2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מניין הנדבקים בקורונה בישראל הגיע ל-200; עונת הרחצה לא תיפתח כסדרה


עדכונים שוטפים על משבר הקורונה מהארץ

 

 

 

 

 

 

12:00 –  אלפי בקשות לדחיית משכנתא

 

מוקדי הבנקים עמוסים משעות הבוקר באלפי פניות של לקוחות המבקשים לנצל את האפשרות לדחות את תשלום המשכנתאות במספר חודשים (בין שלושה לארבעה) בהתאם לאפשרות שהעמידו כלל הבנקים.  בבנק מזרחי, המחזיק בתיק המשכנתאות הגדול בישראל התמודדו היום עם עומס חריג במוקד של לקוחות המבקשים לדחות את המשכנתא ובהתאם החליטו לשנות את הנוהל ולהפנות את הלקוחות לטופס מקוון שבו מתבקשת ההשהייה כדי לחסוך זמן שיחה טלפונית עם הבנקאי שממילא עמוס גם בנושאים נוספים.  עוד לא ברור בשלב זה כמה מהלקוחות רק מנצלים את ההזדמנות לדחות את התשלומים וכמה מהם מתמודדים עם קושי נזילות אמיתית בגלל יציאה לחופשה ללא תשלום, פיטורים או אפילו רק חשש לקיצוצים.

(רחלי בינדמן)


 

 

 

11:45 – ברינקס ישראל: חידוש מלאי המזומנים בכספומטים מתקיים כסדרו


 

חברת ברינקס ישראל המספקת שירות ותחזוקה לכספומטים של הבנקים והכספומטים הפרטיים ברחבי הארץ עדכנה הבוקר, כי כלל הכספומטים יתופעלו כסדרם ומלאי המזומנים יתחדש באופן שוטף – לא צפוי מחסור במזומן. החברה הודיעה כי "ברינקס תמשיך לספק את מגוון השירותים השונים לבנקים וללקוחותיה המסחריים, גם בתקופה זאת ובשעות אלו מבצעת החברה התאמות למתקניה ולצרכי הלקוחות השונים. מוקד שירות הלקוחות פועל כסדרו ומקיים קשר ישיר עם הלקוחות. החברה ערוכה לתת פתרונות לתרחישים והאתגרים השונים במשק, שהמצב החדש יציב בפניה. ישי צוויקל, נשיא ברינקס ישראל מסר כי: "חוסנה של חברה נמדד בשעת משבר וברינקס ערוכה לשימור הפעילות השוטפת גם במצבי קיצון. אנחנו נמצאים בקשר רציף עם כלל הגופים הפיננסיים ובהם גם גופי הפיקוח השונים על מנת להבטיח כי כלל השירותים ללקוחותינו ולציבור הרחב ינתנו כסדרם וזאת תחת כל תרחיש ובהתאם להנחיות משרד הבריאות".

(עמרי מילמן)

 


11:30 – עונת הרחצה לא תיפתח בקרוב


 

עונת הרחצה הרשמית של ישראל – האמורה להיפתח ב-1 באפריל לא תיפתח כסדרה – כך הודיע שר הפנים אריה דרעי לאחר ישיבה מיוחדת בנושא שנערכה במשרד הפנים. פתיחת עונת הרחצה תידחה עד להודעה חדשה. מטבע הדברים, יודגש כי חופי הים בישראל אינם מוגבלים בכניסה, אך שירותי ההצלה לא יפעלו והמשמעות היא שבחלק ניכר מהמקרים רחצה בים עלולה להיות מסוכנת. חופי הים של מדינת ישראל, שהמוסדרים בהם משתרעים על עשרות קילומטרים מצפון הארץ ועד לחופי אשקלון נחשבים לאחת האטרקציות המושכות מיליוני ישראלים החל מאפריל וכלה לעתים באוקטובר. השנה, בגלל הקורונה, יצטרכו הישראלים כנראה להסתפק בחלופות אחרות.

(תומר הדר)

 

 

חוף הצוק בתל אביב, ארכיון חוף הצוק בתל אביב, ארכיון צילום: יאיר שגיא

 


11:20 – מספר השופטים בבידוד קפץ מ-9 ל-16

 

 


מגפת הקורונה ממשיכה לא לפסוח על הרשות השופטת. לכלכליסט נודע כי מספר השופטים המצויים בבידוד קפץ בשבוע האחרון מ- 9 שופטים ל-16 שופטים. הדיונים באולמות של אותם שופטים יידחו. מדובר בשופטים שחלקם ממחוזות תל אביב, מרכז ובאר שבע.

(ליטל דוברוביצקי)

 

10:40 – ירידה של 50% בתנועה בכבישים

 

כללי הבידוד החדשים שהוחלו על האוכלוסיה מורגשים היטב גם בכבישים ובחברות הסעת ההמונים. בחברת נתיבי ישראל ניטרו את העומס בכבישים הראשיים ברחבי המדינה והמסקנה הראשונית היא ירידה של לפחות 50% בנפח התנועה בכבישים.
נכון להבוקר (יום א') לא נרשמו פקקי התנועה הרגילים בכלל הצמתים, וההערכות הן שהתפוסה על הכביש תלך ותפחת לאורך השבוע. במקביל, ברכבת ישראל מדווחים על תפוסה מזערית בקרונות, ופרט לחיילים שחוזרים לבסיסים מספר הנוסעים הוא נמוך מאוד. רכבת ישראל מסיעה ביממה בין 250 ל-300 אלף איש, כאשר ימי ראשון וחמישי הם העמוסים ביותר, בעיקר בשל תנועת כוחות הביטחון. 

(ליאור גוטמן)

 

10:00 תשלום המע"מ יידחה בעשרה ימים,
עד ל-26 במרץ.

 

דיונים למחר בהוצאה לפועל בוטלו
קבלת קהל רק במקרים דחופים.

 

מוזיאון ישראל בירושלים הודיע על סגירתו לכניסת מבקרים. מהמוזיאון נמסר כי בקרוב תושק תוכנית מיוחדת לצפייה ולמידה מרחוק של תערוכות ותכנים נוספים המוצגים במקום, והיא תהיה נגישה לציבור הרחב.

 

 

מוזיאון ישראל מוזיאון ישראל צילום: Timothy Hursley

 

 

 

 


9:25 – בישראל עדיין נמצאים כ-15 אלף תיירים

  

בישראל עדיין נמצאים כ-15 אלף תיירים שאינם מצליחים לצאת מהארץ, כך עולה מעדכון של משרד התיירות. התיירים נמצאים בעיקר בקבוצות מאורגנות – ומתקשים לצאת מגבולות הארץ לנוכח העובדה שרוב הטיסות היוצאות מלאות – או מבוטלות.

 

אתמול הוציאה לשכת מארגני תיירות הוראה מפורשת האוסרת על קיום סיורים לתיירים – משמע התיירים יצטרכו לשהות בארץ, בהתחשב בהוראה האוסרת על התקהלויות של מעל עשרה אנשים. מבחינת לוח הטיסות הבוקר עולה כי רוב הטיסות מתקיימות. כך טיסת אל על לאדיס אבבה יוצאת בתשע וגם טיסת אל על ללונדון בתשע וחמישה, כמו גם טיסות הצהריים של טורקיש איירליינס לאיסטנבול וטיסת אל על של השעה אחת בצהריים לניו יורק. ועם זאת, לוח הטיסות העדכני שמוצג הוא לוח טיסות "רזה", כלומר לוח טיסות המציג את קומץ הטיסות של חברות התעופה שעדיין טסות לישראל.

(תומר הדר)

 

9:15 –  בנק ישראל יוצא בתוכנית הרחבה מוניטרית

 


בתום דיונים של הוועדה המוניטרית של בנק ישראל שנערכו אמש והבוקר (א') הוחלט כי לאור התנודתיות הגבוהה בשווקים הפיננסיים בעולם ובישראל, בנק ישראל יפעיל מהיום
כלים נוספים במסגרת ביצוע המדיניות המוניטרית. בנק ישראל יפעל בשוק הפתוח וירכוש בשוק המשני אג"ח ממשלתיות מסוגים שונים ולתקופות שונות לפדיון בכמויות הנדרשות על מנת לוודא ששוק האג"ח הממשלתי מתפקד כיאות.

 

עוד מעדכנים בבנק ישראל על הקלות מצד המערכת הבנקאית – הקלות בתשלום החזרי משכנתא תוך דחיית התשלום השוטף לתקופה של מספר חודשים, הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים שנקלעו לבעיית נזילות במסגרת הקרן לעסקים קטנים, הצעת פיקדונות מותאמים לתנודתיות בשווקים, הצעות לשירותים דיגיטליים מורחבים מרחוק כדי להקל על לקוחות שאינם יכולים להגיע לסניף והקמת מוקד טלפוני ייעודי לאזרחים מבוגרים ומתן שירותי שליחים ללקוחות הנמצאים בבידוד.


(רחלי בינדמן)

 

נגיד בנק ישראל אמיר ירון נגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: עמית שעל

 


8:55 – רישום לשירות התעסוקה במחשב או בטלפון. אין צורך (ואי אפשר) להתייצב


 

דורשי עבודה לא יידרשו להגיע עד להודעה חדשה ללשכות שירות התעסוקה אלא להירשם באתר שירות התעסוקה אןו בטלפון (9687*). זאת, בהתאם להנחיות החדשות של משרד הבריאות לעצירת התפשטות הקורנה. לאחר רישום זה ניתן להגיש את התביעה לביטוח הלאומי. גם את התביעה לביטוח הלאומי ניתן להגיש בצורה מקוונת. כן הופסקה ההתייצבות של מקבלי הבטחת ההכנסה בתוכנית מעגלי תעסוקה, המיועדת להשבת מובטלים כרוניים למעגל העבודה. מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור הודיע ש"אנחנו ממלאים אחר ההנחיות הרשמיות, ונעדכן את פעילותנו ככל הנדרש. נעשה כל שניתן על מנת שהציבור יוכל למצות את זכויותיו במלואן גם בתקופה מורכבת זו".

(שחר אילן)

 

8:50 – הוראות משרד הבריאות העדכניות

 

מוסדות חינוך

כל מוסדות החינוך יפסיקו לפעול, ללא קשר למספר הילדים במסגרת. בכלל זה ייסגרו גם מסגרות החינוך המיוחד, הפנימיות, מעונות היום, המשפחתונים, מחנות הנוער, הקייטנות והצהרונים.

 

כמו כן ייסגרו:

• קניונים (למעט מרכולים ובתי מרקחת, מקומות שמוכרים מזון שלא לצריכה במקום).

• דיסקוטקים, ברים, פאבים ובתי אוכל ובכלל זה בתי אוכל בבתי מלון (למעט הפעלת בתי אוכל שיספקו מזון שלא לצריכה במקום).

• אולמות אירועים.

• חדרי כושר ובריכות שחיה, פארקי מים, גן חיות, ספארי, פינות חי.

• מקוואות (גברים), בית מרחץ

• בתי קולנוע, תיאטרון ומוסדות תרבות אחרים

• מתקני שעשועים ולונה פארק

• עסקים לטיפול לא רפואי בגוף האדם

• מקומות לעריכת מופעים וירידים

•כלי שיט ציבורי

•רכבל

• אתרי מורשת

• תפילה וטקסים דתיים ייערכו בקבוצות של עד 10 אנשים כל אחת, תוך שמירת מרחק של 2 מטרים בן אדם לאדם ולא יותר מ-2 קבוצות בו זמנית.

• חל איסור ביקורים במסגרות רווחה, סיעוד או בריאות, המשמשים כבתים לחיים עבור תושביהם למעט מלווה אחד לכל היותר, רצוי מלווה קבוע.

 

 

פרופ' סיגל סדצקי, משרד הבריאות פרופ' סיגל סדצקי, משרד הבריאות צילום: משרד רה"מ

 

 

מקומות עבודה:

• מקומות עבודה ייערכו להמשך העברת עבודה מהבית ללא התקהלויות כלל. לעת הזאת הם יוכלו להמשיך לעבוד כל עוד הם מקפידים על קיום מרחק של שני מטרים לפחות בין העובדים בכל המקומות והמתארים בהם העובדים נמצאים.

• יש להימנע מנסיעה של יותר מ-2 ברכב

• איסור מוחלט על הגעת חולים למקום העבודה

• חל איסור כל התכנסויות מעל 10 אנשים

• משרד הבריאות ממליץ להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית

(אדריאן פילוט)

 

8:45 – לאומי יאפשר יאפשר הגעה לסניף רק בתיאום מראש, בפועלים הסניפים פתוחים כרגיל

 

בנק לאומי נערך לצמצום הפעילות הפרונטלית מול לקוחותיו. הבנק שמנוהל על ידי חנן פרידמן הרחיב את הסמכויות לבנקאים הטלפונים כדי לאפשר את כלל השירותים הבנקאיים בטלפון. אף על פי שבשלב זה הסניפים יישארו פתוחים לקבלת קהל, לאומי יאפשר הגעה לסניף שהלקוח יבחר רק בתיאום פגישה מראש, למעט אנשים מעל גיל 70, חיילים ואנשים בעלי מוגבלויות. זאת כדי לשמור על ציבור העובדים והלקוחות, ולקראת הבנה שהמדינה תרחיב את צעדיה ותסגור כליל את הסניפים. לאומי צמצם משמעותית את בליעת כרטיסי האשראי במקרה של כתיבת קוד שגוי, שזו הסיבה המרכזית לבליעת כרטיסים וזאת כדי למנוע מצב שבו ללקוח לא יישאר אמצעי תשלום.

 

בבנק הפועלים עדכנו את העובדים כי הנהלת הבנק קיימה שיחה עם המפקחת על הבנקים חדוה בר שבה הובהר כי מגבלת ההתקהלות של עד 10 אנשים לא חלה בשלב זה על המערכת הבנקאית. לפיכך, במערך הסינוף – הסניפים יישארו פתוחים לשירות לקוחות כרגיל. המוקדים הטלפוניים יעבדו במתכונת מלאה ובמידת הצורך יתוגברו בשעות אחר הצהריים.

בנק הפועלים בנק הפועלים

 

היום מתכננת הנהלת הבנק בראשות דב קוטלר בחינה מחודשת והערכות לימים הבאים. ההנחיות יעודכנו ויופצו ותוגדר עם החטיבות מתכונת עבודה גמישה. אחד החששות המרכזיים של 40 אלף עובדי המערכת הבנקאית הוא שבשלב מסויים עובדים לא חיוניים יתבקשו שלא להגיע לבנק וגם לא יעבדו מהבית ואז עולה שאלת התשלום ואם עובדים אלו יוגדרו כעובדים בחופשה ללא תשלום. עוד הוחלט בבנקים הגדולים כי עובדים שלא יוכלו להגיע בשלב זה בגלל הצורך לטפל בילדיהם הקטנים יצטרכו לספוג זאת על חשבון ימי החופש שלהם.

 

בחברת הביטוח הראל הודיעו לעובדים כי לא תתקיים עוד כלל עבודה מהמשרדים ברמת גן ועובדי החברה יישארו בבית מלבד מספר עובדים מצומצם שיידרשו להגיע על מנת לאפשר המשך מתן שירות לקוחות. יום זה ייחשב כיום חופש על חשבון חברת הראל. מתכונת העבודה מיום שני ואילך תימסר לעובדים במהלך היום.

(רחלי בינדמן)

 

8:40 – הסגר יעלה באופן מדורג כדי לאפשר היערכות פסיכולוגית ותפעולית

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, קיים אתמול בערב פגישה עם בכירי הסקטור העסקי בישראל בנוגע להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה. במהלך השיחה העלו נציגי המשק דרישות על הצורך לפצות את המגזר העסקי על הסגר ההדרגתי שמוטל עליו. בין היתר עלו הצעות לדחיית מסים, דחיית תשלומי ביטיוח לאומי ושימוש בתקציב המדינה כדי להקל, בעיקר עם העוסקים הזעירים.

 

נציגי משרד האוצר שנכחו בפגישה חששו להודיע על הזרמת סכומי כסף בלתי מוגבלים שכן בטווח הנראה לעין קשה לראות את סיום המשבר וקשה לכמת את הסכומים שיידרשו. נציגי הממשלה טענו כי הסיבה לרצון להטיל סגר, גם אם באופן מדורג נובע מהחשש לשחזר את אירועי איטליה שבה קרסו מערכות הבריאות למול זרם החולים.

קניות בסופר קניות בסופר צילום: מיטל בריל

 

 

הוסבר לבכירי המשק כי התוכנית היא להעלות את הסגר באופן מדורג, כדי לאפשר הערכות תפעולית אך גם הערכות פסיכולוגית של הציבור. באוצר מנגד, הזהירו כי אם ייענו לכל דרישות משרד הבריאות, קרי סגר מוחלט, המשק ייכנס למצב כאוטי מבחינה כלכלית ויתקשה להתאושש עם נזקים בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים.

 

גם לגבי השאלה אם לא עדיף להטיל מלכתחילה סגר מוחלט לטווח זמן מוגבל שעשוי להביא לחיסול המגיפה היו דיונים. אלא שנציגי משרד הבריאות ציינו כי זה שיוטל סגר הרמטי לתקופה מוגבלת, לא אומר בהכרח שהנגיף יחוסל שכן בסין למשל, שם הצליחו להתגבר על ההתפשטות דרך סגר, עוד ממתינים לראות אם לא תהיה התפרצות מחודשת.

(רחלי בינדמן)

 

8:30 – מספר החולים בישראל עלה ל-200

 

משרד הבריאות הודיע הבוקר (ראשון) כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל הגיע ל-200. נמסר כי רוב החולים במצב קל, אך שניים מהם במצב קשה ו-11 במצב בינוני. עד כה, ארבעה מהנדבקים החלימו מהנגיף.

 

הלילה פורסמו הנחיות חדשות לפיהן גני הילדים, הפעוטונים, המשפחתונים ומעונות היום ייסגרו החל מהבוקר. בנוסף הוחלט על סגירת מקומות בילוי כמו תיאטראות, בתי קפה, מסעדות, בתי קולנוע, חדרי כושר, אולמות אירועים ועוד.

 

כמו כן, משרד הבריאות הורה על איסור התקהלות של יותר מעשרה בני אדם במקומות ציבוריים, וכן הנחה את המעסיקים לאפשר ככל הניתן עבודה מהבית ולא מהמשרד. לצד זאת, במשרד הבריאות גם ממליצים להימנע מהסעת יותר מאדם אחד ברכב.

 

על פי משרד הבריאות, 34 מהחולים נמצאים ב"אשפוז ביתי" – כלומר לא אושפזו בבתי חולים, אלא הונחו להישאר בבידוד בביתם. ככל שעולה מספר חולי הקורונה בישראל, משרד הבריאות מנחה את קופות החולים להיות מוכנות לאשפוז ביתי של חולים קלים. מדובר למעשה בשלב הבא שאליו התכוננה מערכת הבריאות, במקרה של עלייה במספרי חולי הקורונה, מאחר שבתי החולים לא יכולים להכיל את כל החולים ובכירים אף התריעו מפני קריסה תחת העומס.

 

כחלופה לאשפוז ביתי, שר הביטחון נפתלי בנט הנחה שלשום את מערכת הביטחון להקים שלושה מרכזי בידוד שיתופיים לחולי קורונה שמצבם קל. הבוקר פרסם בנט הסבר בעניין: "אשפוז ביתי משמע להיות בחדר מבודד בבית, בלי להתקרב לבני המשפחה, כך משך ארבעה עד שישה שבועות. להערכתי, ועל סמך השוואה למקומות אחרים בעולם, זה כמעט בלתי אפשרי".

 

לדבריו, "בסבירות גבוהה החולה ידביק את שאר בני ביתו. כך היה בדרום קוריאה ובסין. גם מאוד קשה להעניק לאנשים אלו בקרה רפואית ומעקב. וממש קשה לבן אדם להיות 'תקוע' לבד בחדרו במשך חמישה שבועות".

 

בנט הסביר כי העדיפות בעיניו היא "מלוניות הבראה קהילתיות", וכי נתן למערכת הביטחון הוראה להקים עוד השבוע שלוש מלוניות כאלה – בצפון, במרכז ובדרום. "מלונית כזו יכול לארח כ-1,000-500 נשאי קורונה במצב טוב. היא נועדה ל-80% מהנשאים שלמעשה אינם סובלים, ורק מוכרחים להיות בבידוד משך כחמישה שבועות, להעביר את הזמן. נשא קורונה אינו יכול שוב להדביק נשא קורונה, אז אותם מאות נשאים יכולים להיות יחד".

 

על פי בנט, מדובר ב"בית מלון קיים ובטח ריק שאנחנו, מערכת הביטחון, 'משתלטים' עליו, ולמעשה מארחים בה את נשאי הקורונה. לכל אחד יהיה חדר משלו במלונית, יוכל לראות טלוויזיה, לקרוא, לעשות מה שהוא רוצה בתוך המלונית. בית מלון, לא רע".

 

בנט הוסיף: "במלונית יהיה צוות רפואי שיפקח ויבדוק את הנשאים לוודא שמצבם טוב, ויידע לשחרר אותם בתום התקופה, לאחר בדיקות שמוודאות שהאורח כבר נקי מהנגיף. נצטרך לוודא שהצוות הרפואי והצוות הלוגיסטי של המלון לא יידבקו. אנחנו עובדים על זה במלוא המרץ, כשהמטרה שלנו לפתוח את המלונית הראשונה כבר במהלך השבוע הקרוב".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר אמש הצהרה על הצעדים החדשים, וקרא למי שלא חייב לצאת לעבודה – "שלא ייצא". נתניהו אמר ש"אנחנו עדיין בעיצומו של משבר בינלאומי", אבל מצבה של ישראל טוב ביחס לשאר המדינות בעולם.

עדכונים שוטפים על נגיף הקורונה בארת

 

"הקרב הוא קודם כל קרב על החיים והקרב הוא כמובן על הבריאות של הציבור. הנשיא טראמפ הכריז מצב חירום בארה"ב, הבורסות עולות ויורדות. המדינות מאמצות אחת אחרי השנייה את ההחלטות שאנחנו קיבלנו. יש תוחלת למאמצים שלנו".

 


נתניהו הוסיף כי "זה אירוע מתגלגל, המחלה משתנה. אני בקשר עם מנהיגים, אנחנו מנסים כל הזמן להקדים את המחלה ואת העולם, בסך הכול אנחנו עושים את זה. אנחנו חיביים להתקדם עם התפתחות האירוע. אנחנו נערכים תוך כדי תנועה ולכן כל יום-יומיים אנחנו מביאים את ההחלטות החדשות. זה לא זבנג וגמרנו, אני מעריך שיש לנו אפשרות לא ררק להתגבר על המשבר אלא גם לנצח את הנגיף. זה מחייב את כולנו לעבור לשגרת חיים חדשה למשך הזמן הדרוש ולהיערך שוב בצעדים שיאפשרו לנו לגביל את קצב ההתפשטות של המחלה להבטיח שמערכות הבריאות שלנו עומדות בנטל".

 

ראש הממשלה התייחס גם להסתערות על המרכולים: "בגלל שהייתה הסתערות על רשתות המזון, אין לזה שום סיבה, יש לנו מלאים מכאן ועד הודעה חדשה, המזון מגיע דרך הים. המלאים מלאים, אתם תראו את זה חוזר. גם לפסח יש לנו מזון די והותר ואין שום מחסור, זה יכול להיות רגעי כי אנשים לא האמינו למה שאמרתי עכשיו והסופרמקטים ימשיכו לתפקד. תרופות – לא יהיה שום מחסור, המלאים מלאים והאספקה סדירה. בתי המרקחת ימשיכו לעבוד. בנקים, כסף, אשראי, שירותי הבנקאות ימשיכו לעבוד כרגיל. תחנות דלק כנ"ל.

(סיון חילאי)

קרדיט – פורסם לראשונה