2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

צפו: כך קורסות הריאות של חולה קורונה


בית החולים ג'ורג' וושינגטון, בבירת ארה"ב וושינגטון, שחרר לאחרונה סרטון הדמיה תלת ממדי של ריאות חולה בנגיף הקורונה. בסרטון, נראה בבירור התהליך המואץ להחריד של חסימת הריאות על ידי הווירוס.

צילום הדמיה: בית החולים ג'ורג' וושינגטון, וושינגטון

ד"ר קית' מורטמן, ראש מחלקת כירורגיה חזה בבית החולים, אמר לרשת CNN כי מדובר בריאותיו של גבר בריא בדרך כלל, בן 59 עם לחץ דם מעט גבוה. "המטופל לקה בהשלכות הנגיף באורח קשה, ומכונת הנשמה לא תספיק – הוא צריך בנוסף גם מכונת לב-ריאה שתחמצן את דמו".

לפי מורטמן, לא מדובר בחולה עם מחלות רקע, ולבד מלחץ דם מעט גבוה – אין לו בעיות רפואיות משמעותיות אחרות. "זה בחור בריא בדרך כלל שניהל חיים רגילים, ותוך ימים – ריאותיו קרסו", אמר מורטמן.

"אזורים המסומנים בצהוב בסרטון מייצגים חלקים נגועים ומודלקים בריאה", הסביר מורטמן. "כאשר הריאות נתקלות בזיהום נגיפי – האיבר מתחיל לאטום את הנגיף. מהסריקה, ברור כי הנזק אינו מקומי לאזור אחד אלא מכסה רצועות מסיביות בשתי הריאות, ומראה עד כמה במהירות ובאגרסיביות הזיהום יכול לתפוס, אפילו אצל חולים צעירים יחסית. לחולה עם ריאות בריאות לא יהיה שום כתם צהוב בסריקה", הסביר.

ד"ר מורטמן סיפר לרשת CNN כי המטופל מאושפז כעת במצב קריטי במחלקת הטיפול נמרץ. "למטופלים כמו אלה עם כשל נשימתי מתקדם, הנזק לריאות הוא מהיר – כפי שניתן לראות בסרטון. למרבה הצער, אם הריאות נפגעו במידה כזו, יכול לקחת להן זמן רב מאוד להחלים".

"וירוס הקורונה פוגע בעיקר בנשימה", מסביר ד"ר מורטמן. "הוא נכנס לממברנות הריר ואז מגיע לריאות, זו למעשה הדרך בה הגוף מנסה 'לשלוט' בדלקת. הדלקת מונעת מהריאות לחמצן את הדם ולסלק את הפחמן הדו חמצני. זה יגרום לחולה להתנשף, או לשאוף אוויר רב כדי לנסות לאזן את רמות החמצן והפחמן הדו-חמצני בגופו. אצל אנשים מסוימים הנזק יהיה בלתי הפיך. אני רוצה שאנשים יראו את זה, ויבינו מה הווירוס הזה יכול לעשות –  אנשים צריכים לקחת את המצב הזה ברצינות".

קרדיט – פורסם לראשונה