2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-304; הנגיד: "הצעדים הכלכליים


משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

 

 

09:55 –  שר הביטחון נפתלי בנט הודיע כי במסגרת המאבק לבלימת התפשטות נגיף הקורונה, טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ייערכו ללא קהל. בנוסף, יבוטלו הטקסים בבתי העלמין, ובמקומם יוצב "משמר נר", של חיילי צה"ל.

 

09:50 – ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה הבוקר לשר התחבורה בצלצל סמוטריץ' בבקשה דחופה לקידום הקפאת חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה) בשל משבר הקורונה. החוק מחייב את חברות התעופה להעניק פיצויי למי שטיסתו בוטלה. (צבי זרחיה) 

 

09:15 – משרד הבריאות עדכן כי מניין חולי הקורונה עלה ל-304, ארבעה מהם במצב קשה. אישה  כבת 50, עובדת המעבדה לנגיפים במשרד, נבדקה ואובחנה כנשאית של נגיף הקורונה. 

 

ועדת הכספים של עיריית ת"א אישרה הקלות לבעלי העסקים בעיר. ההקלות כוללות מתן פטור מתשלום אגרות על  העמדת שולחנות וכיסאות ו/או על העמדת פרגוד, פטור מתשלום אגרת היתר לילה, הקלות בתשלום הארנונה לכלל בעלי העסקים, המוסדות והעמותות בעיר.

 

09:00 – נגיד בנק ישראל, פרופ׳ אמיר ירון: ״אני מברך על הצעדים הכלכליים עליהם
הכריז אמש שר האוצר. "חבילת הצעדים, שנועדה לאפשר למשק לצלוח את תקופת הביניים תוך פגיעה כלכלית מינימלית ככל שניתן בציבור השכירים והעצמאים, היא בהחלט בכיוון הרצוי. יצירת תנאים לתפקוד המשק, גם אם באופן חלקי, חשובה מאין כמוה מבחינה כלכלית. הרציפות הכלכלית שנשמרת במתווה שהושג תאפשר למשק לחזור מהר יותר לשגרה בשוך המשבר. חשוב ליצור רשת בטחון משמעותית ומוגדרת בתקציב, שתאפשר מרחב פעולה לסיוע משמעותי לביצוע הפעולות הנדרשות לטיפול במשבר. בנק ישראל נקט ויוסיף לנקוט בכלי המדיניות שברשותו כדי להוסיף ולתמוך בכלכלה הישראלית בעת הזו".

 

 

אמיר ירון אמיר ירון צילום: עמית שעל

 

 

08:30 – מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 298, ארבעה במצב קשה, תשעה במצב בינוני, 281 במצב קל וארבעה נדבקים שהחלימו.

 

 


 

הממשלה אישרה פה אחד בישיבת ממשלה טלפונית, שבה השתתף גם נציג הייעוץ המשפטי, תקנות לשעת חירום להפעלת הכלים הדיגיטליים שיסייעו
במאבק נגד התפשטות נגיף הקורונה. לפי התוכנית, שב"כ יעקוב אחר חולי קורונה מאותרים והמסלול שעשו עד שנכנסו לבידוד או אשפוז. הטכנולוגיה תאפשר לשב"כ לזהות את כל האנשים שנמצאו בטווח הידבקות מהחולה לאורך מסלול התנועה שלו, וכך ניתן יהיה לדווח להם ישירות למכשיר הטלפון שנחשפו למחלה ושעליהם להיכנס לבידוד או להיבדק. ראש הממשלה נתניהו החליט להעלות את ההצעה במסגרת תקנות לשעת חירום, מאחר שהיוזמה נבלמה בכנסת.

 

תוכנית החירום של כחלון ונתניהו אינה מתיחסת למלונות – כך מדגישים בכירי המלונאים בישראל הנאלצים להתמודד בימים אלה עם קיבולת כמעט אפסית של בתי המלון. במהלך הימים האחרונים נאלצו ישרוטל, רשת מלונות דן, רשת מלונות פתאל ועוד אינספור מלונות בוטיק קטנים שאינם משתייכים לרשתות הגדולות לסגור את שעריהם לחלוטין, זאת לנוכח הסגר. חלקם הגדול, כך מדגישים המלונאים, לא ישרוד את המשבר. לפי התאחדות המלונות: "נוכחנו הערב בהתעלמות מוחלטת של שר האוצר משה כחלון ושל ראש הממשה נתניהו שלא הזכירו ולו במילה אחת ולא הציגו כל מתווה לסיוע לתעשיית התיירות והמלונאות בישראל שהיתה הראשונה להיפגע ותהיה האחרונה להתאושש". לדברי המלונאים: "זוהי תעשיה מפוארת וותיקה שמכניסה שהכניסה מליארדי שקלים בשנה לקופת המדינה שהולכת וקורסת, סוגרת מאות בתי מלון, משלחת 30,000 עובדים הבייתה והופכת מתעשיה מפוארת לאוסף של עסקים קטנים. (תומר הדר)

 

 

קניות בימי הקורונה קניות בימי הקורונה צילום: אלכס קולומויסקי

 


מדובר בענף שחדל כליל מיכולתו לשלם תשלומי ארנונה, מיסים וחשמל והוא זקוק מיידית לתמיכתה של הממשלה הן על מנת לשרוד כעת וכדי להיות מסוגל להתאושש בעתיד. אנו מצפים משר האוצר ומראש הממשלה לגבש ולהציג מיד תכנית סיוע דחופה ומשמעותית לענף המלונאות כמו לענף התיירות בכללו. אם לא ינהגו כך בהקדם – תהה זו בכיה לדורות ואובדן תשתיות שנבנו במשך עשרות שנים".

 

קיצוצי שכר זמניים בקבוצת קניוני מליסרון. ליאורה עופר, יו"ר הדירקטוריון של החברה, תוותר על שכרה. השכר של המנכ"ל אופיר שריד והמשנה למנכ"ל משה רוזנבלום, יופחת ב-20% ושכר שאר המנהלים יופחת ב-10%. גמול הדירקטורים יופחת ב-20%. כל זאת עד סוף אפריל. רוב החנויות בקניוני הקבוצה נסגרו בשל הנחיות הממשלה לנוכח התפשטות נגיף הקורונה. (מירב קריסטל)

 אתר הזמנות המלונות העולמי הוטלס.קום מבקש מלקוחותיו ליצור קשר רק אם מועד ההזמנה חל בשבוע הקרוב, כדי להימנע ממצבי עומס קיצוניים, כך עולה מדיוור ששלחה הנהלת האתר. הוטלס.קום השייך לענקית התיירות אקספדיה נחשב לאחד האתרים הגדולים בעולם להזמנת נופשים – וכעת בדומה לגורמים רבים בתחום, מתמודד עם השפעות הקורונה. לפי לשון הדיוור שנשלח בלילה על ידי הנהלת האתר :"אנו עונים כעת לכמות שיחות גדולה מהרגיל. אנו מתנצלים על זמני ההמתנה הארוכים שחווים הלקוחות שלנו, ואנו עובדים במהירות על תגבור המענה. כדי לסייע לנו לשרת את אלו הזקוקים לנו בצורה הדחופה ביותר, אנו מבקשים ממכם ליצור איתנו קשר רק אם תאריך ההזמנה או הצ'ק-אין שלכם מתקיים בשבעת הימים הקרובים". בנוסף מצוין בדיוור ללקוחות כי יש לבצע הזמנות חדשות תוך מחשבה מראש על גילוי גמישות למקרה שיתעורר הצורך בביטול. לפי האתר: אנו מציעים לכם ביטול חינם עד יום או יומיים מראש לפני מועד הצ'ק-אין בנכסים רבים, ומעודדים אתכם לבחור באפשרות זו כאשר אתם מזמינים את השהות שלכם". (תומר הדר)


קרדיט – פורסם לראשונה