29 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

ארה"ב פספסה את ההזדמנות למנוע את ההתפשטות


דיווח שוטף על משבר הקורונה בעולם

 

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

10:25 – צניחה של עשרות אחוזים במכירות של חברות הרכב הסיניות בינואר-פברואר


 

יצרני הרכב הסינים סבלו מירידות קשות במכירותיהם בינואר ובפברואר – כך עולה מנתונים שמפרסם לראשונה ארגון הגג של יצרני הרכב הסינים. הנתונים אודות היצרנים המקומיים אינם כוללים את היצרנים המערביים המייצרים מכוניות מתוצרת מותגים מערביים בסין.

 

לפי הנתונים, מתחילת השנה ועד סוף פברואר מכרה SAIC הסינית 447,573 מכוניות חדשות – ירידה של 54% ביחס לשנה שעברה. במקום השני נמצאת דונגפנג שמסרה 251,782 מכונייות, ירידה של 34% ביחס לחודשיים הראשונים של השנה שעברה. במקום השלישי נמצאת GAC הסינית, שמסרה בחודשיים הראשונים של השנה 195,618 מכוניות – ירידה של 37% ביחס לאשתקד.


מכונית של SAIC הסינית מכונית של SAIC הסינית צילום: בלומברג

 

בהמשך סוקר הארגון גם את היקף הפגיעה ביצרני הרכב המערביים הפעילים בסין ומייצרים עבור השוק המקומי. כך, היצרנית הגדולה ביותר SAIC VW (כלומר מפעל SAIC המייצר עבור פולקסווגן) ייצרה מתחילת השנה 123 אלף מכוניות – ירידה חדה של 59% ביחס לאשתקד. דונגפנג, המייצרת עבור הונדה וניסאן, ייצרה בחודשיים הראשונים של השנה 132,126 מכוניות- ירידה של 34% ביחס לאשתקד.


 

כפי שפורסם השבוע בכלכליסט,
בזמן שתעשיית הרכב האירופית נכנסת למשבר עמוק, היצרנים בסין מתאוששים ומתכוננים גם לייצר מכוניות ליצוא – כדי להתגבר על הצניחה במכירות


 

 

8:50 – חבילת הסיוע האמריקאית דוחפת את המדדים באסיה


 

לאחר שהבית הלבן והקונגרס הודיעו הבוקר על יציאה לתוכניית בשווי של כמעט 2 טריליון דולר – מדד ניקיי של בורסת טוקיו קופץ
ב-7.9%, שנגאי עולה ב-2.2%, האנג סנג מתחזק ב-3.1%, קוספי וסידני מטפסים ב-5.5% כ"א; זינוק במניות הרכב: טויוטה קופצת ב-10.5%, הונדה ב-10.8%, ניסאן ב-9%; מניית נייקי טיפסה ב-10% במסחר המאוחר לאחר הדוחות.

 

8:10 – ארה"ב יוצאת עם חבילת סיוע עצומה של 2 טריליון דולרהושגה הסכמה על תוכנית הסיוע הפדרלית בארה"ב למאבק בקורונה, והיא כוללת חבילה עצומה של 2 טריליון דולר.
במסגרת התוכנית, כל אמריקאי בוגר יקבל תשלום תמיכה ישיר של 1,200 דולר. התוכנית הושגה לאחר מגעים שנמשכו ברציפות מאתמול ובמהלך הלילה, בין הבית הלבן, מחלקת האוצר ונציגי הקונגרס מטעם שתי המפלגות.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: MCT

 

לצד הסיוע האמור של 1,200 דולר לכל אדם בוגר, יועבר סכום נוסף של 500 דולר עבור כל ילד. מערכת בתי החולים בארה"ב תקבל סכום של 150 מיליארד דולר. עוד במסגרת החבילה האמורה יועבר סכום של 367 מיליארד דולר לטובת הלוואות לעסקים קטנים וכ-500 מיליארד דולר יתווספו לתקציב לצורך מאבק במשבר, גם חלק מסכום זה יוקדש למתן הלוואות בתנאים נוחים. לפי דיווחים, עדיין לא הושגה הסכמה בשאלת הסיוע לחברות התעופה והתנאים לסיוע כזה.

 

 

 

7:45 – ביל גייטס: "ארה"ב פספסה את ההזדמנות למנוע את התפשטות הקורונה"

 

מייסד ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט ביל גייטס התייחס להתפשטות מגפת הקורונה בארצות הברית ואמר כי המדינה "פספסה את ההזדמנות להימנע מהשבתה כללית כי היא לא נהגה מהר מספיק במשבר הקורונה". בראיון לרשת CNBC הוסיף גייטס: "כולם היו צריכים לשים לב לנגיף עוד בינואר".


 

 

7:30 – אתמול בערב – מעל 400 אלף נדבקים בעולם

 

מעל 400 אלף בני אדם נדבקו בקורונה ברחבי העולם;
מספר המתים מנגיף הקורונה באיטליה עלה ביממה האחרונה ב-743, ועומד כעת על 6,820 בני אדם. הרשויות במדינה ציינו כי עוד 5,249 חולים נדבקו בנגיף, ומספרם הכולל עומד על 69,176.

 

פעילת איכות הסביבה גרטה תונברג אמרה היום כי "קרוב לוודאי" שנדבקה בקורונה. תונברג בת ה-19 כתבה בפוסט באינסטגרם כי עברה לבידוד לאחר שהיא ואביה חזרו ממרכז אירופה לפני שבועיים. לדבריה, כמה ימים לאחר מכן החלה לחוש ברע, והתלוננה על "עייפות, צמרמורת, כאבי גרון ושיעול. תונברג אמרה שלא עברה בדיקת קורונה, ולדבריה ככל הנראה החלימה מהנגיף

קרדיט – פורסם לראשונה