9 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מספר החולים בקורונה עלה ל-427; עיריית ת"א סגרה את הנסיעות החינמיות בשבתות


משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

משרד הבריאות הודיע הבוקר כי אובחנו 90 חולים נוספים בנגיף הקורונה. מניין הנדבקים הכולל בישראל עומד כעת על 427. לצד זאת, מניין החולים שמצבם קשה או בינוני לא השתנה. חמישה חולים קשים מאושפזים בבתי החולים וזאת לצד 10 חולים נוספים שמאושפזים במצב בינוני.

 

 

 

מצה"ל נמסר הבוקר כי שניים מהחולים שאובחנו אתמול בערב, חולה מספר 335 וחולה מספר 336, שניהם אנשי קבע ובני זוג ממרכז הארץ – שנדבקו בעקבות מגע עם חולה מאומת. חולה 335 הוא גבר בשנות ה-30 לחייו, וחולה 336 היא צעירה בשנות ה-20 לחייה. שניהם במצב קל. בכך עלה מניין חולי הקורונה בצה"ל לתשעה. 

 


 

בודקים נשאי קורונה בודקים נשאי קורונה צילום: שאול גולן

 

 


 

 

 

12:50 – חברת נמלי ישראל (חנ"י) החליטה להרחיב את שורת התמריצים שהיא מעניקה למשתמשי התובלה הימית והיא מרחיבה את שעות הפעילות של נמלי חיפה ואשדוד. על פי החלטת החברה, יצואנים ויבואנים שישנעו מכולות בשעות הערב יזכו למענק כספי של 200 שקל לכל מכולה. המענק יועבר לכל שינוע בין השעות 22:00 ל-06:00 בבוקר למחר.

 

נמל חיפה נמל חיפה צילום: אריאל ורהפטיג


 

במקביל, כלל הלקוחות שמאחסנים סחורות במרכזי העורף הלוגיסטי של שני הנמלים, יזכו לדחיית תשלומי עמלות לרבעון הבא. עוד הוחלט על הקדמת תשלומים לספקי החברה השונים. יו"ר דירקטוריון החברה עוזי יצחקי, מחדד שמשבר הקורונה לא משפיע לעת עתה על בניית שני הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד, ואלו נמשכים כסדרם.

(ליאור גוטמן) 


 12:45 – הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה שהיא תקל על הקמעונאים בתחום המזון ובעיקר בתחום מוצרים שעוזרים להתמודד עם משבר הקורונה (ניירות טואלט, מסכות, אלכוג'ל וכו') והיא לא תבצע אכיפת סימון מחירים על גבי כל מוצר בתקופת המשבר.

 

לפי ההודעה, "הממונה על הרשות הנחה את חוקרי הרשות, לא לאכוף את הוראת החוק לעניין סימון מחירים על גבי הטובין, ובלבד שקיים שלט מחיר ברור שיהיה צמוד למדף בו מונח המוצר או סימון דיגיטלי על המדף".
11:55 – ראש העיר רחובות רחמים מלול הודיע כי ייכנס לבידוד מאחר ששהה בסעודת פורים בשבוע שעבר שבה היה חולה קורונה. במקביל, גם ראש מועצת אשכול שבעוטף עזה, גדי ירקוני, הודיע כי ייכנס לבידוד לאחר שנכח בכנס חקלאות בשבוע שעבר, שבו שהה גם חולה קורונה.

 

10:50 – עיריית תל אביב הודיעה לפני שעה קלה (ד') ש"בצל התפשטות נגיף הקורונה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, החליטו ראשי הרשויות המפעילות את מיזם "נעים בסופ"ש" שלא להפעילו זמנית".

 

קווי השבת בגוש דן קווי השבת בגוש דן צילום: דנה קופל


 

כזכור, מיזם "נעים בסופ"ש הוקם בסוף 2019 כרשת
קווים בין עירונית, המחברת בין הערים הגדולות במרכז, לרבות גבעתיים, רמת השרון וקריית אונו. הנסיעה בקו הייתה חינמית אין כסף, מציאות שמנעה ממשרד התחבורה לבלום אותו תחת הטענה שלשלטון המרכזי אסור להגיד לשלטון המקומי מה לעשות עם כספי המיסים. המיזם הפעיל אוטובוסים גדולים וקטנים משישי בערב ועד מוצ"ש. עלות ההפעלה הייתה כ-13 מיליון שקל לשנה.


 

"כעת, עם צמצום הפעילות בתחבורה הציבורית והנחיות משרד הבריאות הקוראות להימנע ככל האפשר מיציאה מהבית, מהתקהלות, ומשהייה בחללים סגורים יחד עם אנשים נוספים, הוחלט שלא להפעילו זמנית ומתוך תקווה לחדש את הפעלתו בקרוב. ראשי הרשויות השותפות למיזם, קיבלו החלטה אחראית על השהייה זמנית של שירות "נעים בסופ"ש". לצערנו נכפתה עלינו תקופת חירום וכולנו נדרשים לגלות אחריות אישית וציבורית ולהישמע להנחיות", מסרה מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה.(ליאור גוטמן)

 

לא רק ענף השכרת הרכב נפגע: אלדן סוגרת זמנית את המלונות בצרפת ובירושלים

 

10:40 – חברת השכרת הרכב והנדל"ן אלדן הודיעה שהיא סוגרת שני מלונות, אחד בצרפת ואחד בירושלים. את המלון במרכז פריז – VERALIN, רכשה אלדן בשנת 2002. את המלון בירושלים – "מלון אלדן" רכשה החברה לפני כשנתיים.

 

מומי דהן, מבעלי החברה פרסם כי: "עד לפני חודשיים התרוצצו כולם וחיפשו להקים בתי מלון. האופוריה הייתה בשיאה וענף המלונאות הפך למבוקש. הרבה ציקצקו בלשונם כשאמרתי :״תיזהרו, מניסיון של מעל 20 שנה, ההשקעות בענף עצומות ולאורך זמן הענף לא יציב ובתקופת משבר קשה להתאושש. בואו קודם נייצב את הענף ונחזק אותו לפני שרצים להקים מלונות חדשים…״. אז אמרתי! היום סגרנו את דלתות מלון אלדן ירושלים ומלון ורלן פריז. הנגיף חוצה גבולות ופוגע בעסקים בכל העולם. ליבי ליבי עם העובדים היקרים שנשלחו לחופשות וחל״ת עם דמעות בעיניים".

(תומר הדר)


 

אובר משעה את שירות הנסיעות השיתופיות בארה"ב. בישראל שיתופי הנסיעה מתרסקים

  

7:45 – אובר משעה לחלוטין את השימוש בשירותי שיתופי הנסיעות בארה"ב וקנדה. כך הודיעה החברה. לפי אובר, שירותי ה SHARED RIDES של החברה,כלומר האפשרות לנסוע ברכב עם נוסעים נוספים הנוסעים לאותו יעד, מושעים לחלוטין בעקבות החשש ששיתופי נסיעות יביאו להתפשטות של הנגיף. בנוסף שלחה אובר למשתמשיה בארה"ב הודעה המדגישה את הסכנות הבריאותיות הטמונות גם בשירותי נסיעות שאינם משותפים עם נוסעים אחרים וביקשה מהנוסעים לשבת במושב האחורי, לשטוף ידיים לפני ואחרי נסיעות ולהקפיד על נסיעה ברכב שחלונותיו פתוחים- לטובת איוורור יותר טוב.

 

בנתיים, בישראל, באפליקציות שיתוף הנסיעות השונות, קרי ווייז קארפול ומוביט לא עלו כל אזהרות או עדכונים אודות נהלים לנסיעה עם שיתופית בימי הקורונה. ועם זאת, לפי נהגים ונוסעים המשתמשים בשירותים בישראל, תנועת הנוסעים השיתופיים "צנחה כמעט לאפס" מסיבות ברורות. גם במוביט וגם בווייז קארפול לא סיפקו עד כה נתונים אודות היקף הנסיעות השיתופיות במענה לפניית כלכליסט.

(תומר הדר ואודי עציון)

 

מצב החולים בישראל (קל קשה, בינוני)

 


 

 

רשות הטבע והגנים: כל שמורות הטבע בישראל סגורות עד להודעה חדשה

  

7:25 – כל שמורות הטבע בישראל סגורות מהיום (ד') ועד להודעה חדשה, כך מודיעה רשות הטבע והגנים. לפי הודעת רשות הטבע והגנים, הודעה זו כוללת את חניוני הלילה וגם את חופי הים. כזכור, למגינת ליבם של המתרחצים המעוניינים להתרחק מהוירוס, השבוע הודיע משרד הפנים כי פתיחתה הרשמית של עונת הרחצה בישראל שיועדה להתקיים ב 1 באפריל נדחית עד למועד לא ידוע.

(תומר הדר)

 

ים המלח ים המלח צילום: תומריקו

 

חברות ההשכרה נאבקות בירידה בביקושים בהורדת מחירים

 

7:00 – עם צמצמום פעילות התחבורה הציבורית, אוטותל ו-Car2Go מוותרות על דמי המנוי החודשי, באדג'ט מציעה מכוניות בהשכרה לחודש בהנחה של 40%.

(אודי עציון)

  


 

 

 


 

קרדיט – פורסם לראשונה