6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

יש קורונה? אנרג'יאן מאמינה שתחל בהזרמות גז ראשוניות לישראל בתוך כשנה


חברת האנרגיה היוונית-בריטית אנרג'יאן פרסמה במהלך סוף השבוע את הדו"חות הכספיים שלה לשנת 2019, אותם היא סיימה בהפסד של כ-83.8 מיליון דולר. זאת לעומת רווח נקי של כ-101 מיליון דולר בסוף 2018.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

בדומה לשאר חברות האנרגיה, גם שוויה של אנרג'יאן צנח בעקבות ירידת המחירים בתחום האנרגיה בעולם,
ואם שווי השוק שלה באוקטובר האחרון נע סביב 8.3 מיליארד שקל, נכון ליום חמישי הוא צנח לכ-2.6 מיליארד שקל בלבד. סך הכנסות החברה הסתכמו בכ-75.75 מיליון דולר, זאת לעומת צבר הכנסות של כ-90.33 מיליון דולר בשנת 2018. הקיטון מיוחס לירידה במחירי הנפט וקצב ההפקה בפעילות החברה באירופה. עוד רשמה החברה ירידת ערך בנכסים בהיקף של כ-71 מיליון דולר, בעיקר בפרויקטי פרינוס ואפסיליון ביוון, והפסדים שונים שקשורים לעסקת הרכש של חברת אדיסון
שעומדים על היקף של כ-21 מיליון דולר, כך שהיא רשמה הפסד תפעולי של כ-94 מיליון דולר, לעומת רווח תפעולי של כ-24 מיליון דולר בסוף 2018.


האסדה בכריש האסדה בכריש צילום: אוראל כהן

 

כזכור, אנרג'יאן היא הבעלים של מאגרי הגז כריש ותנין, והיא אמורה להתחיל ולהזרים גז לשוק הישראלי בהיקף שנתי מצרפי של כ-5 מיליארד מ"ק, שהיא לשם השוואה כמחצית מהיקף סך ההזרמה של מאגר תמר. מועד ההזרמה נקבע עד סוף יוני 2021, או בתרגום מעשה בעוד כשנה מהיום, אנרג'יאן אמורה להתחיל בהזרמות ניסיון לשוק המקומי.

מה דעתך על מניית אנרג'יאן (UK):

קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

עיון בהערות שצורפו לדו"ח של אנרג'יאן מעלה אופטימיות נדירה יחסית בענף בכל הקשור להתפתחות החברה בשנה הבאה. לטענתה, וירוס הקורונה עוד לא השפיע על מהלכי החברה, ולמעשה בניית האסדה הצפה שלה (FPSO) בסינגפור ממשיכה בהתאם ללו"ז עם כ-550 פועלים שעובדים שם מסביב לשעון. עוד הוסיפה כי שתיים משלוש בארות הקידוח בפרויקט כריש הושלמו. גם רכישת נכסי הנפט של אדיסון, בהיקף של עד 865 מיליון דולר, מתקדמת כסדרה עם מועד השלמת עסקה לסוף 2020. מנגד, החברה מציינת את כישלון השיחות בין רוסיה לשאר מדינות אופ"ק, ומחדדת שצניחת מחירי הנפט בעולם (כ-27 דולר לחבית נפט מסוג ברנט, לעומת כ-60 דולר לפני כחודש) עלולה להשפיע לרעה על הכנסות החברה לרבעון הראשון של 2020.

 


מתיוס ריגס, מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן, סיכם שהיא "ערוכה היטב להתמודד עם האתגרים שמציבה בפנינו התקופה הנוכחית, עם התפשטות מגיפת הקורונה ומלחמת המחירים המתחוללת. עם השלמת עסקת אדיסון, אנרג'יאן תחזיק בחוזים ארוכי טווח עבור 70% מנכסי הייצור שלה, מה שיבודד אותה מתנודתיות המחירים ויבטיח יציבות הכנסות עתידיות. בנוסף למחויבות החברה לפרויקט כריש-תנין, גם המלווים מפגינים מחויבות מלאה לפרויקטים. במהלך השבועות הקרובים אנו צפויים להוציא את גוף אסדת הטיפול הצפה למספנה בסינגפור – ובכך לסמן אבן דרך משמעותית בפרויקט לקראת הזרמת גז מכריש במחצית הראשונה של שנת 2021. פיתוח שלוש הבארות של כריש הושלם אף הוא, עם נתונים מצוינים ביחס לקיבולת ההפקה בגמר הבדיקות הטכניות".

קרדיט – פורסם לראשונה