6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

האיזון שבין התגוננות מפני קורונה לפעילות מבצעית מחייבת
יחידות צה"ל השונות כבר פועלות במתכונת הפעלה תוך כדי ימי הקורונה. חיל אוויר למשל מצד אחד מחויב לשמור על שגרת פעילות מבצעית אבל מנגד על הבסיסים והטייסות השונות הוטלו סדרה ארוכה של הוראות זהירות כדי שלא יופצו שם נגיפי הקורונה. בחיל אוויר אנשי מילואים טייסים בעיקר, יכנסו לבסיסים רק דרך שרוול סטרילי, ייבדקו ורק אז יגיעו לטייסות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתוך הבסיסים, על פי הנחיית מטה חיל אוויר, תהיה הפרדה מוחלטת בין הטייסות השונות וגם בתוך הטייסות בעלי המקצועות השונים לא יתערבבו זה בזה. למשל הכנת מטוס לתקיפה מחייבת פעולה של כמה וכמה צוותים טכניים. אם עד הקורונה, כל צוותי הקרקע הגיעו למטוס וטיפלו בו, עכשיו הם כבר מופרדים בין חמשים, חשמלאים וטכנאים. כל אחד מגיע למטוס ולא כולם ביחד.

כל הדיונים מתנהלים בווידאו קונפרנס. בכל פקודת מבצע בחיל אוויר נוסף עכשיו נספח חדש, פרק קורונה. ככלל בחיל האוויר ובצה"ל כולו מחמירים את הפקודות מעבר להנחיות משרד הבריאות.  


F-15

מטוס "בז" | צילום:
ארכיון, אתר חיל האוויר


כל אירוע של תקלה וחפיפה אפשרית לקורונה מתוחקר והמסקנות מועברות לכל הטייסות. היום יש בחיל האוויר 700 חיילים מבודדים. מושג חדש נכנס להוויית חיל האוויר – חיים בנוכחות. הערכה שמצב זה של שגרת קורונה יימשך עד סוף השנה

בממד המבצעי, חיל האוויר ממשיך בפעולות. רק אתמול באו דיווחים על תקיפה של חיל האוויר בסוריה. כלל הפעילות המבצעית בכל הגזרות ובכל היחידות ממשיכה להתנהל עם הבידוד מהקורונה. אם תהיה התפרצות אלימה ורחבה או חלילה מלחמה כל ההגבלות יבוטלו באחת וצה"ל יפעלו כאילו אין קורונה. גם זו הבנה והחלטה בצמרת צה"ל.


חיל הים מתרגל מוכנות למערכה בצפון

חיל הים מתרגל מוכנות למערכה בצפון | צילום:
דובר צה"ל


בחיל הים למשל, יש גם רגישות רבה כי בסופו של דבר, הרבה לחומים מוכנסים לתוך ספינות סגורות ולצוללות ששטות מתחת למים בתנאי צפיפות. אז גם כאן, חייל אחד שחלילה יחלה בקורונה אפשר שישבית כלי שיט שלם. נכון לעכשיו לא נמצאו חיילים חולים בחיל הים ושגרת הפעילות מתנהלת באופן שספינות שיוצאות לים לא חוזרות לחוף. שם בלב ים יש הגנה שלמה על החיילים לבד מאמצעי הזהירות שכבר הזכרנו.

גם בחיל הים נערכים לתקופה ממושכת שיצטרכו לעבוד באופן הזה. לוחמים לא עוברים מכלי שיט אחד לאחר. כל כלי שיט הוא קופסה סגורה בפני עצמה וגם כאן כשם שיש מתח בין צורכי המשק לצורכי ההתגוננות מקורונה, גם בחיל הים כמו ביחידות צה"ל האחרות, הפקודות מחייבות מצד אחד מוכנות מבצעית ומנגד לא כזו שתחשוף חיילים לקורונה.


קרדיט – פורסם לראשונה