30 בינואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

ריצ'ארליסון המנהיג האמיתי של ברזיל


המספרת המרהיבה בה כבש ריצ'ארליסון את השער השני והשלים צמד בניצחון של נבחרת ברזיל 0:2 על סרביה, גרמה לאזרחי המדינה להרגיש בעננים. השער הזה יתחרה על תואר שער המונדיאל בקטאר 2022 וחיזק את מעמדו ככוכב עולמי, אבל זו ממש לא הייתה הפעם הראשונה שחלוצה של טוטנהאם מרגיש שהוא מרחף באוויר.

"או פומבו" (היונה) מכונה כך בשל קטע כוראוגרפי שהכין ב-2018 יחד עם חבריו לצלילי שיר הנקרא 'ריקוד היונה", בו ביצע תנועות מעוף ציפור. הכינוי מצא חן בעיניו, הוא החל בשל כך לחגוג את שעריו באותה התנועה, וגם מרבה מאז להשתמש באימוג'י של יונה ברשתות החברתיות. 

אותו שיר שביצע MC Faísca נחשב ללהיט בזכות עצמו, אבל ריצ'ארליסון הפך אותו לשלאגר של ממש בברזיל. עד כדי כך ששחקנים שניסו להצחיק את החברים שלהם בחדר ההלבשה עלו על כיסאות וביצעו את "ריקוד היונה" בניסיון לחקות את כוכב הנבחרת. 

"יונה ללא כנף", נכתב בכותרת העיתון 'אקסטרה' למחרת הניצחון. ב'קוריאו דו פובו' נכתב "הריחוף של היונה" ובז'ורנל דה ברזיליה נכתב "שער אדיר שייכנס להיסטוריה". 

ואכן, התחושה היא לא רק שברזיל חוזרת לגדולתה, אלא גם שיש לה כוכב על חדש, גם במגרש וגם מחוצה לו. ניימאר הוא אולי הכוכב המפורסם ביותר של הסלסאו, אבל בעיני רבים ריצ'ארליסון בן ה-25, שהפציץ 9 שערים בשבעת משחקיו האחרונים בנבחרת, הוא המייצג האמיתי של העם הברזילאי והשחקן הכי מזוהה עם דמות של מנהיג. 

ריצ'ארליסון (רויטרס)ריצ'ארליסון (רויטרס)

ריצ'ארליסון אינו רק כוכב כדורגל מפורסם, אלא גם ידוע במעורבותו הפוליטית ובעמדותיו השמאלניות וכאחד שמרבה להתבטא בנושאים כמו המלחמה בגזענות, החשיבות שבקבלת החיסונים נגד קורונה ונושאים חברתיים נוספים. 

כך למשל, במהלך משבר הקורונה כאשר רבים מתו בגלל התחלואה הגבוהה הוא העביר ביקורת על הממשלה בראשות הנשיא הקודם ז'איר בולסונרו. במקביל הוא מונה לשגריר מיוחד למחקר ולפעולות של אוניברסיטת סאו פאולו למאבק במגפה. במסגרת אותה תוכנית מכר ריצ'ארליסון במכירה פומבית את הנעל בה שיחק בחצי גמר הקופה אמריקה 2019 ותרם את הכסף לצורך המטרה. 

כאשר התחלואה גברה בעיר מנאוס בצפון ברזיל ורבים מצאו בה את מותם אחרי שהממשלה החרימה משלוח של בלוני חמצן לשם, תרם הכדורגלן בלוני חמצן מכספו לשירותי הרפואה במקום ובמקביל תקף את בולסונרו שטען כי אין צורך להשתמש במסכות. באחד הציוצים שפרסם העביר ביקורת על כדורגלנים שמסרבים לקבל חיסונים ובשל כך מסכנים את חבריהם בחדר ההלבשה. 

ריצ'ארליסון בזמן המספרת (רויטרס)ריצ'ארליסון בזמן המספרת (רויטרס)

בעת המהומות שפרצו בארה"ב לאחר שג'ורג' פלויד מצא את מותו כתוצאה מאלימות של שוטר שעצר אותו ב-2020, הביע ריצ'ארליסון את זעמו על דיכוי שחורים, וכך עשה גם לאחר מותו של ז'ואאו פדרו, נער בן 14 שנהרג במהלך פעולה משטרתית בריו דה ז'ניירו. 

ב-2021 הביע את זעמו על מותו של ז'ואאו אלברטו פרייטש, גבר בן 40 שמת במהלך עימות אלים עם אנשי אבטחה במגרש חנייה בעיר פורטו אלגרה: "היכו בן אדם והרגו אותו מול המצלמות, האלימות איבדה את הבושה. הוא וג'ורג פלויד מתו סתם". 

ריצ'ארליסון סבל מגזענות בעצמו. כשחגג שער שכבש בניצחון 1:5 על תוניסיה במשחק ידידות בפאריס בספטמבר האחרון נזרקה לעברו בננה מאחד היציעים. אחרי המשחק הוא הגיב: "העונש על זה צריך להיות חמור. המשכתי לחגוג ואחר כך לשחק, אבל צריך להעניש את מי שעשה את זה כדי שזה לא יחזור על עצמו". 

ב-2020 הקדיש ניצחון 0:2 על אורוגוואי לתושבי אזורים שסבלו מחוסר אספקת חשמל לביתם והביע בהם תמיכה. במקרה אחר, כשהעיתונאי הבריטי דום פיליפס ועמיתו הברזילאי ברונו פריירה נעלמו באמזונס (נמצאו מתים לאחר מכן) כתב ריצ'ארליסון ברשתות החברתיות: "אני קורא לרשויות לעשות את הכל כדי למצוא אותם". העיתונאי הברזילאי פדרו בורג'ס אמר עליו: "הוא לא מתעלם מהסבל של העם ומבין היטב את התפקיד שיש לו במדינה שלנו". 

שחקני נבחרת ברזיל חוגגים בסיום (רויטרס)שחקני נבחרת ברזיל חוגגים בסיום (רויטרס)

"אני הפה של האנשים שלא היה להם מזל כמוני"

אם ניימאר עורר מחלוקת כאשר הביע תמיכה בז'איר בולסונרו במהלך קמפיין הבחירות, ריצ'ארליסון מסמל עבור השמאלנים את המהפך שחל לאחרונה בעקבות ניצחונו של לולה דה סילבה בקלפי. הוא לא רק תמך בגלוי בנשיא הנבחר, אלא הביע כאמור התנגדות לבולסונרו עוד הרבה לפני הבחירות. 

אנשי השמאל העבירו ביקורת על ניימאר וטענו שהימין מנכס לעצמו את חולצת הנבחרת כשתומכיו לובשים אותה באספות שלהם. ריצ'ארליסון התבטא באותו נושא שנוי במחלוקת: "כאוהד וכשחקן אני עושה את הכל כדי להפיץ את הזהות שלי ברחבי העולם. כולנו ברזילאים ויש לנו את אותו הדם". 

בימים האחרונים, אחרי הצמד המרהיב מול סרביה, זכה ריצ'ארליסון כמובן לשבחים מהפוליטיקאים מהשמאל. בראשם דה סילבה, שפרסם צילום שלו ושל אשתו לבושים בחולצת הנבחרת וכתב: "גאה ללבוש שוב את החולצה הירוקה-צהובה. בואו נזכה בגביע בפעם השישית אחרי 20 שנה". לעומת זאת בולסונרו, השומר על שתיקה מאז הפסיד בבחירות, לא התייחס עד כה למשחקים של הנבחרת. 

תמיכת הברזילאים בבולסונרו (רויטרס)תמיכת הברזילאים בבולסונרו (רויטרס)

הפעיל החברתי בשכונות העוני בברזיל, רנה סילבה, התייחס לכך שריצ'ארליסון מהווה השראה עבור הצעירים: "הוא אליל, אחרי כל הסבל שעברנו הוא סיפק לנו רגע של תקווה".

ב-2020 סיפר ריצ'ארליסון מדוע הוא מקפיד להיות מעורב כל כך בנושאים חברתיים: "כאשר קורה משהו חשוב אני מביע את דעתי. אני יודע שכמי שמשחק בנבחרת ובפרמייר ליג אנשים מקשיבים למה שאני אומר וזה משפיע על הפוליטיקאים. אני משמש כפה של האנשים מהמקום בו אני מגיע. הם רוצים להביע את דעתם אבל קולם לא נשמע. אני לא צריך להשתייך למפלגה כלשהי כדי לדעת שזה לא בסדר לקבל חשמל משך 22 יום ושירותים חיוניים אחרים כמו אוכל, בריאות, חינוך ודיור. אני עושה את זה כדי שברזילאים שלא היה להם מזל כמוני יקבלו מינימום של כבוד ושוויון". 

הוריו קנו לו כדורגל כדי שלא ימכור סמים

ריצ'ארליסון דה אנדרדה נולד ב-10 במאי 1997 בנובה ונסיה שבמדינת אשפיריטו סנטו במזרח ברזיל וגדל באחת הפאבלות (שכונות עוני) של העיר השוכנת במרחק 765 ק"מ צפונית לריו דה ז'ניירו (כ-12 שעות נסיעה). כשהיה ילד החברים שלו מכרו סמים כדי להתקיים, אבל אביו שעבד כפועל בניין ואמו שמכרה גלידות קנו לו כדורגל כדי שיתרחק מצרות. 

פאבלות (רויטרס)פאבלות (רויטרס)

ריצ'ארליסון גדל בתנאים קשים כבן הבכור במשפחה בת חמישה ילדים (יש לו שתי אחיות ושני אחים). כשהיה בן 7 הוריו התגרשו ואביו עבר להתגורר במדינת מינאס ז'ראיש. על מנת לסייע בפרנסת הבית הוא החל בגיל 11 לעזור לאמו למכור גלידות ולסבו בעבודות בחקלאות. 

לא פעם הוא הלך לישון בלילות כשהיה רעב ולימים סיפר בראיון ל'סאן': "החברים שלי מכרו סמים כי הם ראו בזה כסף קל, אבל אני ידעתי שהם טועים אז מכרתי גלידות ושוקולדים ושטפתי מכוניות כדי לעזור למשפחה שלי".  

הנער העני נהג לשחק יחף כדורגל ברחובות הפאבלה כאשר הוא וחבריו הקימו את השערים מהנעליים אותן חלצו. באחד המקרים, כשהיה בן 14, הגיע למקום סוחר סמים שחשד בו ובחבריו כי גנבו ממנו וכיוון לעברו אקדח. "הוא אמר שאם ייתקל בנו שוב הוא יירה בנו", נזכר בבעתה. "פחדתי מאוד, כי אם הוא היה לוחץ על ההדק הייתי גמור".   

ניימאר וריצ'ארליסון חוגגים (רויטרס)ניימאר וריצ'ארליסון חוגגים (רויטרס)

החלוץ הטכני, המהיר והגבוה (1.84 מטר) חלם כל השנים על קריירה מקצוענית שתחלץ אותו מהמצוקה, אבל כשהיה בן 16 כמעט ויתר על החלום אחרי שנדחה על ידי מספר קבוצות. באחד המקרים הוא נסע לבלו הוריזונטה כדי להיבחן באחד המועדונים ובזבז על אותה נסיעה את כל הכסף שהיה ברשותו. אחרי שקיבל תשובה שלילית לא היה לו מספיק כסף על מנת לחזור לביתו והדבר כמעט גרם לו להרים ידיים ולהפסיק לשחק כדורגל. 

השינוי הגדול לטובה הגיע כאשר הבחין בו מגלה כישרונות שרכש עבורו זוג נעליים ולקח אותו לאמריקה מיניירו, הקבוצה בה עלה לבוגרים ב-2015. הוא שיחק עונה אחת בליגה השנייה בברזיל, לפני שעבר בגיל 19 לפלומיננזה, המועדון הגדול מריו דה ז'ניירו. 

שחקני נבחרת ברזיל (רויטרס)שחקני נבחרת ברזיל (רויטרס)

במדי ‘הטריקולור’ ביצע ריצ'ארליסון התקדמות גדולה, כבש 19 שערים ב-67 משחקים והגיע עם הקבוצה למקום השני בליגת הקריוקה 2017 (אחרי פלמנגו) תוך שנבחר ל-11 של העונה. באותה השנה הגיע עם פלומיננזה לרבע גמר גביע ה-’סודאמריקנה’ ונרכש על ידי ווטפורד. ב-2018 רכשה אותו אברטון תמורת 50 מיליון ליש"ט (היה ההחתמה היקרה בתולדותיה) והוא הספיק להבקיע בשורותיה 53 שערים ב-153 משחקים בארבע עונות. במקביל הפך לחלוץ הבכיר ולפייבוריט של המאמן טיטה בנבחרת ברזיל.

בקיץ האחרון רכשה טוטנהאם את ריצ'ארליסון תמורת 60 מיליון ליש"ט. בניצחון 0:2 על נוטינגהאם פורסט באוגוסט האחרון, בו בישל בפעם הראשונה במדי התרנגולים, גררה הופעתו ביקורת וטענות לשחצנות וחוסר כבוד מצידם של הפרשנים, בייחוד מכיוון שהקפיץ כדור על הרגל במהלך המשחק והתגרה בשחקני היריב. 

את שני שעריו הראשונים במדי טוטנהאם הבקיע ריצ'ארליסון בנגיחות ב-0:2 על מארסיי בליגת האלופות ובכה בעת שניגש לחגוג עם משפחתו ביציע. "אבא שלי הגיע לכאן וראה את זה, כולנו התרגשנו אחרי כל מה שהוא עשה בשבילי", הסביר בראיון לאחר המשחק. 

ריצ'ארליסון חוגג (רויטרס)ריצ'ארליסון חוגג (רויטרס)

השחקנים של אנטוניו קונטה סיימו ראשונים בבית שכלל גם את איינטרכט פרנקפורט וספורטינג ליסבון ויתמודדו בשמינית הגמר במפגש כפול עם מילאן (14 בפברואר באיטליה ו-8 במרץ בלונדון). עד כה היו אלה שני שעריו היחידים של ריצ'ארליסון  במדי טוטנהאם. לאחר מכן הוא נעדר שלושה שבועות בגלל פציעה וטרם כבש בפרמייר ליג. בנבחרת ברזיל כבש ריצ'ארליסון עד היום 19 שערים ובישל 7 ב-39 הופעות והיה שותף לזכייה בקופה אמריקה 2019. באותו טורניר הוא הבקיע את השער השלישי בפנדל בניצחון 1:3 על פרו בגמר. 

עם הנבחרת האולימפית של ברזיל זכה ריצ'ארליסון במדליית הזהב במשחקי טוקיו 2020. באותו טורניר הוא כבש שלושער בניצחון 2:4 על גרמניה וסיים כמלך השערים עם חמישה כיבושים למרות שהחמיץ פנדל בניצחון 1:2 על ספרד בגמר. ניימאר הפצוע לא ישחק ביום שני נגד שווייץ (18:00) במשחק השני של נבחרת ברזיל במונדיאל בקטאר, אבל אוהדי הסלסאו יודעים שהם יכולים לסמוך על ריצ'ארליסון שיעזור להבטיח את המקום בשמינית הגמר. המאמן טיטה כבר יודע את זה מזמן ולא חדל להאמין בו גם ברגעים הקשים ביותר. 

באוקטובר האחרון סבל ריצ'ארליסון כאמור מפציעה, היה מושבת שלושה שבועות והשתתפותו במונדיאל הייתה מוטלת בספק גדול. אחרי הצמד מול סרביה הוא סיפר שבכה כשלא ידע אם יהיה כשיר: "אלוהים ראה כמה אני מתאמץ וכמה זה חשוב לי". המאמן כאמור חיכה לו בסבלנות, המשיך להאמין בו וקיבל את התמורה בגדול.  

אותו ניצחון על סרביה לא רק העצים את כוחה של נבחרת ברזיל הנחשבת לפייבוריטית במונדיאל אחרי שלא הפסידה ב-16 משחקיה האחרונים. נכון שהצלחה במוקדמות ובמשחקי הכנה לא מעידה על שום דבר, וגם 36 המשחקים הרצופים של ארגנטינה ללא הפסד לא עזרו לה להימנע ממבוכה מול סעודיה, אבל בכל זאת – בברזיל לא מרגישים כעת חשש גדול במיוחד לנוכח פציעתו של ניימאר. 

ריצ'ארליסון ו-ויניסיוס חוגגים (רויטרס)ריצ'ארליסון ו-ויניסיוס חוגגים (רויטרס)

הכל יודעים שלסלסאו יש כלים נוספים מלבד שחקנה של פאריס סן ז'רמן ריצ'ארליסון הוא אחד החשובים שבהם. האווירה במחנה היא ממש לא כמו במונדיאל ב-2014. אז, כזכור, ניימאר נפצע מול צ'ילה ברבע הגמר, כלי התקשורת דיווחו בחרדה על המסוק שהגיע למחנה כדי להטיסו לבית החולים והיעדרותו הייתה אחד הגורמים להשפלה 7:1 מול גרמניה בחצי הגמר. מלבד ריצ'ארליסון יש לברזיל בחלק ההתקפי גם את ויניסיוס וראפיניה באגפים ועל הספסל את רודריגו וגבריאל ז'סוס. 

ריצ'ארליסון לא רק מצטיין במגרש ומעורב חברתית, יש לו גם פה גדול שמייצר כותרות, גם באנגליה וגם במונדיאל. בעת ששיחק באברטון, כשהפרשן ובלם העבר ג'יימי קראגר האשים אותו בהתחזות כששכב על הדשא וקרא לו לקום ולהמשיך לשחק, הגיב ריצ'ארליסון  באינסטגרם: "נקה את הפה שלך לפני שאתה מדבר עליי ועל הקבוצה שלי. אני לא מכבד אותך". לאחרונה עורר זעם מצד ארגוני נשים כאשר טען שירצה לנהוג כמו רונאלדיניו אחרי שיפרוש: "אקנה לעצמי אי שיהיו בו המון בחורות". 

ג'יימי קראגר. ריצ'ארליסון לא נשאר חייב (רויטרס)ג'יימי קראגר. ריצ'ארליסון לא נשאר חייב (רויטרס)

בימים האחרונים יצא ריצ'ארליסון להגנתו של ניימאר, אחרי שכוכב פ.ס.ז' פרסם צילום של חולצת הנבחרת עם שישה כוכבים מעל הסמל כדי לאותת על הזכייה השישית הצפויה, וספג בעקבות זאת ביקורת מעיתונאי גרמני אשר כינה אותו "שחצן" בעיתון 'בילד'. 

ריצ'ארליסון כתב בתגובה על העיתונאי: "האיש הזה מטומטם, אני לא מכיר אותו ולא רוצה להכיר. ניימאר רק רוצה להצליח וזה מה שהוא רצה לבטא. הם השחצנים, אנחנו רק חולמים על הזכייה ונעשה הכל כדי להשיג אותה".

קרדיט – פורסם לראשונה