9 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

קורונה בבסיס הגדול ביותר בצה"ל


  

תיעוד: חיילים לא שומרים מרחק

 

חשש מהתפרצות קורונה בבסיס הגדול ביותר בצה"ל: לפחות שלושה חיילים, בהן קצינה, המשרתים בקריית ההדרכה שבנגב, נדבקו בקורונה וזוהו כנשאים של הנגיף בימים האחרונים. כתוצאה מכך כ-100 חיילים הוכנסו לבידוד במתחם סגור במחנה רחב הידיים. בצה"ל חוששים שחיילים נוספים נדבקו ולכן כוח של מגן דוד אדום נמצא בכוננות במידה ויתגבר החשש להדבקה נרחבת בנגיף.

התקהלות של חיילים בעיר הבהדים ()

התקהלות של חיילים בעיר הבה"דים


 

בשבועיים האחרונים עלו עדויות כי כללי הזהירות והנחיות משרד הבריאות לא נשמרו בעיר הבה"דים: קבוצות של מאות חיילים עמדו בצפיפות וישבו זה לצד זה בחדרי האוכל. בנוסף, נמשכה התנועה של עשרות רבות של אזרחים המועסקים בו כעובדי קבלן, מדי יום, אל הבסיס וממנו. גם חיילים הורשו לצאת לגימלים או להפניות, ולשוב, לטענת חיילים, מבלי שנבדק להם החום בשערי הבסיס, בו משרתים קרוב לעשרת אלפים חיילים.


 

התפשטות הקורונה
– סיקור נרחב ב-ynet

הרמטכ"ל לא נדבק, העיר למפקד הבקו"ם על התקהלות

שעה לאחר הוראת הרמטכ"ל: שוב עשרות חיילים הצטופפו

 

"בחדרי המגורים אנו ישנות 6 ו-8 חיילות ביחד בלי יכולת לשמור על מרחק של 2 מטרים זו מזו, כך גם במקלחות", טענה אחת החיילות, "המפקדים הבכירים מפצירים בנו לשמור מרחק של שני מטר האחת מהשנייה כאשר אנו נמצאות בחוץ, למרות שבחדרים ובכיתות הלימודיות דבר זה אינו מתקיים. כלומר, הם מנסים להראות כלפי חוץ שהמקום סטרילי ומקפיד כל כללי הבטיחות כאשר המצב אינו כך בכלל".

אל

עיר הבה"דים. ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

מדובר צה"ל נמסר: "בימים האחרונים התגלו שלושה חולים מקרית ההדרכה. לאחר בדיקה מעמיקה כ-100 חיילים מקריית ההדרכה שבאו במגע עם החיילים הוכנסו לבידוד. הבידוד נעשה במבנה מגורים מופרד בתוך מתחם המגורים. כלל החיילים מקבלים מעטפת מלאה העונה על כל צרכיהם. הבידוד נעשה על פי הנחיות גורמי הרפואה ועל מנת למנוע מקרי הידבקות נוספים".


 

עוד נמסר: "צה"ל ממשיך במשימותיו הביטחוניות תוך שהוא מיישם את הפקודות והההנחיות לבריאות המשרתים ושמירה על ביטחונם האישי. סוגיית הקורונה הביאה להיערכות מיוחדת וביצוע התאמות בכלל המסגרות הצבאיות בתחומים שונים באשר להתקהלויות, ניקיון וחיטוי, הסעות מיוחדות ועוד. כל אלו מלוות בהסברה ובאכיפה.


 

"בבסיס גדול כעיר הבה"דים נעשתה היערכות מיוחדת והיא נאכפת בקפידה תוך הקפדה של אלפי משרתים, מפקדים וחיילים. נדגיש כי השימוש בתחבורה הציבורית צומצם למינימום הכרחי, הוטלו מגבלות על התקהלויות בחדרים, כיתות, שטחים פתוחים וחדרי אוכל. החיילים זוכים לאוכל מותאם במסגרת ההתמודדות עם הנגיף, דרך ארוחות חמות וקרות, מבושלות וארוזות, בצורה מאוזנת ומגוונת.

 

"המפקדים הונחו בצורה מדויקת וברורה וההנחיות מיושמות כלשונן בכל יחידות הצבא, עד אחרון החיילים. לאכיפת ההנחיות גם מבוצעות בדיקות פתע, אחת מהן התקיימה היום. היחידה עמדה בכלל הנהלים.

 

"עובדי הזכיין נכנסים אל קריית ההדרכה על פי הנוהל הרשמי שהוגדר לכניסת אזרחים לבסיסי צה"ל, תוך הקפדה על אכיפת הנהלים ובדיקות ממוקדות וזאת על מנת לשמור על בריאותם של כלל משרתי הבסיס. כמו כן, חיילים יוצאים להפניות דחופות בלבד להפניות ומתושאלים טרם חזרתם לבסיס".

חיילים שומרים על ההנחיות בעיר הבה

דובר צה"ל פרסמו תמונות המעידות על שיפור יישום ההנחיות(צילום: דובר צה"ל)


חיילים שומרים על ההנחיות בעיר הבה

(צילום: דובר צה"ל)


חיילים שומרים על ההנחיות בעיר הבה

(צילום: דובר צה"ל)

בצה"ל פרסמו תמונות משלשום המעידות לכאורה על שיפור במצב. בבסיסים סגורים אחרים בהם יש עוצר יציאות מלא הוחלט לגדר מתחמים שלמים בבסיס כדי שאם תהיה התפשטות בפלוגה אחת, אז היא לא תגיע ליתר הפלוגות. בנוסף, פלוגות שלמות של חיילים הוצאו לשהייה בשטח, בעיקר בבסיסי ההכשרה הקרביים.


 

לאחר שהרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי פרסם שלשום איגרת ובו הורה להחמיר קשות בענישה למפרי הוראות משרד הבריאות בתוך הבסיסים, עדיין נמשכו חלק מההפרות, כמו במחנה שיבטה של חיל התותחנים. קצינים בבסיס צפויים להישפט בעקבות תיעוד שפורסם ב-ynet. יחד עם זאת, המדיניות בצה"ל לא אחידה, ובחיל האוויר למשל מחמירים יותר, ואוסרים כליל על כניסת גורמי חוץ לבסיסים, זולת באישור חריג של מפקד חיל האוויר.קרדיט – פורסם לראשונה