2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

חמישה אנשי צוות נחשפו לחולת קורונה, רופא נדבק בנגיף


מחדל מיגון הרופאים: 22 אנשי צוות נחשפו לחולי קורונה – ונשלחו לבידוד
קרדיט: דוברות המשטרה

בעוד נגיף הקורונה ממשיך להתפשט בישראל, עוד ועוד אנשי צוות רפואי נדרשים להיכנס לבידוד לאחר שהתברר כי נחשפו לחולים במהלך עבודתם. היום (שישי) נדרשו 22 אנשי צוות מבתי חולים שונים להיכנס לבידוד, בהם חמישה עובדי מחלקה פנימית בבית החולים הלל יפה שבחדרה, תשעה נוספים בבית החולים רמב"ם שבחיפה ועוד שמונה עובדים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

בבית החולים הלל יפה, מדובר באנשי צוות ממחלקה שהוגדרה עבור חולים עם בעיות בנשימה. הם נדרשו להיכנס לבידוד לאחר שסייעו לטיפול בחולה שאושפזה לפנות בוקר במחלקה, ובדיעבד אובחנה כחולה בקורונה. החולה הועברה למחלקה הייעודית למאושפזים המאומתים כחולים בנגיף, בה נמצאים 12 בני אדם שנדבקו בנגיף. שאר אנשי הצוות שבאו עמה במגע, מקבלתה ועד לאשפוזה, היו ממוגנים. בבית החולים הודיעו כי "משפחתה יודעה במצב והונחתה להיכנס לבידוד".

גם תשעה אנשי צוות במיון של בית החולים רמב"ם נשלחו הערב לבידוד לאחר שהתברר שנחשפו לחולה קורונה. אותו חולה הגיע לבית החולים על רקע פציעה קלה, ובדיעבד התברר כי הוא נשא של הווירוס. אחרי הזיהוי, הוא הועבר למחלקת הקורונה. התשעה שנשלחו לבידוד כוללים רופא, ארבעה אחים ואחיות, שני טכנאי רנטגן ושני אנשי שינוע.

מוקדם יותר השבוע נמסר על 22 אנשי צוות בבית החולים בני ציון בחיפה, בהם רופא בכיר מנהל מחלקה, שנשלחו לבידוד אחרי שהתברר כי היו בסביבת חולי קורונה. יחד עם 23 שחזרו מחו"ל, מדובר בסך הכול ב-45 מעובדי בית החולים שהוכנסו לבידוד.

עובדים אלה מצטרפים לרופא ממרפאת העיניים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, שהתברר היום כנשא של הנגיף. זאת, לאחר שהשתתף במסיבת פורים שבה התגלו כמה חולי קורונה. לפני כמה ימים הוא הוכנס לבידוד, ועם קבלת התוצאות החיוביות לבדיקה שנעשתה לו, נדרשו שמונה אנשי צוות שבאו עמו במגע להיכנס לבידוד, בעקבות החקירה האפידמיולוגית שבוצעה בבית החולים.

בשבועות האחרונים התגלו עובדים נוספים שנדרשו להיכנס לבידוד, בהם שלוש עובדות במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות ו-20 אנשי רפואה נוספים. גם סייעת בסניף מכבי-דנט בנתיבות אובחנה כחולה, בצל הביקורת על היעדר המיגון לאנשי הצוות, ובעקבות זאת הוכנסו לבידוד עשרות בני אדם.

ההסתדרות הרפואית לרפואת שיניים הודיעה השבוע כי הוא מורה לחבריה להפסיק טיפולים שאינם דחופים ולחדול עבודות המסכנות בהידבקות. זאת, לאחר בדיקת וואלה! NEWS כי רופאי שיניים בשלוש קופות החולים המספקות שירות זה – כללית, מכבי ומאוחדת – עובדים בתנאי מיגון ירודים הכוללים מסכה אחת ליום ושימוש בכלים שלא עברו חיטוי.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, התייחס לסוגיית אמצעי המיגון ביום רביעי האחרון. "יש לנו מלאי מספק. בארגונים יש מלאי מספק לימים הקרובים וניתן עוד לפי הצורך. מנהלי הארגונים הונחו למנוע בזבוז של האמצעים האלה. אנחנו שומרים את המלאים בבתי החולים לשלב שיצטרכו מיגון מלא 24/7. אין גבול לעניין הזה, תמיד רצוי שיהיו עוד. לפי התרחיש שבנינו, יש לנו מודל שאומר שיש מספיק ציוד לכל השלבים. אין גבול למספר שרוצים, אבל אנחנו במקום טוב בעניין הזה".קרדיט – פורסם לראשונה