30 בינואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-945; בעלי עסקים לבג"ץ: "לקבוע מנגנון פיצוי הולם"


משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-945, בהם 20 במצב קשה.

 

חולי הקורנה בישראל

 

 

 

11:50 – גם בכינרת לא תיפתח הרחצה. לאחר שבשבוע שעבר הודיע משרד הפנים על דחייה של מועד פתיחת עונת הרחצה, שהיתה מיועדת להתחיל ב-1 באפריל, גם בכינרת מיישרים קו. לפי הודעת איגוד ערים כינרת: "עקב התפשטות נגיף הקורונה ובהמשך להנחיית משרד הפנים, תדחה פתיחת עונת הרחצה בכינרת עד להודעה חדשה. בהמשך להנחיית משרד הבריאות למניעת התקהלויות יסגרו חניוני הרכב בחופים ולא ינתנו שירותי נופש. איגוד ערים כינרת ורשות הכינרת מדגישים כי בחופי איגוד ערים כינרת לא ינתנו שירותי הצלה והרחצה ללא מציל מסוכנת ואסורה". עוד מדגישים באיגוד ערים כינרת כי גם השאטל החינמי "קו סובב כינרת" לא יפעל עד להודעה חדשה. (תומר הדר)

 

 

11:35 –  ועדת בנקאות של לשכת עורכי הדין פנתה  לנגיד בנק ישראל, למפקחת על הבנקים ולנשיא איגוד הבנקים, בקריאה להתחשב בחייבים, לדחות תשלומים, לפרוס חובות ולהקל בהליכי הסדרי פשרה. על הפניה חתומים היו"רים המשותפים של הוועדה: עו"ד יורם אלקיס, עו"ד דורון אריאל, עו"ד גלעד נרקיס ועו"ד מיכל רבינוביץ. לטענתם, לאור המשבר תיגרם פגיעה משמעותית לעסקים ובעיקר לעסקים קטנים התלויים בבנקים. (ליטל דוברוביצקי)

 

11:24 – עתירה של בעלי עסקים לבג"ץ נגד הממשלה. לשכת יועצי המס, התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים בישראל, תנועת "אני שולמן" (עצמאים), עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" וגופים נוספים עתרו לבג"ץ בבקשה להורות על מתן צו על תנאי כדי לכונן מנגנון פיצוי ושיפוי הולם ו/או קרן תשלומים או פיצויים לטובת עסקים בישראל שנפגעו כתוצאה מהתפשטותו של נגיף הקורונה בישראל.  העתירה הוגשה  באמצעות עוה"ד אלי דורון, אפי אוחנה ועמית משה כהן ממשרד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס ועמית גרוס ושות'. (ליטל דוברוביצקי)

 

11:11 –  בנק לאומי שלח ל-2,800 לקוחות כרטיס דביט, ללא עלות, זאת לאחר שביצע מיפוי של לקוחותיו המבוגרים (מעל גיל 62) שאין ברשותם כרטיס אשראי מכל סוג שהוא ועד עתה היו מגיעים פיסית לסניפי הבנק על מנת למשוך. (רחלי בינדמן)

10:40 –  נדחה מועד הגשת הדוחות למס הכנסה. מנהל רשות המסים, ערן יעקב, הודיע הבוקר על דחייה בחודשיים של המועד להגשת הדוחות השנתיים למס הכנסה. דחיית המועד להגשת הדוחות היא צעד נוסף בשורת הצעדים עליהם הודיעה הרשות בשבוע החולף כדי לסייע ולהקל על הציבור בכל הנוגע להשלכות של התפשטות נגיף הקורונה. 

הדחייה נועדה לאפשר לחייבים בהגשת הדוח לקבל את כל האישורים הרלוונטיים לדוח ולהיערך בהתאם להגשתם, לאור ההגבלות שהוטלו על הציבור והמשק כחלק מהמאבק בנגיף.  אלו המועדים החדשים להגשת הדוחות: דוח שנתי במס הכנסה מקוון ליחידים יוגש עד יום חמישי 30.7.2020; דוח שנתי במס הכנסה לחברות ולמלכ"רים יוגש עד יום חמישי 30.7.2020; דוח שנתי במס הכנסה ליחידים שאינם חייבים בדוח מקוון יוגש עד יום שלישי 30.6.2020.

 

10:19 – פורום המשפטניות של שדולת הנשים בישראל פנתה הבוקר ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וליועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון בבקשה לכנס בדחיפות את מליאת הכנסת ולפעול ללא דיחוי להרכבת הועדה המסדרת ומינוי ועדות הכנסת הרלוונטיות. "בשעת משבר בריאותי-כלכלי קשה זו, נדרשת כנסת מתפקדת שתפקח על הממשלה ותסייע לה לנהל את המצב המורכב בו אנו מצויים", נטען במכתב. (ענת רואה)

 

התפלגות החולים בישראל

 

 

איפה הם מאושפזים

 

 

09:22 – שיעור האבטלה הכפיל עצמו בשבוע האחרון פי 4 מ-4% ל-16.5%. כך  מעריכים בשירות התעסוקה.
זאת, לאחר של-160 המובטלים שהיו בישראל עד ה-10 במרץ נוספו יותר מחצי מיליון. צריך לזכור עם זאת שכ-90% מהמובטלים החדשים, שהם 69% מכלל המובטלים, הוצאו לחופשה ללא תשלום בתקוה שיחזרו לעבודה. מספר המובטלים החדשים מתחילת החודש הגיע הבוקר ל-511 אלף. (שחר אילן)

 

 

ארכיון ארכיון צילום: צביקה טישלר

 

08:15 – הבוקר (א') ב-8:00 בבוקר  נכנסו לתוקף ההגבלות במסגרת התקנות לשעת חירום, שעליהן החליטה הממשלה בלילה שבין יום חמישי לשישי.
בתקנות, שנועדו להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה בישראל, נכתב, בין היתר כי אסור להפעיל "שוק קמעונאי הפתוח לציבור הרחב, וכן דוכן בשוק כאמור ובכלל זה דוכן למכירת מזון, ולמעט שוק סיטונאי". רגע לפני תחילת השבוע, בעיריות ירושלים ותל אביב אמרו כי לא תיאמו איתן את סגירת השווקים. משמעות הדברים: לא ברור אם שוק הכרמל, התקווה ומחנה יהודה ייפתחו או יישארו סגורים.

 

חולים שמטופלים כעת

 

 

4. חולים מטופלים כעת:

 

 

שוק מחנה יהודה ביום שישי שוק מחנה יהודה ביום שישי צילום: עמית שאבי

 

לכך, אישרה הלילה הממשלה כמה תיקונים, בהם החרגה של 50% מעובדי משרד החוץ במקום 30%. בנוסף, כל עובדי משרד החוץ בחו"ל הוחרגו ויוגדרו כעובדים חיוניים. 60% מעובדי המדפיס הממשלתי ועובדי רשות ההון הוגדרו גם הם כעובדים חיוניים, ובנוסף הוחרגו גם נותני שירותים בתחום מיחשוב ותקשורת וראשי ערים וסגניהם.

 

 

רחוב בוגרשוב בת"א אתמול רחוב בוגרשוב בת"א אתמול צילום: דוד הכהן

 

הסגר גורם לבעלי החיים לצאת: ברשות הטבע והגנים מדווחים כי פקחי הרט"ג חווים לאחרונה עליה במספר המפגשים עם בעלי החיים הנראים בשמורות הטבע בישראל. מדובר בין היתר ביעלים, בזים ועוד. הסיבה העיקרית לעליה במספר תצפיות בעלי החיים נוגעת להימנעותם של ישראלים רבים מהגעה לשמורות הטבע המרוחקות.

 

מפת החולים בישראל

 

 

 

סגן שר האוצר, ח"כ איציק כהן מש"ס, נכנס לבידוד לאחר ששהה בסמוך לחולה בנגיף הקורונה ב-14 במרץ. מלשכת סגן השר כהן נמסר כי הוא דיווח על כך למשרד הבריאות, ובהתאם להנחיות ישהה בבידוד עד מוצאי השבת הקרובה (28 במרץ). כהן מצטרף לשרים צחי הנגבי, בצלאל סמוטריץ' ואריה דרעי ולחברי הכנסת רם בן ברק ואלון שוסטר, שכבר נכנסו לבידוד. (צבי זרחיה)

 

 

אמבולנס מכניס חולה קורונה לבית החולים וולפסון אמבולנס מכניס חולה קורונה לבית החולים וולפסון צילום: אביגיל עוזי

 

אריה אבן, ניצול שואה בן ה-88 שמת ביום שישי האחרון לאחר שחלה בנגיף הקורונה, הובא הלילה (בין שבת לראשון) למנוחות בבית הלוויות שמגר שבירושלים. על פי הוראות משרד הבריאות, בית הלווית שמגר עבר לפעול במתכונת חירום, והוקם בו אגף מיוחד שייתן מענה למתים נשאי קורונה. נציין כי בכל מחוז אחראי בית עלמין אחר על קבורת החולים.

 

משרד הבריאות של חמאס בעזה החליט לסגור את כלל המסעדות, בתי הקפה, אולמות האירועים והשווקים בעזה, זאת לאחר גילוי שני מקרי הקורונה במעבר רפיח. כמו כן הוחלט לבטל את תפילות יום השישי ההמוניות עד להודעה חדשה. לפי שעה שאר התפילות במסגדים לא בוטלו.

קרדיט – פורסם לראשונה