29 במאי 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

ממשלה בימי קורונה: נתניהו וגנץ באמת ילכו על אחדות?
השאלה הגדולה שנשאלת בימים אלה של משבר קורונה ואחרי בחירות היא האם נתניהו וגנץ באמת מתכוונים להקים ממשלת חירום או שפשוט מדובר בהמשך משחק ההאשמות שלהם? התשובה: גם וגם. קשה להפריז ברמת חוסר האמון שיש בין שני האישים האלה, ששוחחו אתמול פעמיים – אבל תוך כדי גם הוציאו הודעות אחד נגד השני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אבל אם כן מנסים לחלץ משהו מתוך המשבר הזה, האפשרות המובילה של שני הצדדים היא ממשלת אחדות. כחול לבן סיימה את השבוע הזה עם מכה קשה, הם מבינים שם שלא תהיה להם ממשלת מיעוט שנשענת על הרשימה המשותפת, וגם הדרישה לכלול אותה בממשלה היא לא אמיתית. גם נתניהו מבין שבחירות כרגע הן לא על הפרק ושאין אפשרות לקיימן.

מכיוון שצד אחד לא רוצה בחירות והצד השני מעריך שלא יהיו בחירות, המשמעות היא שהולכים לאחדות. ההנחה הזו משותפת לרוב חלקי כחול לבן – מה שלא היה קיים עד לפני 48 שעות. השאלה הגדולה כעת היא למה הכוונה כשאומרים "אחדות"?


הצהרת ראש הממשלה נתניהו

משבר הקורונה יפייס בין הצדדים? | צילום:
N12


מבחינת נתניהו, מדובר בממשלה זמנית, שבה גנץ ישמש בתפקיד מנחם בגין – שר בלי תיק או שר יותר בכיר שרק מצטרף לעזור. ללא קווי יסוד. זה אפילו לא גלגל חמישי, אלא גלגל רזרבי בבגאז' – מה שכמובן לא יסכימו לו בכחול לבן מכיוון שהחוק בישראל אומר שמרגע שהוקמה ממשלה, נורא קשה להפיל אותה.

גנץ לא ייתן את ה"מתנה" הזו בחינם לנתניהו, כיוון שהוא מדבר על ממשלת רוטציה, כזו שבה, למשל, אמיר אוחנה לא יהיה שר המשפטים, אלא משה (בוגי) יעלון, עפר שלח או מישהו אחר מכחול לבן. הוא מדבר על ממשלה פריטטית ושוויונית עם רוטציה.

הקפאת מצב לשלושה חודשים – או אולי ממשלת רוטציה שוויונית? 

אז איפה בכל זאת הצדדים יכולים להיפגש? ישנה הצעה של השר לשעבר חיים רמון, שהציע לצדדים "להקפיא מצב" לשלושה חודשים בצו חירום ושימשיכו "לריב" באוגוסט. אפשרות נוספת היא ממשלה שבה ישנה רוטציה של שנתיים לכל אחד בתפקיד ראש הממשלה – נתניהו יקבל שנתיים ואת האופק ובכחול לבן יקבלו שוויוניות מלאה ואת רוב התיקים הבכירים והעקרונות שחשובים להם.


הצהרת יו

ההליך הפוליטי ממשיך להתקדם על רקע המשבר | צילום:
החדשות 12


אנחנו עדיין לא שם אבל ההבנה שצריך לחתור לאחדות כבר מחלחלת – אלא שהתהליכים הללו קורים על רקע ההליך הפוליטי, שיתקדם החל מיום ראשון ומשפטו של נתניהו שייפתח ככל הנראה ביום שלישי. הסיעות יגיעו ביום ראשון לבית הנשיא וימליצו על המועמד שמבחינתן הוא הראוי להרכבת הממשלה – ובכחול לבן נלחמים שגנץ יהיה זה שיקבל את המנדט ראשון, מה שעלול לדחות את מימוש תרחיש האחדות בחודש-חודש וחצי ומי יודע איפה נהיה אז.

בנוסף, בכחול לבן רוצים להחליף את יו"ר הכנסת, כי זה הנשק האחרון שיש להם כלפי הליכוד. עם מאיר כהן בתפקיד, ניתן יהיה לנסות לקדם את החוק שימנע מנתניהו לכהן כראש ממשלה. מה שבטוח הוא שכולם מבינים שלא יהיה זמן לחכות הפעם – ושההליך להרכבת ממשלה חדשה יצטרך להתקדם הפעם מהר.  


קרדיט – פורסם לראשונה