26 ביוני 2022

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

עם העלייה החדה בתחלואה הקשה בישראל: מחסור בתרופה למניעת תמותה בקורונה


מחסור בתרופה למניעת תמותה והתדרדרות בתחלואה בקורונה. עם העלייה במספר החולים קשה המאושפזים בבתי החולים ושיא תחלואה חדשה מאז סוף הגל החמישי, מתברר כי מדינת ישראל לא ערוכה לגל התחלואה ולחולים הזקנים ובעלי מערכת חיסונים שאינם יכולים לקבל את הפלקסוביד כשאין פתרון אחר.

לאתר מקור ראשון נודע כי בקופת חולים כללית, זו שמטפלת במרבית אזרחי ישראל, נגמרו לחלוטין התרופות מסוג מולנופיראוויר (Molnupiravir), התרופה האנטי-ויראלית של חברת MSD לטיפול בקורונה – היחידה שנותנת מענה לאלו שבשל מצבם הרפואי ומחלות רקע לא יכולים לקבל את תרופת הפלקסוביד. "סבא וסבתא שלי חלו בקורונה ובגלל מחלות רקע לא יכולים לקבל את הפלקסוביד" סיפר לנו נ'. לדבריו, "בכללית הסבירו לנו שאין להם דרך לסייע לנו ולספק להם את התרופה כי היא נגמרה להם ואנחנו יודעים שמבוטחי 'מכבי' כן מקבלים אותה. איך זה יכול להיות?".

בדיון של משרד הבריאות שנערך הבוקר (ג') הוחלט לצאת לרכש מהיר ודחוף של התרופה, וזאת לאור העלייה בתחלואה, אך כרגע עדיין לא ידוע מתי יגיע המשלוח שלה לישראל. בשאר קופות החולים לעת עתה אין מחסור מיידי בתרופה מאחר ובמשרד הבריאות מחלקים אותה בין הקופות לפי גודלן היחסי. לקופת החולים כללית מטופלים זקנים בשיעור גבוה יותר מזה של שאר הקופות. ממטה ההסברה למאבק בקורונה נמסר כי כדי להימנע ממחסור בתרופת ה Molnupiravir, הוחלט על המשך רכישתה.

האישור לשימוש בתרופה האנטי-ויראלית של חברת MSD לטיפול בקורונה התקבל בישראל לפני כחצי שנה והיא נרכשה בכמויות גדולות והביאה להצלת חיי אדם. על פי המחקרים היא הקטינה תמותה ב-90% ואשפוזים ב-30%. היא מיועדת להינתן לחולי קורונה עם תסמינים קלים עד בינוניים בעלי גורם סיכון אחד לפחות להידרדרות לאשפוז או תמותה, כאשר חלופות טיפוליות אחרות הקיימות ומאושרות בישראל אינן מתאימות עבורם.

התרופה ניתנת בכדורים ומיועדת לטיפול ביתי, והיא צריכה להינתן 3-5 ימים מתחילת התסמינים ולהילקח במשך חמישה ימים, כאשר החולה לוקח ארבעה כדורים בבוקר ועוד ארבעה בערב.

בקופת החולים כללית אומרים כי משרד הבריאות הם האחראים על הקצאת התרופות לקופות החולים והם לא קיבלו מלאי חדשה לתרופה.

קרדיט – פורסם לראשונה