סגירת מערכת החינוך כולה ללא החרגות, צמצום מקומות העבודה לחיוניים בלבד, יציאה מהבית לצרכים חיוניים בלבד (מרכולים ובתי מרקחת) ורק ביישוב או עיר המגורים, מגבלת מרחק תישאר 1,000 מטר, צמצום נוסף של איסור התקהלויות לחמישה בחלל סגור, 10 במרחב פתוח (כיום מדובר על 10 ו-20 בהתאמה), איסור שהייה בבית אחר, צמצום מספר קווי האוטובוס ב-50% ואיסור טייק אווי.

אדלשטיין: "המצב נוראי, לא נצא מזה בלי סגר"

"הממשלה מתכנסת עוד כמה שעות לישיבה בעיני אולי החשובה ביותר מאז קמה. אנחנו מבקשים לבנות גשר, גשר בין היום עם מצב התחלואה הנוראי לבין הצלחת החיסונים", אמר אדלשטיין. "נוכל לבנות את הגשר בתנאי אחד – שלא נשחק בכאילו. אנחנו צריכים להגיע לסגר מלא במדינת ישראל. ללא עבודה, חוץ מעבודה חיונית. עם מערכת חינוך סגורה ואפס התקהלויות. רק במצב כזה נוכל לעבור את ההתפרצות החדשה ולהגיע למצב בו מיליוני ישראלים יהיו מחוסנים".

אדלשטיין התייחס גם לדיווח של חברת מודרנה על כך שישראל אישרה את החיסון לקורונה שפיתחה, ומסר: "לנו לא ידוע שום דבר על הקדמה של חיסוני מודרנה, חבל מאוד הלוואי וזאת הייתה הבשורה. אך לפי ההסכמים עם החברה, לצערי כנראה רק בעוד חודשיים נראה את המשלוחים של החברה הזאת, וברגע שיגיעו נשתמש בהם בחפץ לב".

שר הבריאות יולי אדלשטיין על הכניסה לסגר השלישי

"חבריי, אתם מבינים טוב מאוד מה המחיר שלא לעשות כלום", הוסיף שר הבריאות. "מי שעדיין לא מבין, אני אסביר בפשטות – זה עוד מאות של מתים, אלפים של חולים קשים ועשרות אלפי מאומתים. אני אזכיר לכם רק מספר אחד – הממשלה החליטה על סגר חגי תשרי כשהיינו עם 2,900 מאומתים ביום, והיום ספרנו יותר מ-8,000 מאומתים ועוד לא התקבלו החלטת ממשלה".

"תחשבו על ההשלכות על מערכת הבריאות, על אשפוז במחלקות הקורונה שהצוותים מותשים, על קופות החולים שאתם וכולנו משבחים על המבצע היוצא מגדר הרגיל של החיסונים. אלו אותן אחיות ואותם רופאים שיצטרכו לעמוד במשימת הטיפול בעשרות אלפי חולים בקהילה, לצד מבצע החיסונים".

"יש אפשרות לצאת מזה. אם אנחנו נשים בצד את כל השיקולים הלא עניינים וכולנו נזכור שיש במדינה הזאת עדין ערבות הדדית, אפשר לצאת מן הצרה הזאת", סיכם אדלשטיין. "אפשר לא להגיע למצב של מדינות אירופה לדוגמא, תראו מה קורה שם היום, אנחנו לא רוצים להיות שם. אנחנו רוצים להוביל בחיסונים ולצאת לדרך חדשה. תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר. אנחנו באמת במצב חשוך, אבל השחר הוא לא רחוק. נגיע לזה אם נפעל כולנו ביחד".

ד"ר שרון אלרעי-פרייס מקבלת חיסון לקורונה (צילום: דוברות בילינסון)

אלרעי פרייס: "ב-95% מהיישובים מקדם ההדבקה מעל 1"​

בהמשך, עלתה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, וסקרה את מצב התחלואה במדינת ישראל כיום לעומת המצב שהיה טרם הכניסה לסגר השני בספטמבר. 

"65% נמצאים ביישובים אדומים וכתומים, זו עלייה משמעותית מ-13% לפני שבועיים", הסבירה. "כשאנחנו מסתכלים על היישובים עצמם וכמה מהם במקדם הכפלה של מעל 1, כלומר התחלואה מתפשטת בהם, זו מגיפה שהיא מתקדמת. תראו איפה היינו בנובמבר, דצמבר ועכשיו בינואר. 95% מהיישובים נמצאים מעל למקדם הדבקה 1. גם אצל ילדים אנחנו רואים את התחלואה".

"הכל נמצא בעלייה. גם מספר החולים הקשים-קריטיים, הרבה פעמים אנשים אומרים 'אתם מחפשים הרבה בדיקות', אין לנו ספק שחולים קשים וקריטיים לא תלויים במספר הבדיקות, מספרם הלך ועולה. נתונים אלו הם שבועיים ונכון לאתמול היו 124 חולים קשים וקריטיים שנוספו רק אתמול".

היא הדגישה: "היום מקדם ההדבקה הוא 1.27 והוא עולה בצורה מעריכית לפי התחזית ואנחנו יודעים שזה ימשיך לעלות, וגם אם נבלום עכשיו זה ימשיך לעלות. התחזית התממשה יותר ממה שחשבנו, בצורה מהירה יותר ויוצרת עומס אדיר בבתי החולים".

ד''ר שרון אלרעי-פרייס בתדרון (צילום: דוברות משרד הבריאות)ד"ר שרון אלרעי-פרייס בתדרון (צילום: דוברות משרד הבריאות)

מוקדם יותר הבוקר אמר סגן שר הבריאות, יואב קיש בכאן ב' כי "אנחנו במצב של תחלואה קשה, בתי החולים מתמודדים עם עומס ונקודת הזמן היא עכשיו – אין לוקסוס לחכות. הווריאנט הבריטי משפיע על המספרים וחייבים לעצור זאת".

יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין אמר בגל"צ: "לצערי הרבה מאוד החלטות פופוליסטיות וכבלים ששמו על ידיו של רה"מ הובילו למספרים שאנחנו רואים היום. נראה שסגר הרבה יותר משמעותי והדוק הוא פשוט הכרחי". 

ח"כ בוגי יעלון כתב בחשבון הטוויטר שלו: "ושוב דיון על סגר. כל עוד שיקולים פוליטיים – אישיים גוברים על שיקולים מקצועיים (כעדותם של אלה שהיו שם), לא ננצח את הנגיף".

כזכור, בישיבה שנערכה אמש הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יקיים ישיבה נוספת בתוך 48 שעות על מנת להחליט על הידוק הסגר. בהמשך דבריו בישיבה הוסיף רה"מ: "בזכות מיליוני החיסונים וסגר קצר ומהודק, אנחנו נציל חיים רבים ונהיה הראשונים בעולם לפתוח את הכלכלה". נתניהו הרחיב על אופי הסיוע הכלכלי שצפויה הממשלה לאשר ואמר: "אני מביא היום עם שר האוצר הצעה לתת מענקים נוספים לעצמאים ולבעלי עסקים, בהיקף של למעלה משני מיליארד שקלים. זה עוד אלפי שקלים לכל בעל עסק שנפגע בתקופת הקורונה, ובנוסף אנחנו גם מאריכים את תקופת ההחזר של הארנונה. הכסף יקל מידית על העסקים ותוך זמן קצר נפתח את כל המשק ונצא סופית מהמשבר".

קרדיט – פורסם לראשונה