6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

פיקוד העורף בוחן את ההתמודדות עם הקורונה ב-27 בתי חולים


פיקוד העורף בוחן את ההתמודדות בתי החולים עם משבר הקורונה
צילום: דוברות משרד הבריאות וצלמי וואלה!NEWS, עריכה: אסף דרורי

ענף היערכות בתי חולים לשעת חירום בפיקוד העורף יסיים בתחילת השבוע הבא את הביקורת שערך בכלל בתי החולים בישראל, במסגרת ההיערכות להתפרצות הקורונה. נכון להיום (חמישי) נבדקו 17 בתי חולים מתוך 27, ואיכות הטיפול הוגדרה כגבוהה בשני תרחישים: אזרח שהגיע עצמאית לבית החולים והתברר כי הוא חולה קורונה, ואזרח שהגיע כחולה קורונה ידוע באמצעות צוות של מד"א.

"הענף הוא גוף ביצוע של משרד הבריאות", הסבירה מפקדת הענף סא"ל מירב שבי סולטן. מפקדת הענף הוסיפה כי "בשגרה אנחנו אחראים להעביר הדרכות ותרגילים כדי להכין אותם למצבי החירום השונים, כמו האירוע הביולוגי של התפשטות הקורונה. בתרגיל אנחנו מזרימים כמאה נפגעים לבית החולים כדי לראות כיצד הוא מטפל בהם". הענף כפוף למשרד הבריאות ובוחן את אופן התמודדות בתי החולים עם מצבי חירום, ואת הכנה אליהם בזמן שגרה.

סא"ל שבי סולטן סיפרה על ההיערכות בענף עוד מההודעה הראשונה על הקורונה בישראל. "אנחנו נערכנו עוד כשהתקבל הדיווח בסין. משרד הבריאות הנחה אותנו להכין הדרכות לבתי החולים, ומיד לאחר מכן הגענו לבתי החולים", סיפרה. "ראשי המדורים שלי מגיעים לכל בתי החולים מנהריה בצפון ועד יוספטל. כל אחד אחראי על אזור אחר, עם רופא בענף שהמומחיות שלו היא ביולוגיה, כימיה וטוקסיקולוגיה". היא הוספה כי "כל יום עוברים בשני בתי חולים. עושים לצוותים הדרכות פרטניות, לראות שההדרכות והתרגילים שעשינו במהלך השנה האחרונה מיושמות".

ראשי המדורים בוחנים את התנהלות הצוותים בחדרי המיון, כולל התייחסות לאנשי הביטחון. בשבוע הבא אמור להסתיים השלב הראשון של הביקורת, ויחל השלב השני שיבחון את תפקוד המחלקות הייעודיות לטיפול בחולי קורונה בבתי החולים השונים. "מהביקורת עד עכשיו אני יכולה להגיד שהצוותים יודעים להתמגן, יודעים להתפשט מאמצעי המיגון בצורה מקצועית, הטיפול ברמה מאוד גבוהה, המסלול שעובר החולה בשני התרחישים הוא כמו שמצופה מהם", אמרה סא"ל שבי סולטן. "יש מקומות שצריך להשתפר אבל התמונה הכללית היא מאוד טובה. אם לא היינו מתעוררים בזמן לא היינו מסיימים בשבוע הבא את הביקור בכל בתי החולים", הוסיפה.

על הביקורת בכלי התקשורת בנושא אמצעי המיגון לצוותים הרפואיים, העומס על בתי החולים ומספר ערכות הבדיקה בישראל, אמרה סא"ל שבי סולטן כי "אני לא בודקת את טיב הרפואה אלא את התהליך. לא את כמות הבדיקות אלא את התהליך מהרגע שהחולה הגיע ועד לקצה שלו". היא הסבירה כי "כשנסיים את השלב הראשון, נתקדם לתרחישים מאתגרים ומסובכים יותר. אני לא מכירה מחסור בציוד, לא כשאני מגיעה לבתי החולים. לא נתקלתי בצוות שלא היו לו אמצעי מיגון".

על הטענה שבית החולים שיבא בתל השומר הוא ברמה גבוהה מאוד לעומת האחרים, אמרה סא"ל שבי סולטן כי "גם בתי החולים האחרים ברמה גבוהה. הם נמצאים שם. תראה מה קרה בבית החולים שרון שהוגדר כבית חולים לקורונה, הוא בית חולים שפועל מצוין". היא הוסיפה כי "שיבא זכה לפרסום כי הוא היה הראשון, וכי הוא הקים את המחלקה החיצונית ראשון, אך תביט על בית החולים פוריה שקיבל את חולה הקורונה הקשה הראשון והוא עושה את זה בצורה מצוינת". לקראת המשך הטיפול והפיקוח של פיקוד העורף, היא הבהירה כי "אני מאמינה שבהתאם למה שאני רואה בבתי החולים לאיכות הצוותים, הרמה הגבוהה והביצוע יהיו בסוף לטובתנו".

אתם נערכים להקמת בית חולים שדה או הסבה של מתקנים לבתי חולים לקורונה?

"בתכניות של משרד הבריאות מדברים על מעבר חולים מבית חולים אחד לאחר, או לקחת מקום כמו 'שמואל הרופא' או 'המרכז לגריאטריה בראשון לציון' ולהסב אותם לבתי חולים לחולי קורונה קלים. כשבתי החולים יטפלו רק ברמה בינונית וקשה או להגדיר בית חולים קורונה נוסף בישראל", סיפרה סא"ל שבי סולטן. "בדיוק כמו שעשו בבית החולים השרון, משרד הבריאות פינה אותו מכל המשימות האחרות ובפועל הם מטפלים רק בחולי קורונה. חטיבת הרפואה במשרד הבריאות כל הזמן דנה בהיקף המיטות לחולי הקורונה".

מעבר לכך, היא סיפרה גם על הסיכון האישי שנובע מהתפקיד בצל איום הנגיף, ואמרה כי "אני נשואה, בת 39, בעלי רואה חשבון והוא בבית עם שני הילדים שלנו, בני שנתיים וארבע, בלי מסגרות חינוכיות – הוא שומר עליהם ואני בבתי החולים". היא הבהירה כי "אני יכולה להגיד כאזרחית במדינת ישראל שאני גאה בשירותי הרפואה, גאה בבתי החולים, שהרצינות ואיכות הטיפול שלהם והלמידה תוך כדי תנועה ראויה להערכה".קרדיט – פורסם לראשונה