6 בפברואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מניין חולי קורונה חצה את ב-1,200; היום


דיווח שוטף על משבר הקורונה בארץ

 

מניין חולי קורונה עלה ל-1,238 מהם 24 במצב קשה

על פי משרד הבריאות, 34 חולים נוספים מוגדרים במצב בינוני והיתר קל. עד כה החלימו מהנגיף 37 בני אדם. ביממה האחרונה נלקחו 5,268 בדיקות קורונה. על-פי נתוני משרד הבריאות, אובחנו 167 בני אדם חדשים כחולים בנגיף. אתמול עמד מספר נשאי הקורונה המאובחנים המאומתים בישראל על 1,071.

חיטוי משכן הכנסת, השבוע חיטוי משכן הכנסת, השבוע צילום: עדינה וולמן – דוברות הכנסת

 

 

9:30 – הרכבת דוחה גביית דמי שכירות מעסקים שפועלים בתחומה

 

רכבת ישראל תדחה עד סוף אפריל גביית דמי שכירות והרשאות פעילות לכל העסקים הקטנים שפועלים בתחומה. כך על פי החלטת מנכ"ל הרכבת, מיכאל (מיכה) מייקסנר. ההחלטה התקבלה לאחר שבחודש מרץ נרשמה ירידה דרמטית בהיקפי הנוסעים ופגיעה אנושה בבתי העסק הפועלים בשטחי הרכבת. ההטבה תינתן לעסקים השוכרים שטחי מסחר מרכבת ישראל אשר נפגעו פגיעה מהותית בעקבות החלטת משרד הבריאות על איסור התקהלות, והיא תינתן גם במקרים בהם מנוהלים חוזי השכירות באמצעות צד שלישי (דמי הרשאה לזכיינים), המתווך בין הרכבת לשוכרים.


 

מנכ"ל הרכבת, מיכאל (מיכה) מייקסנר אמר ש"הנהלת הרכבת הבינה כי עסקים רבים הנמצאים בשטח התחנות והמתחמים נפגעים בצורה אנושה בשל הירידה הדרמטית בהכנסות עקב מצב החירום והירידה במספר הנוסעים. ההחלטה תקל במעט על מצב אותם עסקים, ותיתן להם אוויר לנשימה בתקופה קשה זו".

(ליאור גוטמן)

 

8:20 – נתניהו יקיים דיון ב-10:00 על החמרת ההגבלות


 

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים הבוקר בשעה 10:00 דיון על החמרת ההגבלות לציבור בעקבות מגיפת הקורונה. הדיון יתקיים באמצעות שיחת וידאו וישתתפו בו מנכ"לים ושרים רלונטיים.

(איתמר אייכנר)

 

8:10 – 65 חסידי חב"ד שחזרו מניו יורק אובחנו כנשאי קורונה

 

65 חסידי חב"ד צעירים שחזרו בשבוע שעבר לארץ בטיסת אל על מניו יורק אובחנו אתמול (א') כנשאים של נגיף הקורונה. בטיסה היו 49 נוסעים נוספים, ושמונה מהם עדיין ממתינים לתוצאות הבדיקות שלהם. הם טסו בשבוע שעבר מניו יורק לנתב"ג במטוס דרימליינר 787-8, שבו 238 מקומות ישיבה בסך הכל. מדובר בישראלים ששהו בשנת לימודים בשכונת קראון הייטס בניו יורק, העיר שבה אובחנו עד כה כ-8,000 מקרי קורונה מאומתים.


 

עם ירידתם מהמטוס חיכו לנוסעים אוטובוסים מבודדים שהעבירו אותם למלון דן בירושלים, המתחם שפתח משרד הביטחון לחולי קורונה קלים. במשך יום שלם שהו שם הצעירים בלי שמשרד הבריאות ערך להם בדיקות. בשבוע שעבר פרסמנו שנוסעי טיסת אל על מניו יורק לישראל נדרשו למלא הצהרת בריאות מיוחדת מטעם משרד הבריאות בארץ לפני שהורשו לעלות למטוס. זאת בעקבות עלייה בהדבקה בקרב יהודים חרדים מארה"ב, בעיקר מחב"ד, והחשש שינסו להגיע לישראל מבלי לעדכן על כך.

 

העברת הנוסעים מנתב"ג לירושלים הייתה מבצע לוגיסטי מורכב. בלשכת שר הביטחון עודכנו על הגעתם רק באמצע הלילה, וגם חברת אל על לא נערכה להסעת נוסעים החשודים כנשאי בקורונה. שאר הנוסעים עודכנו רק בדיעבד ששהו במטוס עם חשודים בנשאי הנגיף.


 

האוטובוס שהעביר את החסידים למלון האוטובוס שהעביר את החסידים למלון

 

חדר במלון חדר במלון

 

אף שמלון דן הוסב לקליטת חולי קורונה קלים, מאז יום שישי לא הועברו אליו נשאים מבתי החולים בבירה, ואלה נלקחו לדן פנורמה תל אביב בלבד. במשרד הבריאות התעלמו מפניות ynet בנוגע לשאלת העברת החולים הירושלמים.


 

ממשרד הביטחון נמסר: "בשבוע שעבר שוכנו במלון דן בירושלים 114 אנשים שהגיעו מארה"ב עם חשש לנשיאת נגיף הקורונה. בתום בדיקה רפואית, 65 מהשוהים התגלו כחולים בנגיף. בתיאום עם משרד הבריאות, הוחלט כי הם יועברו בשלב זה לאשפוז בבית החולים שמואל הרופא. 41 שוהים יישארו כעת במלון, שישמש בשלב זה לטיפול במקרים מיוחדים ולא לאשפוז חולים. לגבי שמונה מהשוהים טרם התקבלה תוצאת הבדיקה. עם קבלת התוצאות, תתקבל החלטה בהתאם".

 

 

מספר נשאי הקורונה המאובחנים המאומתים בישראל עומד מאז הדיווח האחרון הבוקר על 1,071.

 

פג בן חודשיים אובחן אתמול כנשא בבית החולים שערי צדק בירושלים. הוא נולד במצב קשה ובמשקל נמוך מאוד, וסבל מסיבוכים קשים עקב לידה מוקדמת. הוא אובחן כנשא לאחר שהתברר כי סטודנטית לסיעוד במרכז הרפואי נדבקה בנגיף.

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר אתמול כי התרחיש הגרוע ביותר הוא ש-20-10 אלף אזרחים ישראלים ימותו מקורונה. "חלק מהאנשים האלה סביר להניח שהיו מתים ממחלות אחרות בשל מחלות רקע שלהם, והמספר הזה למעשה יתווסף לתמותה השנתית בישראל שעומדת על כ-40 אלף איש בשנה", אמר.

 

לדבריו, מדי יום ישנה התייצבות בין מספר החולים המתגלים. "אנחנו רואים התייצבות של כ-200 מקרים שמתגלים ביום. ברור לנו שאין לנו תמונה מלאה לגבי מקרים שאנחנו לא בודקים". בכדי לקבל תמונת מצב רחבה על מספר החולים בישראל והמאפיינים שלהם, במשרד הבריאות הוחלט להזמין בדיקות דם המספקות אבחון מהיר של הימצאות הנגיף בגוף.

(יעל פרידסון ואיתי בלומנטל, ynet)

 

7:30 – נגיף הקורונה חותך את מחירי האופניים השיתופיים בתל אביב

 

ככל שרחובות גוש דן מתרוקנים בגלל מגיפת הקורונה, מפעילות שירותי האופניים השיתופיים נלחמים על הלקוחות המתמעטים באמצעות הטבות שקשה היה לדמיין לפני כמה שבועות.

 

לכלכליסט נודע כי תל אופן החלה להציע למשתמשים היומיים 50% הנחה, כלומר תשלום של 8.5 שקלים בלבד להשכרה יומית, שבימים רגילים עולה 17 שקל. בכך מנסה מפעילת שירותי האופניים השיתופיים בתל אביב לשמר לקוחות, ואף ביצעה חיטוי של האופניים ותחנות העגינה.

 

מנגד מובייק, שירות האופניים הכתומים להשכרה שמפעילה Car2Go, החלה כבר בשבוע שעבר להציע את השימוש בחינם ברחבי תל אביב ורמת גן. זאת באמצעות הזנת קוד הקופון Couponfree באפליקציית החברה.

 

אופניים שיתופיים של תל אופן אופניים שיתופיים של תל אופן צילום: תל אופן

 

 

שני המבצעים מגיעים לאחר שמפעילת הקוריקנטים החשמליים Lime הפסיקה לפעול בימים האחרונים, בעוד ש-Bird ו-Wind המתחרות ממשיכות לעשות זאת. עלויות התפעול של ווינד מוערכות כזולות יותר משל המתחרות, משום שבמקום הפעלת מערך של טוענים שאוספים את הכלים בערב מהרחובות, מטעינים אותם בלילה, ומחזירים אותם לרחובות בבוקר, החברה מפעילה כלים עם סוללות מתחלפות, שהצוותים שלה עוברים בין הכלים מבלי להזיזם ומתקינים בהם סוללות טעונות מראש.

 

ועדיין, לאור מספר המשתמשים, שירד בעשרות אחוזים, פעילות החברות מוערכת כעת כהפסדית. לא מדובר רק על שימור השירות לציבור, שאמנם נקרא בידי הרשויות להישאר בבית, אך נזקק לכלים עבור מי שעובד מחוץ לבית, או יוצא לרכוש מזון ותרופות.

 

בענף מייחסים חשיבות רבה להמשך הפעילות גם בתנאים הנוכחיים על רקע ההתלבטות של עיריית תל אביב בהחלטה על עתיד תל אופן. פרויקט ההשכרה העירוני נועד להבטיח לעיריית תל אביב שליטה בהפעלת התחבורה השיתופית, וחוסר תלות במפעיל מסחרי. המשך הפעילות של המפעילות המסחריות בתנאים הנוכחיים נועד לאותת לעירייה שאפשר לסמוך עליהם שימשיכו לספק את השירות גם בזמנים יותר קשים, במטרה לשכנעה לוותר על תל אופן.

 


גורמים בעירייה הביעו עד כה נכונות להאריך את החוזה של FSM, מפעילת השירות, בחמש שנים, תוך השקעה של כמה מיליוני שקלים בהעברת חלק גדול מצי האופניים של החברה לחשמל. אולם העירייה טרם הכריזה על כך. כיום משלמת העירייה כ-5 מיליון שקל בשנה ל-FSM עבור הפעלת השירות, בנוסף להכנסותיה מלקוחות. ב-FSM מציעים לעירייה לממן את המעבר לאופניים חשמליים, ולהחליף את התשלום השנתי ברשת ביטחון לשנתיים, במהלכן צפויות הכנסות החברה לעלות לפי הערכה שהמעבר יגדיל דרמטית את מספר המשתמשים.

(אודי עציון ותומר הדר) 

קרדיט – פורסם לראשונה