2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מלחמת "קורונה" • מלחמת אזרחים וערבות הדדית ואם האזרחים לא ישמעו ויתגייסו להסגר אנחנו מפסידים | חי פה


“הגישה צריכה להיות כל אדם שאנחנו רואים בחוץ מבחינתנו הוא חולה קורונה

ד”ר זאהי סעיד, יועץ מנכ”ל כללית לענייני החברה הערבית ודובר רפואי במשרד הבריאות בתקופת הקורונה ומומחה ברפואת משפחה בכללית בראיון מיוחד לחי פה.

ד”ר זאהי סעיד בראיון מיוחד לחי פה בנושא הקורונה

כיצד וירוס הקורונה עובד בעת שהוא נכנס לגוף האדם?

וירוס הקורונה עובר מאדם לאדם באמצעות ההפרשות שלנו ומועבר אם נוגעים בהפרשות ולאחר מכן בעיניים, באף, או בפה. כשהווירוס עובר לגוף דרך העיניים או הפה או האף הוא נכנס לריאות וכך המחלה מתפתחת.

דובר הרבה על כך שהוירוס שורד שעות ואפילו ימים על משטחים שונים. כיצד עלינו להיזהר מהדבקה ממשטחים?

הווירוס יכול לשרוד עד חמישה ימים על משטחים שונים ורבים על נייר, על זכוכית, על עץ ומתכות ועל משטחים ומצרכים רבים שנמצאים בחוץ. על כן מאוד חשוב כשיוצאים למרחב הציבורי, ללבוש כפפות ולא לגעת בשום דבר ללא כפפות או נייר או אחרי חיטוי. כללים אלו מאוד חשובים ליישום במיוחד כשנכנסים לתחנות דלק לתדלק, כשנכנסים למעלית כשנוגעים בידיות של הדלתות, בעגלות בסופר. אם אין כפפות לא לעשות שום פעולה ולזכור אחרי שימוש בכפפות זורקים באשפה ולא נכנסים איתם הביתה. במרחב הציבורי כל דבר יכול להיות מדבק. הגישה צריכה להיות כל אדם שאנחנו רואים בחוץ מבחינתנו הוא חולה קורונה. אנחנו צריכים לשמור ולהתרחק כך נשמור על עצמנו ועל האחרים.

מה ההבדל בין תסמיני שפעת ותסמיני הקורונה?

אנחנו עדיין נמצאים בתקופת השפעת וישנה תחלואה גדולה של נזלת ושיעול ותקופת אלרגיה. תסמיני הקורונה מאוד ברורים אנחנו צריכים במגע עם חולה זה לא מועבר באוויר. התסמינים הם חום גבוה, שיעול יבש, לפעמים מלווה עם כאבי גרון, כאבי ראש וכאבי פרקים. אם האדם שוהה בבידוד ושומר על כל הכללים אין מצב להידבק בקורונה.

כתבות נוספות בחי פֹּה – חדשות חיפה:

האם הוירוס מועבר באמצעות בעלי חיים, כי אנחנו שומעים על הרבה נטישות מחשש להדבקה מבעלי חיים?

אמנם מקורו של וירוס הקורונה מהחיות אבל הוא שינה מוטציה לפני שעבר לבני אדם. הוירוס מועבר רק מאדם לאדם ולא מחיות לבני אדם. על כן אני מצפה שלא ננטוש את החברים שלנו כלבים/חתולים כי אין סיכוי שידביקו אותנו או יעבירו לנו את המחלה. אז תשמרו על החברים שלכם.

על פי ההנחיות מי שיש לו חום או תסמינים צריך להישאר יומיים בבית לראות אם החום יורד. איזה תרופה מומלצת להקל על תסמיני הקורונה?
אנחנו מבקשים מכולם לא לצאת מהבית ומי שחולה אז אנחנו דורשים עוד יותר להקפיד על ההנחיות. ניתן להתייעץ עם רופא באמצעות השירותים הניתנים און ליין בכל אתרי ואפליקציות קופות החולים.

אפשר לקחת תרופות כמו אקמול, אופטלגין והתרופות הרגילים שאנחנו נוטלים נגד כאבים. היו פרסומים שאדוויל ותרופות ממשפחת האדוויל מחמירים את המחלה. אז התשובה היא לא. אפשר לקחת כל תרופה גם משרד הבריאות פרסם כי הוא שולל שתרופות מסוג אדוויל מחמירות את המחלה.

מה לגבי כסף וכספומטים?

כעקרון אמרתי כל דבר שאנחנו נוגעים בו במרחב הציבורי הוא מדבק והוירוס יכול לשרוד על נייר ושטרות חמישה ימים ועל מתכות ארבעה חמישה ימים. עדיף לעשות את הקניות מהבית דרך האפליקציות ואתרי האינטרנט. אם בכל זאת מחליטים לצאת אז לצאת על פי ההנחיות. אנשים מעל גיל 60 יש איסור מוחלט שיצאו מהבית.

איזה המלצות אתה נותן לקוראי חי פה ולתושבים כדי שנעבור את התקופה הקשה הזאת ונשאר בריאים?

זו מלחמה קשה. כל העולם ביחד נלחם את המלחמה הזאת שלא מבחינה בין יהודים לבין ערבים או בין חילונים לבין חרדים. אם אין סולידריות ואם כולנו לא שמים יד ביד ונלחמים במחלה הזאת היא תחסל אותנו. הטיפול מאוד פשוט, לא לצאת מהבית ולהתנהל על פי ההנחיות.

אין צורך בהשקעה רק להיות ממושמעים ולהישאר בבית. יד יד אנחנו ננצח את המחלה ששינתה את כל סדר העולם – זו מלחמה של האזרחים ואם האזרחים לא מתגייסים אנחנו מפסידים את המלחמה.קרדיט – פורסם לראשונה