7 בדצמבר 2022

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

חגיגות השנה החדשה, גרסת הקורונה: העולם מקבל את 2021


בחצי הכדור המזרחי מקבלות בשעות אלה עוד ועוד מדינות את שנת 2021 ואומרות שלום אחרון לשנת הקורונה, 2020. אחרי שהבוקר היו ניו זילנד ואוסטרליה לשתיים מהמדינות הראשונות לפתוח בזיקוקים את החגיגות, הערב (יום ה') הצטרפו אליהן בין השאר חוגגים בסין וברוסיה. כמו ברוב מדינות העולם, רובם מציינים את בוא השנה האזרחית החדשה – אם הם מציינים אותו – בבית. בדובאי, כמנהגה של הנסיכות, ציינו את בוא 2021 בספירה לאחור וזיקוקים בבורג' חליפה, המגדל הגבוה בעולם.

 

קראו עוד בכלכליסט:

מסידני עד ניו יורק, חגיגות 1 בינואר נערכות הפעם במתכונת שונה בצל מגפת הקורונה, תוך הימנעות מהתקהלויות גדולות ומתן עדיפות לצפייה במופעי הזיקוקים דרך הטלוויזיה ושידורי האינטרנט. בכיכר טרפלגר בלונדון לא יתכנסו הלילה המונים, גם הכיכר האדומה במוסקבה תישאר ריקה, וברומא לא יפקדו אלפים כמדי שנה את כיכר פטרוס הקדוש בוותיקן והאפיפיור לא יוביל מיסה.


 

בניו יורק אמנם ייערך לפנות בוקר כמדי שנה טקס הפלת הכדור המסורתי, אבל במקום מאות אלפי ניו-יורקרים ותיירים חוגגים המצטופפים זה לצד זה בכיכר טיימס, הפעם יהיה שם קהל קטן בלבד, שיורכב מקבוצות של אחיות, רופאים ועובדים חיוניים אחרים ובני משפחותיהם. אפילו מעט הצופים האלה יידרשו לשמור על ריחוק חברתי. בשער הניצחון בפריז לא תתקיים חגיגת הזיקוקים המסורתית, ובגרמניה נאסרה מכירתם של זיקוקים, מחשש ששימוש בהם ברחובות על-ידי אזרחים פרטיים יגרום להתקהלויות.


 

 

 

האנוי, וייטנאם האנוי, וייטנאם צילום: רויטרס

 

 

חוגגים בהאנוי חוגגים בהאנוי צילום: רויטרס

 

 

 

 

 

בסין הגיעה הערב השנה החדשה גם אל העיר ווהאן, העיר שממנה התפשטה מגפת הקורונה אל העולם בתחילת 2020. אלפים התאספו שם במרכז העיר כדי לספור לאחור, ורבים מהם העידו שהם אינם מודאגים במיוחד. ווהאן חזרה פחות או יותר לשגרה כבר לפני חודשים ארוכים, וסין איננה מתמודדת כעת עם התפרצות משמעותית של הנגיף, המכה בשאר העולם. על כל פנים בבירה בייג'ינג נמנעים הפעם מחגיגות גדולות, וגם העובדה ששורר בה הלילה קור של 15 מעלות מתחת לאפס צפויה הייתה להרתיע את מי שקיווה לחגוג.

 

 

הונג קונג הונג קונג צילום: איי פי

 

 

 

לונדון לונדון צילום: איי אף פי

 

 

לאהטי, פינלנד לאהטי, פינלנד צילום: אי פי איי

 

2021 הגיעה הערב גם לצפון קוריאה: למרות החשש ממגפת הקורונה המוני חוגגים מילאו שם הערב את הכיכר המרכזית של הבירה פיונגיאנג וצפו במופע של שירים, ריקודים וזיקוקים. מספר הצופים אמנם היה קטן יותר מבשנים קודמות, אבל בתמונות ששודרו בטלוויזיה הממלכתית נראו הצופים עומדים קרוב מאוד זה לזה, מנופפים באורות בוהקים ובבלונים. משתתפי המופע שרו שירים פטריוטיים כמו "הללו את הגנרל קים ג'ונג און" ו"אני אוהב את ארצי יותר מכול". יותר מ-10 חודשים מאז פרוץ המגפה צפון קוריאה ממשיכה לטעון כי טרם מצאה נשאי קורונה בשטחה, אם כי בעולם מפקפקים מאוד בטענה הזו, ולפי דיווחים המגיעים ממנה בחשאי זוהו בה לפחות כמה נדבקים.

 

 

גרוזני, רוסיה גרוזני, רוסיה צילום: איי פי

 

מדינה שמקבלת בהדרגה את השנה החדשה היא רוסיה, המחולקת ל-11 אזורי זמן שונים. בנאום טלוויזיוני בירך היום הנשיא ולדימיר פוטין את אזרחיו לשנה שתהיה טובה יותר מקודמתה: "זה מרגיש כאילו השנה האחרונה נשאה איתה מטען של כמה שנים", אמר פוטין. "היא הייתה קשה לכל אחד מאיתנו, עם דאגות, חרדות – ולחלקנו גם אובדן של יקירים". רוסיה מתמודדת בימים אלה עם התפרצות קורונה חמורה, ועד כה אובחנו בשטחה כבר יותר משלושה מיליון נשאים. יותר מ-100 אלף רוסים מתו מהנגיף. גם ברבות מעריה של רוסיה בוטלו או צומצמו מאוד חגיגות השנה החדשה, ושוטרים ימנעו הלילה התקהלות של חוגגים בכיכר האדומה במוסקבה.

 

 

 

ווהאן, סין ווהאן, סין צילום: איי אף פי

 

סידני סידני צילום: אי פי איי

 

כרייסטצ'רץ', ניו זילנד כרייסטצ'רץ', ניו זילנד צילום: איי פי

 

 

 

 

מדינה שכן הצליחה לקיים היום חגיגות פחות או יותר שגרתיות הייתה ניו זילנד, וזאת הודות לעובדה שהצליחה להשתלט על המגפה. הרשויות שם ערכו מופעי זיקוקים ללא הגבלות מיוחדות על התושבים שהתאספו לצפות בהם, לצד פסטיבלים ומיני חגיגות אחרות. "בזכות המאמצים המדהימים של כל הניו זילנדים לחיסול הקורונה, אנחנו יכולים לחיות את חיינו באופן רגיל יחסית", אמר ראש העיר אוקלנד פיל גוף. "זו סיבה ראויה לחגיגה, והמופע המדהים השנה יהיה הזדמנות נהדרת לתושבי אוקלנד לעשות זאת".

 

כשעתיים לאחר ניו זילנד קיבלה את השנה החדשה אוסטרליה, ושם – כמו אצלנו בישראל – החגיגות לא היו רגילות. אוסטרליה חווה כעת התפרצויות בשתי מדינות מחוז מהמאוכלסות ביותר שלה, ויקטוריה וניו סאות' וויילס. בסידני אמנם נערך בנמל מופע הזיקוקים המפורסם ליד בית האופרה, אולם במקום מיליון הצופים שמצטופפים שם מדי שנה כדי לצפות בזיקוקים, הפעם הכניסה למקום הוגבלה משמעותית – ורוב האוסטרלים נאלצו לצפות במופע מהכורסה בבית.


 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

קרדיט – פורסם לראשונה