6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

מספר המובטלים החדשים במשבר הקורונה זינק ל-450 אלף


משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

 

10:00 – התקנות החדשות ברשתות השיווק: עד ארבעה לקוחות בקופה, במרווח של 2 מטר


 

התורים העמוסים והצפיפות ברשתות השיווק דעכו, בחסות התקנות החדשות שאושרו הלילה (ו'). ברשת ויקטורי הוכנו הלילה מדבקות ייעודיות לרצפת החנות, לסימון מקום העמידה בתור לכל לקוח, באופן המייצר מרווח של שני מטר בין כל שני לקוחות. עם זאת, העומסים בחנויות המזון צפויים להתעצם נוכח התקנות המגבילות את כמות הלקוחות שיכולים להיכנס אליהן. לפי התקנות, צריך שיהיה יחס של ארבעה לקוחות בחנות על כל קופה פעילה, ובתור לקופה יש לשמור על מרווחים של שני מטרים בין הלקוחות. לשם כך יש לסמן מקומות לעמידה סמוך לקופות ובכל מקום שיש בו תור.

 

בכדי לאפשר לצרכנים את ההצטיידות, הרחיבה רשת יוחננוף את מספר החנויות שיפתחו 24 שעות ביממה מהחנויות בחדרה וברחובות, גם לנס-ציונה, קריית עקרון, פתח תקווה ונתיבות. החל מיום ראשון גם סניפי ירושלים, חיפה ואשדוד יפעלו באותה מתכונת. בנוסף, במוצ"ש החל משעה 20:30 יפתחו סניפי הרשת לקהל, מלבד סניפי אחד העם ברחובות ואור יהודה.

 

שופרסל החלה בפתיחת 23 סניפים שיעבדו באופן רציף של 24 שעות ביממה. החברת תרחיב את המהלך ומיום ראשון הקרוב תפתח הרשת עוד כ-11 סניפים נוספים שיעבדו 24 שעות ברציפות. לטובת כך ובכדי לתת מענה לביקושים החריגים באון ליין ובחנויות הרשת, שופרסל מגייסת כ-250 עובדים חיצוניים שיעבדו במוקדי השירות של החברה. זאת בנוסף לכ-1,000 העובדים שגויסו עד כה לחברה.

 

רשת yellow שבתחנות הדלק פז תתקין הבוקר בכל הסניפים חוצצים בין המוכרים בקופות לבין הלקוחות, בנוסף הרשת חילקה כפפות לכל המתדלקים על מנת לצמצם מגע עם המשאבות. בשבת שעברה נרשמה בחנויות הרשת עליית מכירות של כ-50% ביחס לשבת רגילה והחברה נערכה בכוחות מתוגברים ומלאי נוסף למדפים. על פי הערכות גם בסופ"ש הזה צפויה הגעה רבה של צרכנים שיצטיידו במוצרי השלמה כגון חלב, קוטג' גבינות ועוד, לרבות מוצרים יבשים, מים מינרליים ועוד.

(נורית קדוש) 

עומס קונים בטיב טעם עומס קונים בטיב טעם צילום: מיטל בריל

 

09:30 – יותר מ-450 אלף נרשמו בשירות התעסוקה

 

שירות התעסוקה מעדכן כי מתחילת החודש ועד הבוקר (ו') נרשמו בו 450,256 איש. זהו גידול של 81,574 מהדיווח שנמסר אתמול אחר הצהרים. קצב הנרשמים ממשיך להיות גבוה מאוד ולעמוד על 6,000 בשעה. ביום ראשון שירות התעסוקה יתחיל להעביר את הדיווחים לביטוח הלאומי במנות של 100,000 בכל יום על מנת שישלם לזכאים את דמי האבטלה.

(שירות כלכליסט)

 

08:00 – אין טסטים: כל מכוני הרישוי נסגרים


 

רוצים לבצע טסט לרכב? חכו ל-16 באפריל. הבוקר (ו') מודיע משרד התחבורה כי כל מכוני הרישוי לרכב מפסיקים את פעילותם עד להודעה חדשה. לפי הודעת המשרד נהגים הנדרשים לחדש את רישיון הרכב שברשותם ולבצע בחינת כשירות שנתית לרכב (טסט) החל מיום 16 למרץ 2020 ועד ליום 16 לאפריל 2020, יקבלו ארכה אוטומטית של 30 יום לביצוע הטסט, באמצעות הוראת שעה.

(תומר הדר) 

 

07:30 – הממשלה אישרה במהלך הלילה את תקנות החירום החדשות

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש
על תקנות חירום חדשות שיהפכו את הנחיות משרד הבריאות למחייבות ויגבילו את התנועה ברחבי המדינה. התקנות החדשות אושרו בלילה על-ידי הממשלה. למי מותר לצאת מהבית? אילו מקומות יהיו פתוחים? ומה העונש למי שיפר את התקנות?.


 

"הממשלה אישרה הלילה פה אחד, בישיבת ממשלה טלפונית, תקנות לשעת חירום לצמצום התנועה של האוכלוסייה בישראל כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה", נאמר בהודעה. "במסגרת התקנות צומצמו והוגבלו הפעילויות במרחב הציבורי ונקבעו הגבלות על פעילויות המסחר, הבילוי והפנאי לתקופה של שבעה ימים. משרד הבריאות יפיץ הנחיות מפורטות לגבי הפעילות במקומות המסחר והשווקים. הודגש כי זכות ההפגנה תישמר, ובלבד שישמרו תקנות והנחיות משרד הבריאות כפי שחלות על כלל הפעילויות". 

הצהרת נתניהו, אמש הצהרת נתניהו, אמש צילום: יואב דודקביץ

 

מה משמעות התקנות? ההנחיות החדשות מגבילות את התנועה ברחבי המדינה, אך עם זאת יש הרבה החרגות ולא מדובר בסגר מלא על האוכלוסייה. מדובר למעשה בהנחיות שפרסם משרד הבריאות בימים האחרונים שכעת מעוגנות וניתן יהיה לאכוף אותן. התקנות החדשות שהוטלו על הציבור יהיו תקפות נכון לעכשיו לשבוע, אך ייתכן שיאריכו אותן בהתאם להערכות מצב שייערכו. התקנות שהוטלו על העסקים יימשכו עד ל-20 באפריל.

 


 

למי מותר לצאת מהבית? ולאן? לפי התקנות החדשות, אין לצאת ממקום המגורים למרחב הציבורי, אלא אם כן מדובר ביציאה לטובת אחת הפעולות או המטרות הבאות: הגעה של עובד למקום עבודה וחזרה ממנו, הצטיידות במזון, תרופות ומוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים. כמו כן, מותר לצאת מהבית לשם קבלת שירות רפואי, תרומת דם, הפגנה, פעילות ספורט לא מאורגנת של עד חמישה אנשים ויציאה לטקס דתי, כולל חתונה, לוויה או תפילה.


 

בנוסף, התקנות החדשות מאפשרות יציאה של יחיד או של אנשים שגרים באותו מקום למשך זמן קצר ולאתר שקרוב למקום המגורים. הותרה גם יציאה לצורך חיוני שלא פורט במפורש בתקנות. "מדובר בצעד שלא היה כמותו מאז הקמת המדינה", אמר נתניהו."אבל מגפת הקורונה לא היתה כמוה מאז הקמת המדינה וב-100 שנים האחרונות".

 

מה כללי ההתנהגות למי שיוצא מהבית? מי שיוצא מהבית בהתאם לתקנות החדשות צריך לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם. בני משפחה שיוצאים יחד מהבית יכולים ללכת ביחד. בנסיעה ברכב פרטי יהיו עד שני נוסעים באותו הרכב, למעט אם מדובר בבני משפחה אחת או באנשים שגרים יחד באותו המקום. התקנה הזאת לא חלה על נסיעת עובד שמועסק במקום עבודה חיוני.

 

דיזינגוף סנטר סגור דיזינגוף סנטר סגור צילום: רויטרס


 

אילו חנויות יהיו פתוחות? ואילו עסקים ייסגרו? לפי התקנות, חל איסור על פתיחת קניונים ומרכזי קניות עם יותר מעשר חניות או שהשטח הכולל של החנויות במתחם עולה על 3,000 מ"ר, למעט מקום למכירת מזון, בית מרקחת או חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה.

 

בנוסף מופיעה רשימה ארוכה של מקומות שנאסר על פתיחתם: דיסקוטק, בר, פאב, אולמות אירועים, מכוני כושר, בריכות שחייה, פארקי מים, גני חיות, ספארי, פינות חי, בתי מרחץ, בתי קולנוע, תיאטראות, ספריות, מוזיאונים ומוסדות תרבות אחרים, פארקי שעשועים, לונה פארק, עסק לטיפול לא-רפואי בגוף האדם, מקומות לעריכת מופעים וירידים, כלי שיט ציבורי, רכבל, שמורת טבע, גן לאומי, אתר מורשת ומקום שיש בו אטרקציה תיירותית.


 


מה ההנחיות לעסקים שנפתחו? האם יהיו משלוחים? בתי אוכל, כולל חדרי אוכל במלונות, יוכלו למכור מזון בתנאי שהאכילה תהיה מחוץ לבית העסק. שירותי משלוחים והובלה של מוצרים יימשכו ולפי התקנות החדשות יש להשאיר את המשלוח סמוך לפתח בית המגורים, ומחוצה לו.


מסעדות, בתי מרקחת וחנויות למכירת מוצרי היגיינה צריכים להקפיד על שמירת מרחק של שני מטרים בין האנשים, לרבות בתורים, ובכל מקום שבו יש תור צריך לסמן מקומות עמידה. כמו כן, יש לווסת ככל הניתן את כניסת המבקרים. בשאר החנויות שהותרה פתיחתן התקנות החדשות מגבילות את כמות הלקוחות שיכולים להיכנס אליהן. לפי התקנות, צריך שיהיה יחס של ארבעה לקוחות בחנות על כל קופה פעילה. כמו כן, יש לשמור על מרווחים של שני מטרים בין הלקוחות ולסמן מקומות לעמידה סמוך לקופות ובכל מקום שיש בו תור.

 

איך יאכפו את התקנות? מה העונש שלהן? בעל עסק שיפתח את החנות למרות שלא קיבל לכך אישור עלול לקבל מאסר של חצי שנה או קנס. במשטרה אמרו אמש כי מי שיפר את הבידוד ייקנס ב-5,000 שקלים ומי שיפר את התקנה נגד התקהלות ייקנס ב-3,000 שקלים. במשטרה הבהירו כי לא יהיו מחסומים. "אנחנו לא נדע באמת אם אדם הולך למקום חיוני או לא", הודו במשטרה לנוכח ההנחיה שלא לאפשר לאנשים לצאת מהבית. המשטרה מתכוונת בעיקר להתריע בפני הציבור וחלק מהעשייה תהיה מול בתי עסק.

 


"זו הנחיה מחייבת שתיאכף על ידי גורמי האכיפה", אמר נתניהו. "אני מבקש שהאנשים יאכפו אותם קודם כל בעצמכם. כן, יש משטרה, יש חובה, אבל אני מבקש קודם כל את החובה וההכרה הפנימית שכל אחד ואחד מכם צריך לאמץ".


 

איך אפשר לדעת אם אני חייב להישאר בבידוד? לפי שעה נמשך השימוש בטכנולוגיה של השב"כ לאיתור אנשים ששהו בקרבת חולי קורונה. אותם אנשים יקבלו הודעות לטלפונים הניידים שלהם המורות להם להיכנס לבידוד ביתי. בשל כך משרד הבריאות הפסיק לפרסם מידע מפורט אודות החקירות האפידמיולוגיות ואת המסלולים של החולים השונים ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

 


מה עם השימוש באמצעים טכנולוגיים? בג"ץ קבע אמש כי השימוש באמצעים הטכנולוגיים המיוחדים יהיה אך ורק לצורך איתור מי ששהו בסביבת חולי קורונה. עם זאת, השופטים הוציאו צו ביניים שאוסר על שימוש בסמכויות שהוקנו למשטרה מכוח התקנות עד להקמת ועדה בכנסת בנושא. צו הביניים שהוציא בג"ץ קובע כי ככל שעד יום שלישי בשעה 12:00 לא יוקמו ועדות לפיקוח פרלמנטרי על התקנות, לא ניתן יהיה לעשות כל שימוש בסמכויות שהן מקנות, עד להחלטה אחרת.


  

איזה עוד תקנות יתווספו? הממשלה צפויה לאשר תקנות מיוחדות בנוגע לבתי הדין למשמורת שדנים בהרחקתם של אנשים שנמצאים בישראל ללא אשרה. התקנות החדשות מאפשרות לערוך את הדיונים בעזרת אמצעים טכנולוגיים וללא התייצבות של האדם שנמצא במשמורת. בדברי ההסבר נכתב שהמטרה היא למנוע הפצה של נגיף הקורונה בבתי הדין. בנוסף, התקנות קובעות כי אם ניתן יש לאפשר למיוצג לערוך שיחה חסויה עם עורך דינו באותם האמצעים.

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

מחלקת טיפול נמרץ לחולי קורונה בבי"ח איכילוס מחלקת טיפול נמרץ לחולי קורונה בבי"ח איכילוס צילום: שאול גולן

 

7:17 – מספר החולים בישראל עומד על 677

 


מספר חולי הקורונה בישראל זינק ביממה החולפת ב-244 והוא עומד על 677 בני אדם. החמרה במצבם של כמה מהחולים הבוקר (שישי): בית החולים וולפסון שבחולון דיווח הבוקר על אישה בת 67 עם מחלות רקע וגבר בן 45 ללא מחלות רקע שמאושפזים במצב קשה כשהם מונשמים ומורדמים ביחידה לטיפול נמרץ בחדרי לחץ שלילי הממוגנים לקורונה. בנוסף, מצבה של קשישה בת 91 שמונשמת מוגדר קשה מאוד ואינו יציב. בנוסף, אמש בבית החולים הדסה עין כרם הידרדר מצבה של חולת קורונה בת 89 והוא מוגדר כעת אנוש.

קרדיט – פורסם לראשונה