6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

"להתפלל ביחידות, גם בשטח פתוח"


נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-3,865 , מהם 66 במצב קשה. 54 מהם מונשמים. 82 במצב בינוני. 13 בני אדם נפטרו מהמחלה. 89 חולים החלימו מהמחלה. מספר המתים בעולם מהנגיף: 31,019.

 

 

14:25 – עלה ל-14 מספר הנפטרים

 

חולת קורונה בת 94 נפטרה במרכז הרפואי מעייני הישועה שבבני ברק. היא הגיעה למרכז הרפואי מבית האבות ויזניץ שבבני ברק והיא סבלה ממחלות רקע. בכך עולה ל-14 מניין המתים מנגיף הקורונה בישראל.

 

הותר לפרסום כי הקורבן ה-13 בישראל לנגיף הקורונה הוא מרדכי בן מיכאל, בן 92, שנפטר מוקדם בבית החולים שערי צדק בבירה.

14:20 – מקבלי דמי אבטלה לא יזדקקו לעשות תיאום מס נוסף

 

רשות המסים הודיעה היום, בתיאום עם הביטוח הלאומי, כי עובדים שיצאו לחל"ת וזכאים לדמי אבטלה לא יידרשו לערוך תיאום מס נוסף עבור דמי האבטלה. הביטוח הלאומי למעשה יקבל את תיאום מס שעשו עובדים לשנת 2020 במס הכנסה, וקיבלו הקלות כלשהן במיסוי כמו למשל פטור ממס או נקודות זיכוי. למרות שהאישור מופנה למעשה למעסיק העיקרי של העובד, הביטוח הלאומי ייתן את אותן הקלות בעת חישוב המס על דמי אבטלה. גם עובדים שקיבלו הקלות במס במסגרת מילוי טופס 101 אצל המעסיק שלהם, יזכו לאותן הקלות במסגרת דמי האבטלה מהביטוח הלאומי. מה שיקל משמעותית על הבירוקרטיה הנדרשת בדרך.


 

 

14:15 – רשת יוחננוף מציעה שירות "פיק אפ" – מבצעים הזמנה ומגיעים לאסוף אותה מהסניף

 

על רקע העומס על רשתות השיווק והקושי לקבל הזמנות אונליין לפני החג, משיקה רשת יוחננוף שירות חדש בשם "פיק אפ". בנסגרת השירות, מבצעים הזמנה ומגיעים לאסוף אותה מהסניף. הלקוחות ידרשו להוריד את האפליקציה, להגדיר את הסניף הקרוב לביתם ולבצע הזמנה דרך סל הקניות. נציג הרשת יתקשר לגביית תשלום באשראי ותיאום האיסוף. השירות נועד לצמצם את שהות הקונים בסניפים ואת הסיכוי להדבקה בנגיף הקורונה לציבור.

 

איתן יוחננוף איתן יוחננוף צילום: עמית שעל

 

איתן יוחננוף, מנכ"ל ובעל השליטה בחברה מסר: "המציאות המורכבת של כל משפחה היום בצל הקורונה העלתה צורך בריאותי ברור לצימצום השהות בסניפים וזמינות מיידית לקניות. השירות החדש נתפר בהתאם לצרכים של הציבור. נמשיך לתת את השירות, האיכות והמגוון גם בתנאים אלו. שירות VIP של מסירה עד הרכב בכניסה לסניף אחרי הזמנה שבוצעה מהבית".

 

בנוסף, ברשת הכריזו על שעות לאזרחים הוותיקים. בשיתוף פעולה עם עיריית רחובות סניפי מפוח ואחד העם בעיר יהיו זמינים בין השעות 6:00 -8:00 בימים א' עד ה' לציבור המבוגר מגילאי 60 ומעלה בהצגת ת.ז בלבד בכניסה. בסניף במודיעין ישפרו בימי ראשון החל מהשבוע בין השעות 6:00 ל-8:00 הסניף ייפתח לאזרחים ותיקים בשיתוף פעולה עם העירייה וכך גם בסניף בגן יבנה בימים ראשון ושני החל מהשבוע בין השעות 6:00 ל-8:00.

 

ההחמרה הצפויה בהיקף הסגר, כמו גם העליה במספר החולים והמבודדים, מחייבת מענה אונליין, שיביא את המזון עד הבית, אלא שרשתות המזון הגדולות לא מסוגלות לעמוד בעומס. מבדיקת כלכליסט עולה כי בשופרסל ניתן לבצע הזמנות מקוונות רק לאחרי חג הפסח ובאתרים של רמי לוי ויינות ביתן, מופיעה הודעה כי אין מועדים לאספקת הזמנות. ברשת ויקטורי, אין בשלב זה משלוחים זמינים לאזור תל אביב. גם רשת טיב טעם, שאינה פונה לכלל הציבור, בשל היותה רשת לא כשרה, נמצאת תחת עומס עצום ולא ניתן בשלב זה לקבל מועד אספקה להזמנה. (נורית קדוש)


 

14:05 – הפועלים, לאומי, מרכנתיל דיסקונט ובנק ירושלים יאפשרו גם הגשת שטר משכנתה באופן מקוון

 

לידיעת מבקשי המשכנתאות: בנק מרכנתיל דיסקונט, בנק ירושלים, בנק הפועלים ובנק לאומי מצטרפים לבנק דיסקונט ולבנק מזרחי טפחות המאפשרים הגשת שטר משכנתה באופן מקוון. המשמעות: גם לקוחות בנקים אלו יכולים להגיש בעת הזו להגיש בקשה לרישום משכנתאות באופן מקוון – כך עולה מהודעה של משרד המשפטים. הממונה על המרשם וראש הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, עו"ד שלומי הייזלר: "אני שמח על שיתוף הפעולה עם הבנקים ועם איגוד הבנקים, שאפשרו להשלים את תהליך עסקת רישום המקרקעין, מתחילתו ועד סופו, באופן דיגיטלי, ומבלי להטריח את הלקוחות ללשכות הטאבו, בייחוד בעת הזו". (ליטל דוברוביצקי)


 

13:20 –  הרב קנייבסקי: לאסור תפילות ציבוריות אף בשטח פתוח

 

הרב חיים קנייבסקי, המנהיג הבכיר של הציבור החרדי הליטאי, קורא לאסור תפילות ציבוריות ולא לקיימן אף בשטח פתוח, כפי שמתיר משרד הבריאות. הרב הורה לרבני עירו, בני ברק, להורות לתושבים להסתפק בתפילה ביחידות, והסביר כי תפילות במניין גורמות לסכנת חיים ונחשבות בהלכה ל"פיקוח נפש". 

 

 

הרב חיים קנייבסקי הרב חיים קנייבסקי באדיבות: מגזין העולם החרדי

 

13:14 – שאול מרידור: "זה משבר שלא היה כמותו, יהיו עסקים שלא יצלחו אותו"

 

שאול מרידור, אמר בישיבת ועדת הכספים של הכנסת
כי משבר הקורונה "זה משבר שלא היה כמותו, ולכן יהיו עסקים שלא יצלחו אותו. הממשלה תדע לעזור ולענות, אבל לא להכול". מרידור הוסיף: "אני מקווה שאחרי פסח נתחיל לצאת החוצה, זה חלק מהאסטרטגיה שאני מקווה שהממשלה תבחר בה".

 

 

שאול מרידור שאול מרידור צילום: יריב כץ

 

12:53 – מספר הנדבקים בקורונה ברשות הפלסטינית עלה ל-97

 

ביממה האחרונה עלה מספר הנדבקים הפלסטינים בקורונה בגדה המערבית ב-9. לפיכך מספר חולי הקורונה ברשות הפלסטינית עומד על 97. מספר חולי הקורונה ברצועת עזה נותר 9. סין צפויה להעביר ביממות הקרובות סיוע רפואי משמעותי לרשות הפלסטינית במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. הסיוע יכלול מכונות הנשמה וערכות בדיקה נוספות לגילוי הנגיף. הסיוע יועבר לרשות הפלסטינית, ככל הנראה דרך ירדן אחרי שינחת בעמאן. בנוסף צפויה המערכת הרפואית הפלסטינית להתחיל בהעסקה של עוד 51 רופאים חדשים ובנוסף יעובו מערכי האחים והאחיות בבתי החולים בצוותים רפואיים נוספים.

 

12:00 – משרד הבריאות: איתרנו תקלה חלקית באפליקציית המגן ואנו מתקנים אותה

 

עפ"י משרד הבריאות, "ביומיים האחרונים דווחנו על מספר הודעות שגויות. משרד הבריאות מתקן את התקלה בנתוני החשיפה הנובעת גם ממדיניות מרחיבה של האפליקציה לגבי קרבה פיזית. אנו עובדים סביב השעון לתקן ולשפר". את אפליקציית ״המגן״, המסייעת לציבור לזהות חשיפה אישית עם חולה קורונה, הורידו יותר ממיליון בני אדם.

 

חולי הקורונה בישראל

 

 

11:48 – בבית החולים שערי צדק נפטר חולה נוסף בקורונה

 

חולה קורונה בן 92 נפטר בבית החולים שערי צדק בירושלים. החולה אושפז לפני כשבוע במחלקה המבודדת בשערי צדק במצב קשה מאוד, עם מחלות רקע רבות ומשמעותיות. "צוות המחלקה העניק למטופל טיפול רפואי ותמיכתי צמוד. לצערנו הבוקר חלה הידרדרות במצבו והוא נפטר. אנו משתתפים בצער המשפחה", נמסר מבית החולים.

 

התפלגות גילאים של חולי הקורונה בישראל

 

התפלגות גילאים של חולי הקורונה בישראל:

חולה בבידוד בשערי צדק חולה בבידוד בשערי צדק צילום: שערי צדק

  

11:35 – מנכ"ל האוצר: נ"שקלת הצעה להטיל סגר באזורים בעייתיים כמו בני ברק"

 

מנכ"ל האוצר בדיון בוועדת הקורונה בכנסת: "עלות החל"ת למדינה לשלושת החודשים הקרובים – 15 מיליארד שקל"; לדבריו, "אין ספק שחסרים כספים למערכת הבריאות, ואין ספק שהממשלה החדשה תצטרך לטפל בה". באב"ד עידכן כי הממשלה תחוקק תיקון לחוק יסודות המדינה, על מנת לאפשר הקצאת מסגרת תקציבית מיוחדת למלחמה בהתפשטות הקורונה. (צבי זרחיה)

 

 

בני ברק בני ברק צילום: עמית שעל

 

11:16 – מנהלי מחלקות לנתניהו וגנץ: שר בריאות מקצועי עכשיו

 

שורת מנהלי מחלקות ורופאים בכירים בבתי החולים הגדולים ובהסתדרות הרפואית פנו במכתב פתוח לראש הממשלה בנימין נתניהו ולח"כ בני גנץ, שעומדים להרכיב יחד ממשלה, בדרישה דחופה למנות שר בריאות מקצועי במקומו של יעקב ליצמן. את המכתב יזם פרופ' יורם קלוגר, יו"ר איגוד הכירורגים ומנהל המערך הכירורגי בבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

09:46 – הערכות האוצר: השבתה כוללת ל-3 חודשים תעלה למשק כ-240 מיליארד שקל

 

הגירעון במקרה של השבתה כוללת למשך תקופה כזו יעמוד על שיעור שיא של 15.5% מהתוצר.
השבתה חלקית, כפי שמתרחשת היום, תביא עפ"י הערכה באוצר למחצית מהפגיעה של השבתה כוללת ותעמוד על 8.7% שהם כ-118 מיליארד שקל. (עמרי מילמן)

 

09:30 –  הקלות לבעלי קצבאות פנסיה לפרוס הלוואה מקרן השתלמות

 

הממונה על שוק ההון מקל על נטילת הלוואות מקרנות השתלמות
לעמיתים שיש להם מקור הכנסה חודשי קבוע. אלא שמי שהכי זקוק להלוואות הללו הם בעיקר חוסכים ללא מקורות הכנסה קבועים נוספים. (רחלי בינדמן)

  

09:07 – מעל ל-900,000 מובטלים

 

בסוף השבוע נרשמו בשירות התעסוקה בסה"כ 32,577 דורשי עבודה – 21,932 ביום שישי ו-10,645 בשבת – זאת, לעומת 42,860 נרשמים במהלך יום חמישי כולו ולעומת 98,471 בפרק הזמן המקביל בסוף השבוע שלפני כן, 21-20 במרס (יותר מפי 3 מסופ"ש זה). מתחילת החודש נרשמו 764,165 חדשים – 90% מהם בחל"ת. המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון, ועומד הבוקר על 922,016. שיעור האבטלה ממשיך לטפס, ל-22.15%.

 

 

תושב ירושלים עם מסכה תושב ירושלים עם מסכה צילום: עמית שאבי

 

08:30 – הממשלה צפויה להחליט על הדיוק הסגר

 

הממשלה צפויה להתכנס היום (א') לישיבה מיוחדת שבה יוחלט על הידוק הסגר והחרפת הגבלות התנועהעל הישראלים באופן שיצמצם את מספר השוהים מחוץ לבית. זאת, כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה שכבר גבה את חייהם של 13 ישראלים – 12 בארץ ואחד באיטליה. 3,619 איש כבר נדבקו בנגיף, מצבם של 54 מוגדר קשה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון שערך ביום שישי שאם לא נראה שינוי בשיעור הנדבקים ביומיים הקרובים לא יהיה מנוס מהטלת הסגר החל מיום שני. נתניהו הנחה את כל הגופים להציג לו ולשרים את התוכניות החדשות להידוק הגבלות התנועה בתוך 48 שעות. ראש הממשלה מכוון ל"סגר דיפרנציאלי".

 

08:15 – מסתמן: הממשלה תעניק חבילת סיוע של 80 מיליארד שקל למשק

 

גורמים כלכליים בממשלה סיכמו על חבילת סיוע של 80 מיליארד שקל למשק בעקבות משבר הקורונה, מתוכם חמישה מיליארד שקלים שיוענקו לעסקים הקטנים. עם זאת, פרטי התכנית עדיין לא גובשו סופית, ובאוצר מקווים להציג את התכנית לממשלה ביומיים הקרובים.

 

 

מעבדת זיהוי קורונה של צה"ל בבסיס הרבנות הצבאית בצריפין מעבדת זיהוי קורונה של צה"ל בבסיס הרבנות הצבאית בצריפין צילום: דוברות צה"ל

 

מאות משתתפים הגיעו הלילה לבני ברק, ללוות בדרכו האחרונה את הרב צבי שינקר, ראש ישיבת "בית דוד" לצעירים בבני ברק, איש "הפלג הירושלמי" הקיצוני, שהלך לעולמו במהלך השבת. המשטרה שנכחה במקום לא מנעה את קיום ההלוויה, ומשתתפיה טענו כי אף אישרה אותה. בבני ברק – זעם מצד תושבים שכינו את משתתפי ההלוויה "רוצחים". תקנות החירום שאושרו בממשלה ביום רביעי האחרון אוסרות התרחקות של למעלה ממאה מטרים מהבית, ומתירות את קיומן של הלוויות מצומצמות בלבד. על פי ההוראות המופיעות בפורטל החירום הלאומי, "ניתן לקיים הלוויות בבתי העלמין בהתאם להנחיות משרד הבריאות, עד 20 משתתפים כולל צוות בית העלמין בהלוויה – ובתנאי שיש מרחק של שני מטר מאדם לאדם".

קרדיט – פורסם לראשונה