2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

משרד הבריאות יעביר מידע על חולי קורונה לרשויות מקומיות


הבעיה המשפטית נפתרה: מידע על חולי קורונה יועבר לרשויות המקומיות
צילום: ערץ כנסת, טל עוז משרד הביטחון, עריכה: אביחי

משרד הבריאות גיבש היום (חמישי) נוהל מסירת מידע ממשרד הבריאות לרשויות המקומיות שיבקשו מידע על חייבים בבידוד, לרבות חולים המחויבים בבידוד ביתי. זאת לפי הסמכות להעברת מידע בין גופים ציבוריים. בכך נפתרה הסוגיה המשפטית, שהקשתה על העברת המידע לרשויות המקומיות. לסיכום הגיעו נציגי משרד הפנים, הבריאות, המשפטים והרווחה.

מטרת הנוהל, שאושר על ידי מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן ומנכ"ל משרד העבודה ד"ר אביגדור קפלן, היא קביעת תנאים מחייבים להעברת מידע על חיובי בידוד, לשם סיוע של הרשות המקומית לתושביה המבודדים ולבני משפחותיהם בהתמודדות עם הקשיים שנגרמו להם עקב חובת הבידוד, וכן במציאת מקום בידוד חלופי.

לפי הנוהל שגובש, כל רשות תתחייב לא לעשות שימוש במידע שיועבר לכל מטרה אחרת מהתכליות האמורות, ובפרט לא למטרה של ניטור חולים, התחקות אחר מסלול תנועתם, חקירות אפידימיולוגיות, אכיפת הנחיות משרד בריאות ואזהרות הציבור.

כמו כן, נוהל זה לא מאפשר לרשויות המקומיות לעשות שימוש במידע לצרכי פיקוח ואכיפה של חובת הבידוד. ככל שהמשטרה תזדקק לסיוע של פקחי הרשויות המקומיות, היא תנחה אותם לאופן האכיפה בעצמה.

לאחר גיבוש ואישור הנוהל, המידע שהועבר ממשרד הבריאות למשרד הפנים יועבר לכלל הרשויות המקומיות. במשרדי הבריאות והפנים הדגישו כי הנתונים יימסרו תוך חיסיון מידע ושמירה על צנעת הפרט.

העברת השמות לרשויות המקומיות נעצרה עד עתה, בעקבות חשש לפגיעה בפרטיות המטופלים במהלך העברת השמות. שר הפנים אריה דרעי דרש למצוא את הפתרון המשפטי בהקדם האפשרי, כדי להעביר במהרה את השמות לרשויות, על מנת שאלו יוכלו למפות מבודדים שאינם נמצאים בתנאים נאותים.

לפני כמה ימים פנו 200 ראשי רשויות מקומיות לראש הממשלה בדרישה לדאוג שיועבר לידיהם המידע על החולים ומסלוליהם. "מסירת המידע מתעכבת בשל התנהלות הזויה שבין המשרדים", טענו ראשי הרשויות. הם מתחו ביקורת על התנהלות משרדי הממשלה ואמרו כי "כל עיכוב – משמעו הגדלת הסיכון להתפשטות המגיפה". בין ראשי הרשויות שפנו לראש הממשלה נמצאים גם ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, יו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג'ג', ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך וראש עיריית דימונה בני ביטון.

"אבקשך להנחות את אנשי משרדך, להעביר לראשי הרשויות מידע אודות מסלולי החולים המאומתים הגרים בתחום שיפוטם, על מנת לאפשר להם להביא לידיעת התושבים ולאפשר ניטור הנחשפים. זאת, מבלי לחשוף את זהות החולה", כתב ביבס למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. "ככל הניתן, נבקש שבמקרים בהם מדובר בחולים שעצם אשפוזם גורר מצוקה לבני משפחתם (כדוגמת משפחה חד-הורית בה ההורה מאושפז, או הורה לילדים עם צרכים מיוחדים), יעודכן ראש הרשות על מנת שניתן יהיה לסייע להם לאלתר".

(עדכון ראשון 16:15)קרדיט – פורסם לראשונה