22 בספטמבר 2021

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

פרופ' נחמן אש: סיכון גדול להידבקות בחו"ל, העלייה בתחלואה היא כלל-עולמית


מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, מסר הערב (ראשון) תדרוך על רקע העלייה הנמשכת בתחלואת הקורונה בישראל והטלת מגבלות התו הירוק החדשות.

ב-29 ביולי ייכנס לתוקף מחדש התו הירוק, במתחמים שבהם יותר מ-100 איש.

פרופ' אש הסביר: "אנחנו עושים זאת כדי להימנע מצעדים קשים יותר בשלבים מתקדמים. ההצלחה של התו הירוק תלויה גם בציבור – הקפדה על ההנחיות הקיימות היא חיונית".

אש ביקש מהציבור להתחסן וביקש שלא לטוס לחו"ל אם לא חייבים. "העלייה בתחלואה היא כלל-עולמית. הסיכון להידבק בטיסות לחו"ל – גם במדינות עצמן וגם בדרך אליהן – הוא גדול. אנחנו לא רוצים שאנשים יידבקו בנסיעות האלה ויביאו תחלואה לארץ".

לאחר מכן הזהיר פרופ' אש: "אני ממליץ לכל מי שמתכנן נסיעה לחו"ל לקחת בחשבון שייתכנו שינויי מדיניות בחזרה לארץ. גם כשמזמינים את הכרטיסים וגם כשטסים, צריך לקחת את זה בחשבון".

משרד החינוך הציג היום את תכנית העבודה של מערכת החינוך לשנת הלימודים הבאה, תשפ"ב, בסימן נגיף הקורונה.

בהתאם לסיכומים של שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון ומנכ"ל המשרד, תא"ל יגאל סלוביק, עם משרד הבריאות, שנת הלימודים תפתח כסדרה מהגן ועד לכיתות י"ב.

תכנית העבודה כוללת: פתיחה של כל מוסדות החינוך ללמידה פיזית, ללא תלות בצבע הרשות, מדיניות בידוד מותאמת למערכת החינוך, עם המעבר של רשות לצבע כתום, יתבצעו מהלכים בית-ספריים לצמצום מגעים, כמו כן, יתוגברו פעולות מניעה ואיתור, בהם: מגן חינוך ובדיקות מהירות.

עוד על פי התוכנית, סגירת מוסד חינוכי תיעשה רק בהינתן עלייה משמעותית בתחלואה במוסד החינוכי, בהחלטה משותפת של מנהל המחוז ולשכת הבריאות.

בנוסף, מסגרות הצהרונים תפעלנה כבשגרה ופעילויות בלתי פורמליות תתקיימנה בכל תנאי, אך ברשויות כתומות ואדומות, הן תתקיימנה רק בשטחים פתוחים.

כדי להגדיל את היקף פטורי הבידוד של תלמידים וצווי חינוך יתבצע בחודשי אוגוסט-ספטמבר מבצע ארצי של בדיקות סרולוגיות.

מנכ"ל המשרד, תא"ל יגאל סלוביק אמר כי רציפות התפקוד של מערכת החינוך הינה יעד לאומי ראשון במעלה בימים של שגרה. קל וחומר בעת הנוכחית, בה נדרש צמצום של פערים לימודיים המתפרסים על פני שלוש שנות לימוד, וצמצום של נזקים רגשיים וחברתיים שצברו התלמידים. הסגר והלימוד מרחוק גרמו לעליה של 44% בהפניות לאבחון סיכון אובדני, עליה של קרוב לכ- 25% בתקיפות המיניות (מ- 3,741 ל- 4,653 מקרים) ולעלייה של כ- 6% בהתנהגויות סיכוניות. לצד אלה הוסיף המנכ"ל סלוביק, כי מספר המחוסנים הולך וגדל, נתון שיש בו כדי לחזק את מדיניות השגרה והרצף.

שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון ציינה כי "לחזרה של התלמידים לשגרת לימודים בבתי הספר ובגנים השפעה מכרעת על החוסן הנפשי האישי והחברתי שלהם ועל עיצוב אישיותם ולכן אין ספק שמקומם בתוך מוסדות החינוך".

"בשנה וחצי האחרונות שילמו הילדים מחיר יקר בשל הניתוק החברתי והבדידות וכן בשל אובדן ימי לימודים רבים. מוטלת עלינו חובה מוסרית וחינוכית, ליצור בעבורם וודאות ויציבות למען חוסנם האישי והנפשי", הוסיפה השרה.קרדיט – פורסם לראשונה