6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

זו תוכנית הבית הלבן למיגור המגפה


תוכנית חירום חסרת תקדים בארה"ב למיגור הקורונה: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז לפני זמן קצר על מצב חירום לאומי על
רקע התפשטות הנגיף, שכבר הוביל ל-41 מקרי תמותה ול-1,887 חולים ב-46 מדינות בארה"ב. במסגרת המאבק לעצירת המשך ההתפשטות, הציג טראמפ שורת צעדים דרמטית להתמודדות עם המגפה, שתכליתה המרכזית – לאבחן כמה שיותר תושבים.

 

התפרצות הקורונה
– סיקור נרחב ב-ynet

 

כצעד ראשון, יוקמו מרכזי "דרייב אין", בהם יבוצעו דיגומי הקורונה מהאף והלוע אצל תושבים שיסבלו מתסמינים החשודים לקורונה. החולים יגיעו ברכבם הפרטי למרכזי הדיגומים, שם ייבדקו דרך החלון.

 

מדובר בבדיקה פשוטה בה מוחדרים מטושים לשני הנחיריים וללוע. הבדיקה אורכת פחות מדקה, והיא תאפשר להגדיל משמעותית את מספר הבדיקות, ותמנע את הצורך בשליחת צוותי בדיקה לבית הנבדקים, כפי שמתבצע בישראל באמצעות אנשי מד"א.

 

  (צילום: shutterstock)

בדיקה להימצאות קורונה(צילום: shutterstock)


 

בתוך כך, הכריזה חברת רוש על מכשור הבדיקה החדיש
שקיבל את אישור ה-FDA הערב, המאפשר לבצע אלפי בדיקות ביממה. מכשירים כאלה יוצבו בעשרות מעבדות, ויאפשרו לבדוק מאות אלפי תושבים בתוך ימים ספורים.

 

טראמפ הוסיף כי חברות רבות החליטו לסייע במלחמה בקורונה: גוגל תקים אתר אינטרנט, שיאפשר מעקב אחר מצבם הרפואי של המטופלים, רשת הפארמים CVS ורשת וולמרט יסייעו לביצוע בדיקות הקורונה ואספקת ציוד רפואי, וחברות של שירותים רפואיים יבצעו בדיקות ביתיות לאוכלוסיות נזקקות וקשישים.

 

צפו בהכרזתו של טראמפ:

 

 

טראמפ התייחס במהלך נאומו לשאלה מדוע המרכז לבקרת מחלות האמריקני אינו מבצע בדיקות קורונה לכלל התושבים, והשיב כי ההחלטה אינה צפויה להשתנות, וכי דיגומי הקורונה יבוצעו רק לאלה שיגלו תסמינים אופייניים ושנחשפו לנשאי הקורונה או למקומות בהם ביקרו.

 

במסגרת מסיבת העיתונאים נרשם אירוע מביך: טראמפ לא הקפיד על ההמלצה להימנע ממגע, ולחץ את ידיהם של ארבעה דוברים. בתום דבריו של דובר חמישי, הוא הושיט שוב את ידו ללחיצה, אולם הדובר הושיט לעברו את המרפק. טראמפ חייך ואמר: "רעיון טוב, אהבתי".

 

טראמפ לחיצת יד (טראמפ לחיצת יד)

טראמפ לוחץ יד בניגוד להנחיות (צילום: רויטרס)


טראמפ לחיצת יד (טראמפ לחיצת יד)

טראמפ מושיט יד אך מקבל מרפק (צילום: רויטרס)

 

בנוסף נשאל טראמפ מספר פעמים האם אינו חושש שנדבק בנגיף הקורונה לאחר פגישתו עם נשיא ברזיל. הנשיא השיב כי עמיתו בברזיל נמצא שלילי. עיתונאית נוספת דחקה בו: "האם אינך חש אנוכי שלא נבדקת לקורונה? האם תיבדק?", טראמפ שנראה מובך השיב: "קרוב לוודאי שכן", ומנע ממנה להמשיך ולהקשות בשאלות.

 

שלשום הודיע הנשיא האמריקני על עצירת טיסות מ-26 מדינות באירופה לארצות הברית החל מאתמול ולמשך 30 ימים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה ביבשת. בהצהרה היום, ציין לראשונה כי ייתכן ובריטניה תצטרף לרשימת המדינות האסורות. טראמפ אמר כי קיבל את ההחלטה "כדי למנוע ממקרים חדשים להגיע לחופינו", מאחר ש"האיחוד האירופי נכשל בלנקוט את אותם אמצעי זהירות ולהגביל את הנסיעות מסין וממקומות אחרים".

 

גם ספרד צפויה להכריז על מצב חירום לאומי. ראש הממשלה פדרו סנצ'ז יכנס את הקבינט בעקבות התפרצות הנגיף במדינה, על-מנת לקבל אישור להשתמש בצבא לטובת המאבק בקורונה. נשיאת מחוז מדריד, איזבל דיאז איוסו המליצה לתושבי המחוז להישאר בבתיהם בשל התפרצות הנגיף באזור.


 

מצב החירום בספרד יאפשר לרשויות להגביל את התנועה לאזרחים שנדבקו ולהודיע על הקצבת מזון וסחורות לאזרחים. עד כה אובחנו ברחבי ספרד 5,232 חולי קורונה ו-133 כבר מתו מהנגיף – מה שמציב אותה כמוקד השני בגודלו בהתפרצות הנגיף ברחבי היבשת אחרי איטליה. לפי סאנצ'ז, המספר עלול לזנק בשבוע הבא ל-10,000 חולים.

 

ברחבי העולם מגיע מניין החולים ל- 142,792 איש, מהם 5,374 מתו מהמחלה ו- 70,920 החלימו. סין שבה מספר הנדבקים הגבוה ביותר, מראה בלימה כמעט מוחלטת של התחלואה, כשמספר המקרים החדשים ביממה האחרונה עומד על 22 בלבד. איטליה היא המדינה השניה בעולם במספר הנדבקים, עם 17,660 חולים עד כה ו-1,266 מתים
קרדיט – פורסם לראשונה