31 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

פורים 2021: ועדת החוקה תתכנס לדון בתקנות הקורונה


ועדת החוקה של הכנסת תתכנס הבוקר (רביעי) על מנת לדון בתקנות הפעימה השנייה של ההקלות בתקנות הקורונה וכן בהגבלת הכניסה והיציאה משטח ישראל. כזכור, אתמול אישרה ממשלת ישראל את ההגבלות למניעת התקהלות, לפי המתווה שהגיש משרד הבריאות.

הבוקר הודיעו משרד ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד התחבורה בהודעה משותפת כי ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה אישרה את חובת הבידוד לשבים לארץ מכל מדינות העולם במלוניות מטעם המדינה עד ליום שלישי, ה-9 במרץ. בהודעה הוסבר כי משך הבידוד הינו 14 ימים ללא בדיקת קורונה או 10 ימים למבצעים שתי בדיקות קורונה ושתיהן שליליות, בהתאם לנוהל הקיים. בקשות חריגות תיבחנה באופן פרטני מול ועדה של משרד הבריאות בנתב״ג, כאשר בעלי תעודת מתחסן או מחלים – מחויבים בביצוע בדיקות לפני ועם הגעתם לישראל אך אינם מחויבים בבידוד, בהתאם לנוהל משרד הבריאות.

התקנה, אם כן, אמורה להיכנס לתוקף עם אישורה בוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת. ואולם, מיו"ר הוועדה, ח"כ אשר, שדורש שהממשלה תציג חלופה בת פיקוח למלוניות, נמסר כי "בניגוד לנכתב בהודעה המשותפת של משרד רה"מ ומשרד הבריאות, טרם יצא זימון לדיון הבוקר בוועדת החוקה על הבידוד במלוניות. השיחות נמשכות". לאחר ששוחח עם שר הבריאות, יולי אדלשטיין, החליטו השניים להיפגש ולדון בנושא ב-12:30, וכי עד אז לא יעלה הנושא לדיון בוועדה.

חנויות הרחוב נפתחות אחרי הסגר בירושלים (צילום: מרק ישראל סלם)חנויות הרחוב נפתחות אחרי הסגר בירושלים (צילום: מרק ישראל סלם)

על פי התקנות החדשות, אשר אמורות להיות מאושרות בוועדת הכנסת, במהלך חג הפורים יונהג עוצר לילי ברחבי המדינה מהשעה 20:30 בערב ועד 05:00 בבוקר שלמחרת. תיאסר שהות אדם בביתו של אחר, תצומצם תפוסת התחבורה הציבורית וכן תיאסר יציאה ממרחק של עד קילומטר מהבית.

כאמור, הוועדה תדון גם בפעימה השנייה של ההקלות בתקנות הקורונה, אשר אמורה לכלול גם את השלב הבא של פתיחת מערכת החינוך, לאחר שאתמול הזהיר הפרויקטור נחמן אש כי "מוסדות החינוך עלולים להיסגר פעם נוספת אם לא ניזהר במהלך החג". על פי המתווה, ייפתחו כיתות ה' ו-ו', וכן י"א ו-י"ב בבתי ספר הנמצאים ברשויות ואזורים המסווגים בצבעים צהוב וירוק לפי תוכנית הרמזור וכן ברשויות ואזורים המסווגים בצבע כתום בעלי ציון שהוא 7 לכל היותר ושיעור המחוסנים בהם בגילאי 50+ הוא 70% ומעלה. תתאפשר פעילויות של מפעילים חיצוניים בגני ילדים ובתי ספר.

כמו כן, הוועדה תדון בתקנות הגבלת הכניסה והיציאה מישראל. על פי החלטת הממשלה, תותר כניסת 200 בני אדם בלבד בכל יום, במקום 2,000 אשר אושרו להיכנס עד כה.

קרדיט – פורסם לראשונה