7 בפברואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מניין הנדבקים בקורונה בארץ עלה ל-255; יותר מ-50,300 ישראלים בבידוד


משרד הבריאות עדכן הבוקר (ב') כי מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-25. מצבם של ארבעה מהחולים מוגדר קשה, 11 במצב בינוני. ארבעת החולים במצב קשה מאושפזים בבתי החולים שיבא בתל השומר, השרון בפתח תקווה, שערי צדק בירושלים ואיכילוב בתל אביב. מצבם של 231 מהחולים מוגדר קל.

 

המאושפז במצב קשה בבית החולים שערי צדק הוא קשיש בן 88 עם מחלות רקע משמעותיות. בשלב זה הוא אינו מונשם. בסך הכול מאושפזים במתחם המבודד של בית החולים 18 בני אדם, אחד מהם במצב בינוני והשאר קל.

 

 

12:35 – מניין הנדבקים בקורונה בארץ עלה בחמישה. משרד הבריאות מסר כי חמישה בני אדם נוספים נדבקו בנגיף הקורונה בישראל. מספר החולים העדכני עומד כעת על 255 בני אדם. בנוסף להם, עוד שמונה תיירים מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ. עד כה בוצעו 8,325 בדיקות קורונה. עוד נמסר כי כעת נמצאים בבידוד ביתי מונע 50,337 ישראלים, כשעד כה היו בבידוד 72,692 בסך הכל. היום החלו בידוד ביתי 1,704 בני אדם.


 

12:12 – לשכת עו"ד תשדר הרצאות מקצועיות לעורכי דין בפייסבוק בענייני בריאות ודיני עבודה. למרות שהכנסים וימי ההשתלמויות בלשכת עורכי הדין בוטלו בשל מגפת הקורונה, הוחלט בלשכת עורכי הדין לשדר בפייסבוק הרצאות מקצועיות לבקשת עורכי הדין בנושאי דיני עבודה, דיני מיסים ובריאות. זאת , לאור המצב כעת במשק – כך נודע לכלכליסט. מדובר בתחומי משפט שרלוונטיים כעת לכלל ציבור הלקוחות ועורכי הדין.

 

ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי מסר בתגובה: "במקביל למענה השוטף שאנחנו מעניקים לציבור עורכי הדין בהתנהלות בתקופת החירום שנכפתה על כולנו, אנחנו מחויבים להמשיך לייצר פעילות אקדמית משמעותית ונעשה זאת החל מהיום באמצעות הרצאות שיועברו בכל תחומי המשפט המגוונים על ידי מיטב עורכי הדין. בימים בהם נגזר על רבים מאיתנו להימנע מהתקהלות, אני מאמין ומקווה שעורכות ועורכי הדין ינצלו עד תום את הערוץ המיוחד שפתחנו עבורם". (ליטל דוברוביצקי)

 

12:07 – המנכ"ל הזמני החדש של משרד הבינוי עו"ד אלעזר במברגר, שעל מינויו הוחלט אתמול, שוהה בביתו בבידוד משום שלפני שבוע חזר מנסיעת עבודה בארה"ב. כך נודע לכלכליסט. במברגר נבחר לתפקיד לאחר שביום חמישי שעבר בני דרייפוס, שאייש עד אז את תפקיד ממלא המקום, התפטר כדי להתחיל תקופת צינון שבסופה יוכל להתמנות רשמית למנכ"ל מפעל הפיס. (אמיתי גזית)

 

11:55 – עוצר יציאות בבסיסים הסגורים בצה"ל למשך חודש. צה"ל הודיע היום כי כ-3,700 חיילים נמצאים בבידוד. מתוכם בכירים בודדים, להם ניתנה אפשרות חיבור להתחבר לרשת צה״לית שמאפשרת לעבוד מהבית. עד כה נמצאו 5 חולי קורונה בצה״ל. לאחר דיון מטכ"לי וסדרה של פגישות של בכירי צה"ל ים מומחים בעולם הרפואה, דרך הפעולה להתמודדות עם נגיף הקורונה בצבא כרגע היא צמצום מגע צבאי עם סביבה אזרחית וצמצום מגע של משרתים עם עצמם. לכן הוכרז על עוצר יציאות לבסיסים סגורים של חודש כאשר הנושא ייבחן מחדש בתחילת שבוע הבא כאשר מי שכרגע פחות הכרחי לתפקוד צה״ל הליבתי נשאר בבית. כלי השייט נכללים בבסיסים הסגורים. עוד נקבע כי תוחמר הכניסה למתקנים חיוניים כמו למשל חמ״ל מטכ״ל, חמ״ל קרייה, לשכות בכירים וחמ״לים פיקודיים. ובהם יבוצעו תשאול מורחב ובדיקות חום.

 

עוד החליטו בצבא על ביטול רוב הגיבושים והצו הראשון נדחה בשלושה שבועות עד לפסח. למרות זאת גיוס מרץ ממשיך כמתוכנן (ללא כניסת הורים) זאת לאור ההבנה כי עלולות להיווצר בעיות בגיוס אוגוסט וכי הוא עלול להדחה לאור שיבושים במערכת החינוך ובחינות הבגרות.עוד אמרו בצבא כי ניתן כרגע לגייס עד 2000 חיילי מילואים לפי הנחיית שר הביטחון, וכי כרגע גויסו 700 בפיקוד העורף.

 

במקביל הנחו בצבא כי דיונים ייכללו עד 10 אנשים למעט בסיסי הכשרה שם מאפשרים לפעול בסד"כ מחלקתי (של כ-30 איש) ובשטח פתוח עד 100 איש. ובחדרי האוכל הגבילו את הכניסה ל–100 איש והוסיפו מחיצות. מרחיבים למידה מקוונת מרחוק כדי להימנע מהתקהלויות גדולות.  (עמרי מילמן)


 

11:35 – פרסום ראשון: הסתערות הצרכנים על רשתות השיווק בשבוע שעבר, שהגיעה לשיא בשבת בה נרשמו תורי ענק מחוץ לחנויות, הובילה לשיא מכירות. מנתוני סטורנקסט לסיכום השבוע 11 השנה (שבוע שנגמר בשבת – נ״ק), מדובר בשבוע עם המכר הגבוה ביותר בשנים האחרונות שהסתכם ב- 1.3 מיליארד שקל. מדובר במכירות הגבוהות בכ- 50% משבוע ממוצע ב-2019 וגבוהות ב-160 מיליון שקל יותר משבוע חג הפסח ב-2019 שהחזיק בשיא עד כה.

קטגוריית נייר טואלט היא הקטגוריה הנמכרת ביותר בשבוע החולף עם מכר של יותר מ34 מיליון שקל. הקטגוריה יותר מהכפילה את עצמה משבוע שעבר וצמחה ב- 124%. לצד זאת, מוצרי השימורים והמזווה ממשיכים בצמיחות חדות, יחד עם מוצרי תמ"ל וחיתולים. (נורית קדוש)

 

11:31 – חברת החשמל תקדם תשלומים לעשרות ספקים בהקף של כ 100 מיליון שקל. כך החליט צוות ייעודי בראשות מנכל חברת החשמל עופר בלוך, חטיבת הכספים ואגף הרכש. בחברה קיבלו בימים האחרונים פניה מהתאחדות התעשיינים, ומיפו את צרכי הספקים ובהם עסקים קטנים ובינוניים שהגישו חשבוניות לתשלום בגין שירותים ומוצרים אשר סופקו לחברה. ההחלטה הייתה שאלו יהנו מתשלום מיידי במזומן במקום תנאי התשלום הקבועים בחוזה.ב ין הספקים אשר יקבלו תשלום מיידי ניתן לציין קבלני תשתיות, יצרני ציוד קריטי לרשת החשמל, קבלני ניקיון ושמירה.בלוך: "הספקים שלנו הם השותפים שלנו. שותפים לדרך, להצלחה וליציבות של החברה. הקדמת התשלום תספק בטחון להמשך רציפות תפעולית של שני הצדדים". (ליאור גוטמן) 

 

11:00 – המדינה לבג"ץ: "הגדרת חולה לפי החוק מאפשרת בקלות להכיר במי ששוהים בבידוד כחולים". המדינה מבקשת לדחות את העתירה לבג"ץ המבקשת לבטל חובתם של מעסיקים לשלם מכיסם עבור ימי הבידוד בהם מחויבים לשהות עובדיהם.

 


במסגרת העתירה טענה העותרת, "סל שרותי סיעוד" באמצעות עו"ד ליאת תבל משרד עורכי דין MEILAW ומשרד עו"ד א. קנולר ושות' כי מטרת העתירה הינה לעשות צדק עם מעסיקים ועובדים כאחד, בעקר במגזר הפרטי, מקום שההנחיה הנ"ל הוצאה בחוסר סמכות לטענת העותרת ולכן דינה בטלות.

 

בתגובה שהגישה המדינה בסופ"ש היא טוענת כי "באשר לטענת העותרת כי השוהים אינם חולים, ולכן אינם זכאים לדמי מחלה, הרי שדינה להידחות. הגדרת חולה לפי חוק דמי מחלה, מאפשרת בנקל להכיר במי ששוהים בבידוד כחולים. זאת הן לפי הממצאים הרפואיים אשר אינם מתמצים אך בתסמינים אלא גם בסיכון שאדם מציב לזולת, והן בשל העובדה שמחמת הבידוד השוהים בבידוד אינם כשירים לבצע את עבודתם". 

 

עוד טוענת המדינה כי משרד האוצר הודיע על פתיחת מסלול מיוחד להעמדת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה להתמודדות עם השפעות הקורונה. במסגרת זו יוכלו הבנקים להעמיד הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בהיקף מצטבר של מיליארד שקלים. מנגד, עו"ד ליאת תבל נציגת העותרים אומרת בתגובה לתשובת המדינה לעתירה כי "המדינה מתנערת מאחריות על התשלום בעבור ימי הבידוד ומציעה למעסיק: שלם לעובד בבידוד, שאינו חולה, בעזרת הלוואה.יש בתשובת המדינה משום יצירת תקדים מסוכן , גם לימים שאחרי משבר הקורונה ", נטען. (ליטל דוברוביצקי)

 

גרף החולים בישראל:

מעודכן לתאריך 16.3 שעה 8:00

 

 

 

 

10:38 – רופא מתחמה במחלקה האורולוגית בבית החולים איכילוב בתל אביב נדבק בנגיף הקורונה. הוא הועבר לאשפוז בבידוד, וכל אנשי הצוות הרפואי והמטופלים שהיו איתו במגע נכנסו גם כן לבידוד. 

 

10:23 – החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הורה על תשלומים מיידים לכלל ספקי הממשלה, תוך קיצור ימי האשראי מ-45 ל-30 ימים. חשבונות בהם צפוי פירעון עד לסוף מרץ ישולמו באופן מיידי. הנחיה זו מהווה הרחבה להנחייה של החשב הכללי שנחשפה בכלכליסט לפיה
יש לקצר כמה שניתן את התשלומים לספקים שביצעו את השירות עבור הממשלה, בדגש על ענף התיירות. ההנחיה תקפה בשלב זה לחודש מרץ בלבד. 

 

למעשה הודעת החשב הכללי על הקדמת תשלומים אינה פותרת את הבעיה לספקי מערכת הבריאות. שכן זו הוחרגה מחוק מוסר תשלומים בטענה כי אם תדרש מערכת הבריאות לשלם בזמן סביר לספקים היא עלולה לקרוס. משרדי הבריאות והאוצר היו אמורים לפני מספר שנים כבר להציע פתרון חלופי אולם התעלמו ממה שנקבע בסופו של דבר בוועדת הכלכלה של הכנסת.


 

עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר פנה בדחיפות לשר האוצר ולשר הבריאות בדרישה כי יפעלו להקדמת תשלומים לספקי תרופות וציוד רפואי למערכת הבריאות לצורך הצטיידות לשעת חירום. (עמרי מילמן) 


 

10:08 – הכנסת עורכת בדיקת חום לכל מי שנכנס היום למשכן ומגיע לטקס ההשבעה של הכנסת ה-23. עובדי משמר הכנסת בודקים חום בכניסה למשכן. היום יכולים להיכנס למשכן רק בעלי אישורים קבועים ומוזמני הח"כים שיצהירו כי לא שבו מחו"ל בשבועיים האחרונים. (צבי זרחיה)

 

 

בדיקות חום בכניסה למשכן הכנסת בדיקות חום בכניסה למשכן הכנסת צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

 

10:05 – מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם נכנס לבידוד מונע בביתו לאחר שבא במגע עם חולה קורונה מאומת. רותם נאם בפני קורס צוערי משרד החוץ שאחד מתלמידיו נדבק בנגיף. בעקבות זאת כל חניכי הקורס וצוות ההדרכה נכנסו לבידוד, בהם גם נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ שנאם בפני הכיתה. גם דובר משרד החוץ ליאור חייט נכנס לבידוד ביתי לאחר שנסע באוטובוס עם חולה מספר 155 ממודיעין לירושלים.


 

09:57 – שרה ויאיר נתניהו, רעייתו ובנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עברו בדיקה לאבחון נגיף הקורונה, ותוצאותיה יצאו תקינות. בני המשפחה עברו את הבדיקה לאחר שאמש פורסם שראש הממשלה עצמו עבר את הבדיקה, על רקע החמרת המאבק בנגיף. גם הבדיקה שלו יצאה שלילית.

 

 

שרה נתניהו שרה נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

09:09 –  דובר צה"ל הודיע כי משרת קבע בצבא נדבק בנגיף הקורונה. מדובר בחולה מספר 247, צעיר בן 22 ממרכז הארץ שמצבו קל, לאחר שבא במגע עם חולה מספר 174. זהו חייל צה"ל החמישי שנדבק בנגיף. 

 

עובד בחברה שנותנת שירותים למשרד הביטחון, שמוצב במתקן בפתח תקווה, חלה בנגיף הקורונה. בתום החקירה האפידמיולוגית, חברי הצוות של העובד הונחו להיכנס לבידוד. ממשרד הביטחון נמסר כי הוא פועל לטיהור המתחם שבו שהה העובד וכי "בשלב זה אין מגבלות נוספות לעובדי הבניין

 

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, נכנס לבידוד ביתי בעקבות חשיפה אפשרית שלו לנגיף הקורונה. הוא הרצה בשבוע שעבר בפני קורס הצוערים של משרד החוץ, ואחד מתלמידיו נדבק בנגיף. הרשקוביץ נמצא בבידוד בביתו שבחיפה.

 

08:00 – כמו כן, ממשרד הביטחון נמסר הבוקר כי עובד חברה שנותנת שירותים למשרד, המוצב במתקן בפתח תקווה, אומת אמש כחולה קורונה. העובד אושפז ובתום חקירה אפידמיולוגית, בשיתוף עם משרד הבריאות, הונחו חבריו לצוות להיכנס לבידוד. בשלב זה אין מגבלות נוספות לעובדי הבניין. "משרד הביטחון פועל לטיהור המתחם שבו ישב העובד, בהתאם להנחיות משרד הבריאות", נמסר.

 

 

כיכר רבין אמש. הזדהות עם איטליה כיכר רבין אמש. הזדהות עם איטליה צילום: רויטרס

 

אתמול התברר כי במקביל להתפשטות הנגיף בארץ, עלה גם מספר עובדי מערכת הבריאות שנדבקו בקורונה. עובדת בכירה במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות נמצאה חיובית לקורונה, מצבה קל והיא נמצאת בבידוד. העובדת היא סגנית מנהל המעבדה. משרד הבריאות הודיע כי הוא פועל ליצור חלופות לבדיקות באמצעות צוותים ממעבדות אחרות, שכן עובדי המעבדה שעבדה עם אותה עובדת נדרשים אף הם להיכנס לבידוד

 

בשיבא פועלות שתי מעבדות – אחת של משרד הבריאות ואחת שהחלה לפעול אתמול בהנהלת המרכז הרפואי. כעת, לאחר שהעובדת במעבדה של משרד הבריאות חלתה ואנשי צוות שעבדו איתה נשלחו לבידוד ביתי, יופנו רוב המאמצים למעבדה שמנוהלת על ידי המרכז הרפואי שיבא.

 

פינוי חולה קורונה פינוי חולה קורונה צילום: שאול גולן

 

עוד 17 עובדי מערכת הבריאות נדבקו בנגיף, בהם כפי שחשפנו אמש (א') גם מנהלת מחלקה בבית החולים איכילוב. המחלקה על מטופליה ועובדיה הועברה לבידוד במחלקה אחרת. במחלקה אושפזו במהלך השבוע האחרון כמה חולים שנחשדו כחולים בקורונה. הם אושפזו בחדר עם לחץ אוויר שלילי, אך מבקרים במחלקה טענו כי הבידוד לא נשמר, כי הצוות שמטפל בהם מטפל גם בשאר החולים, וכי אחת המאושפזות שנחשדה כחולה אף יצאה להסתובב במסדרונות המחלקה והוחזרה לחדרה באיומים של אנשי ביטחון.

 

 

מעבדה בשיבא מעבדה בשיבא צילום: עמית הובר

 

אמש התברר כאמור כי מנהלת המחלקה, שחשה ברע בימים האחרונים, נדבקה בנגיף הקורונה. עם קבלת הבדיקה החיובית הודיע בית החולים למשפחות החולים כי הם עוברים באופן מיידי למחלקה פנימית אחרת, שם ישהו בבידוד במשך שבועיים יחד עם צוות המחלקה שנחשף אף הוא לנגיף. צוות המחלקה שנחשף יישלח לבידוד ביתי. ככל הידוע, גם בעלה של הרופאה הבכירה חש ברע וייתכן שהדביק אותה. למרות זאת, היא הסתובבה במשך יומיים במחלקה, שבה מאושפזים עשרות קשישים במצב גופני ירוד.

 

 

עיריית מודיעין-מכבים-רעות עדכנה הלילה כי מטפלת תרפיסטית שעובדת בבית הספר "חוט השני" בעיר נדבקה בנגיף. משרד הבריאות הורה לכל התלמידים, צוותי ההוראה וההורים ששהו בבית הספר בזמן הפורימון להיכנס לבידוד מיידי עד ליום שישי הקרוב.

 

213 חולי קורונה אובחנו עד לשעות הערב בישראל. שניים מהם מאושפזים במצב קשה, 12 בינוני וארבעה החלימו. 33 חולים נמצאים באשפוז ביתי. 2,593 עובדי מערכת הבריאות נמצאים בבידוד. משרד הבריאות ממשיך לפרסם את מסלולי החולים החדשים שאובחנו כדי לאפשר למי שבאו עמם במגע להיכנס לבידוד.

 

בין החולים גם כמה ילדים. חולה מספר 202 היא בת שנתיים וחצי מירושלים שנדבקה ממגע של חולה מאומת. המגעים הקרובים של החולה כבר אותרו ומתודרכים באופן פרטני.

 

 

משרד התחבורה מעביר את אגף הרכב לעבודה במיילים

 

משרד התחבורה משבית את פעילות אגף הרכב ומעביר את הפעילות השוטפת לפניות אינטרנטיות בלבד- כך עולה מהודעה ששלח המשרד אתמול. אגף הרכב במשרד התחבורה הנו האגף האחראי בפועל על ביצוע כל מדיניות משרד התחבורה – רישום של כלי רכב חדשים, טיפול בתאונות דרכים, יישום של מדיניות משרד התחבורה בכל הקשור ברישוי ובתקנות ליבוא והתקנה של חלקי חילוף – ועוד.

 

המעבר לפעילות אינטרנטית גם מול יבואני הרכב וגם מול המוסכים והגורמים העוסקים ברישוי צפוי לייצר עיכובים בתהליכים שונים כדוגמת רישום של מכוניות חדשות, כך טוענים יבואני הרכב. לפי הודעת משרד התחבורה שנמסרה השבוע: "משרד התחבורה נוקט אמצעי זהירות ומניעה במטרה למנוע הידבקויות נוספות. לאור האמור יש להימנע מהגעה פיזית עד כמה שניתן ולהיעזר באמצעים דיגיטליים כגון דואר אלקטרוני, פקסים וטלפונים". בנוסף מודיע משרד התחבורה כי כל מבחני ההסמכה לעוסקים בענף המוסכים לא יתקיימו – עד להודעה חדשה.

 

בנתיים בישראל מוצאים עצמם יבואני הרכב לקראת השקה של שורה של דגמים חדשים, שלא ברור כיצד ישווקו. מיני בעלת הנעה חשמלית, פורד פוקוס, פיג'ו 2008 ודגמים אחרים שהיו אמורים להיות מושקים לציבור החודש עלולים "ליפול בין הכיסאות" לנוכח העובדה שככל הנראה הלקוחות אינם מתעדים להגיע לאולמות התצוגה- וגם כאשר יגיעו, עדיין לא ברור כיצד יממנו את הרכישות לנוכח העובדה שהגופים הגדולים שבדרך כלל מעניקים אשראי, כדוגמת מימון ישיר, הודיעו ממש בימים האחרונים שלנוכח משבר הקורונה יגבילו את ההלוואות. (תומר הדר)

 

קרדיט – פורסם לראשונה