2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

קורונה: אלו ההגבלות החדשות של רה״מ ומשרד הבריאות למשבר


ההחמרות בסגר ממשיכות: במהלך הלילה (שלישי), הביאה הממשלה לאישור החמרות נוספות בסגר הממושך במדינה לאור התפרצות נגיף הקורונה. בתוך ההנחיות החדשות נמסר כי במקום עבודה לא ישהו בו זמנית יותר מ-10 עובדים (או 15% ממצבת העובדים), לפי הגבוה מביניהם. כמו כן, מנכ"ל בעסק שהוגדר כמקום עבודה חיוני לא יוכל לאפשר לעובדי המנהלה להגיע אלא במקרים שנוכחותם חיונית.

על אף האמור, רשאי מעסיק להעלות את מספר העובדים המרבי המותר לשהייה בו זמנית עד לשיעור של 30% ממצבת העובדים כל עוד ההעלאה חיונית לפעילות השוטפת של מקום העבודה, והמעסיק דיווח למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה את שמות העובדים שנוכחותם נדרשת במקום העבודה, את תפקידם ואת הטעמים שבשלהם נדרשת נוכחותם כאמור במקום עבודה שאינו מוגדר חיוני.

קורונה בישראל - ניהול המשבר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)קורונה בישראל – ניהול המשבר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

עוד אושר על ידי הממשלה כי לא תתאפשר קבלת קהל במקום העבודה אלא לצורך אספקת מוצרים או שירותים חיוניים ובלבד שצומצמו ככל הניתן מספר נותני השירות במקום עבודה שאינו חיוני. במקום עבודה שבו מועסקים בדרך כלל עובדים במשמרות, ישבץ המעסיק, ככל האפשר, את אותה קבוצת עובדים יחד באותה המשמרת.

כמו כן, הממשלה אישרה להגביר את האכיפה על מפרי הבידוד, ותוסיף עובדי פיקוח מהמגזר הציבורי המוסמכים שיעסקו בהטלת קנסות כדי לסייע בהגברת האכיפה של הצווים והתקנות.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו השוהה בבידוד, הציג אמש את התוכנית המקיפה לסיוע למשק בעקבות משבר הקורונה בישראל, ממעון ראש הממשלה. זמן קצר לאחר מכן התקבלו תוצאות בדיקות הקורונה של נתניהו ומקורביו, ונמצא כי הן תקינות ושליליות לנגיף.

״אזרחי ישראל״ פתח נתניהו ״הערב אני מדבר אתכם ממעון רה"מ בירושלים. למרות שהבדיקות הרפואיות בענייני עוד לא הסתיימו, החלטתי להכנס לבידוד מרצון כדי לתת דוגמה אישית. הצלם נמצא במרחק שישה מטרים ממני ואת האיפור והשיער עשיתי בעצמי, לכן זה נראה כך. אני עובד מהבית וקיימתי שיחה עם הרמטכ״ל כוכבי ועם ראש המל"ל כדי להרחיב טיפול במשבר הקורונה באמצעות צה"ל ופיקוד העורף. שניהם יגישו לי ביומיים הקרובים תכניות מפורטות. במקביל קיימתי דיון טלפוני עם נגיד בנק ישראל. במלחמה שלנו בקורונה איננו חוסכים כל מאמץ. מלכתחילה אמרי שעדיף להחמיר מאשר להקל״.

בנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)בנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

״במסגרת המאבק העיקר שלנו בקורונה נכנס הערב שוב את הממשלה״ הבהיר נתניהו ואמר כי ״הקו המנחה אותי הוא החמרת הגבלות התנועה והרחבת הטבות הכלכלה. על התנועה- כולנו עוקבים יום יום אפילו שעה שעה אחר החולים בקורונה. אנו מוסרים למשפחות הנפטרים את מלוא תנחומינו. מבקש להודות לצוותים הרפואיים החיוניים הנפלאים שלנו״.

נתניהו הודה לאזרחים על נכונתם להקשיב להנחיות, וציין כי ״הרוב הגדול ממושמע להנחיות אבל המיעוט שלא נשמע מסכן את עצמו ואת הרוב גם יחד. זו הפקרות ממדרגה ראשונה, לכן הנחיתי את כוחות הביטחון לערוך מבצע אכיפה מוגבר היכן שיש הפרות כאלו ואירועים שמסכנים את החיים של כולנו. הכוחות מתחילים לעשות זאת עכשיו. אנחנו נמנע מגורמים קיצוניים לפגוע בבריאות הכלל. נבוא חשבון עם מי שתוקף את הכוחות שמבקשים למלא שליחות למען כולנו״.

״בהנחיות לציבור, נצמצם עוד יותר את ההנחיות. לא תהיה התקהלות של יותר מ-2 אנשים שאינם מאותה משפחה גרעינית. נאסרות תפילות במרחב הפתוח. חופה וקידושין יתבצעו בלי אורחים ובלי מוזמנים אלא רק משפחה גרעינית. אני יודע שזה קשה אבל מבקש ומנחה שתפעלו בדיוק בהתאם להוראה זו. יוצא דופן – הלויות ובריתות, כל זה בשטח פתוח תוך שמירה על מרחק דרוש של לפחות שני מטרים מאדם לאדם. משרדי הממשלה יעברו להיקף עבודה של 15%, בתעשייה גם כן. תהיינה החרגות מסוימות. התוצאה שאנו מכוונים אליה זה 15% כדי לצמצם את פוטנציאל ההידבקות״ אמר ראש הממשלה.

במשך התייחס נתניהו גם לחג הפסח המתקרב ואמר כי הוא ״מבקש להמנע מביקורים משפחתיים ערב החג. המטרה היא לא לפגוש באנשים שהיו במקומות אחרים כי כך מתפשטת המחלה. צריך לוותר על המפגש עם הבן בצפון, לוותר על מפגש עם הבת, עם הנכדים. אין ברירה. מה שאמרתי עכשיו נכון גם לגבי החגים של בני העדות הלא יהודיות. אנחנו מברכים את כולם לרגל החגים אך נדרוש גם מהם לקיים בדיוק את אותן הנחיות כי זה מציל חיים״.

נתניהו יתייחס להרחבת ההטבות הכלכליות בעקבות המשבר ואמר כי ״אישרנו תכנית סיוע כלכלית חסרת תקדים בהיקף 80 מיליארד ש"ח בטווח של חודשיים שלושה. חצי מהסכום הכביר יבוא מקופת המדינה בכסף מזומן וחצי באשראי מאד נוח. זה פשוט הרבה מאד. אנחנו כל הזמן צריכים לאזן בין הרצון האמתי לעזור, לבין הרצון לשמור על הכלכלה שלא תתרסק. הבטחנו לעזור ואנו עושים זאת ביד רחבה. אנחנו דואגים לאזרחי ישראל ועוזרים לכם״.

כחלון: "עם הרכבת הממשלה החדשה – אפרוש מהחיים הפוליטיים"

שר האוצר, משה כחלון, מסר גם הוא הצהרה הערב (שני) ממשרד האוצר, התייחס לצעדים הכלכליים שאושרו בעקבות משבר הקורונה, והכריז רשמית על התפטרותו מהתפקיד, כשאמר כי ״לאחר יותר מ-17 שנה בשירות הציבורי, בהן נפלה בחלקי הזכות לכהן כח"כ, יו"ר ועדת הכלכלה, שר בתפקידים שונים, וזכות ענקית בחמש שנים האחרונות לכהן כשר האוצר של ישראל, אני מתכוון עם הרכבת הממשלה החדשה לפרוש מהחיים הפוליטיים״.

בהצהרתו התייחס כחלון למצב הכלכלי ואמר כי ״תוך פחות מחודש, קפצנו מ-30 אלף מובטלים לכמיליון דורשי דמי אבטלה. זה מספר בלתי נתפס. ענפים שלמים ועסקים שלמים נסגרו. מאות אלפי משקי בית קורסים תחת נטל כלכלי. אנחנו כמדינת ישראל והמערכת הכלכלית הכנסנו למשבר הזה עם משק איתן, עם אבטלה נמוכה ביותר בתולדות המשק הישראלי, בדירוג האשראי הטוב ביותר מאז קום המדינה״.

״אני אומר לכל האזרחים״ אמר כחלון והכריז: ״אנחנו נחזור לאיתנות כלכלית. הרבה יותר ממה שמצפים, הרבה יותר מהר. המצב הזה לא יימשך לנצח. אני מאמין שמיד אחרי הפסח, המשק יחזור לתפקד, אמנם בהדרגה, אבל יחזור לתפקד. התכנית שהבאנו היום בסיוע נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון ומנכ"ל משרד רה"מ רונן פרץ זו התכנית הרחבה והגדולה שידעה הכלכלה הישראלית אי פעם. היא נועדה לתת מענה מקיף למשבר שנוצר. היום אנחנו מוסיפים 70 מיליארד שקלים בנוסף ל-10 מיליארד שכבר הקצנו בעבר״.

קרדיט – פורסם לראשונה