2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

איטליה: הצילו חולי קורונה באמצעות מדפסת תלת מימד – ועכשיו נתבעים – בעולם


שני עובדי היי-טק באיטליה, שהתנדבו לייצר באמצעות מדפסת תלת מימד (3D) רכיב חיוני של מכונות הנשמה שהיה חסר בבית חולים בעיר מגוריהם מוכת הקורונה, עלולים להיתבע בגין הפרת פטנט.

השסתומים החסרים שהדפיסו סייעו להציל את חייהם של לפחות 10 מטופלים בבית החולים בברשיה, העיר השנייה בגודלה אחרי מילאנו במחוז לומברדיה שבצפון איטליה – המחוז שהושפע בצורה הקשה ביותר מהקורונה בארץ המגף. עם זאת, הדבר לא מנע מחברת הציוד הרפואי שמייצרת את השסתומים למכונות ההנשמה לאיים על השניים בתביעה בגין הפרת זכויות הפטנט שבבעלותה.

"חייהם של אנשים היו בסכנה, אז פעלנו. נקודה", כתב אחד משני המתנדבים, כריסטיאן פרקסי, שיחד עם עמיתו אלסנדרו רומיולי ייצר את השסתומים, בפוסט שפירסם בפייסבוק בתחילת השבוע. "אין לנו שום כוונה לגרוף רווח מהמצב הזה, אנחנו לא נשתמש במפרט או במוצר מעבר לצורך הקשה שאילץ אותנו לפעול, אנחנו לא הולכים להפיץ את השרטוטים", הוסיף.

פרקסי ורומיולי, העובדים בסטארט אפ הדפסות התלת מימד Isinnova, נענו לקריאתו של יזם הטכנולוגיה האיטלקי מסימו טמפורלי, לסייע בייצור השסתומים החסרים באמצעות מדפסות תלת מימד לאחר שחברת הציוד הרפואי שמייצרת אותם הודיעה לבית החולים כי לא תצליח לייצר ולספק אותם בזמן.

השניים הצליחו לייצר את השסתומים בעלות של דולר אחד בלבד ליחידה, לעומת מחיר של 11 אלף דולרים שגובה החברה שמייצרת אותם. יצרנית השסתומים גם לא הסכימה לחלוק את המפרט הטכני שלהם, ואף איימה לתבוע את פרקסי ורומיולי אם ינסו לייצר את הרכיב. כתוצאה מכך, נאלצו השניים למדוד בעצמם את השסתומים ולבצע את ההדפסה על בסיס מדידותיהם.

נכון לסוף השבוע שימשו השסתומים שייצרו במכונות הנשמה של 10 מטופלים, לדברי טמפורלי. עם זאת, לא ברור כמה זמן השסתומים המודפסים יחזיקו מעמד או האם ניתן לעשות בהם שימוש חוזר, מכיוון שיתכן שתהליך החיטוי יסב להם נזק, ציין פרקסי.

מספר המתים כתוצאה מנגיף הקורונה באיטליה קפץ ב-475 ביממה החולפת, והוא עומד כעת על 2,978 בני אדם. מספר המתים מקורונה במחוז לומברדיה עלה ל-1,959, לפי דיווח סוכנות הידיעות רויטרס מפי מקורות. זוהי עליה של 319 מקרי מוות ב-24 השעות האחרונות.

קרדיט – פורסם לראשונה