6 בפברואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

קורונה: אלו העונשים הצפויים על מפרי הגבלות התנועה החדשות


בעקבות העלייה במספר הנדבקים, הממשלה מחמירה את ההגבלות על האזרחים: למעט יציאה של עובדים חיוניים והצטיידויות במזון ובתרופות, תיאסר השהות מחוץ לבתים. התחבורה הציבורית תושבת. מפירי ההנחיות צפויים לקנסות ואף למאסר.

בתום דיון סוער, שהמשיך עד שעות הבוקר (רביעי) המוקדמות, מסתמן כי הממשלה תחריף את ההגבלות על תנועת אזרחי ישראל. בין ההנחיות החדשות: הגבלת התנועה למרחק של עד 100 מטר מהבית, למעט יציאה לעבודה במתכונת של 30% עובדים חיוניים ולהצטיידות במזון ובתרופות. 

כמו כן, בוטלה פעילותה של התחבורה הציבורית למעט מוניות, ומשלוחי מזון ממסעדות וציוד חיוני לתחזוקת הבית ימשכו. מפירי ההנחיות עלולים להיענש בקנס כספי או אף בחצי שנת מאסר. לפקחים עירוניים תינתן הסמכות לאכוף סגירה של בתי עסק שיפרו את ההנחיות. מלבד זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו קבע כי יתאפשרו משלוחים ממסעדות, אך ייאסר איסוף עצמי. 

אוטובוס בימי הקורונה (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)אוטובוס בימי הקורונה (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

התקנות החדשות נועדו לאפשר כלי נוסף בידי רשויות האכיפה לצורך התמודדות עם נגיף הקורונה, ולאחר שהניסיון בעולם מלמד כי הקפדה הדוקה על הנחיות הבידוד וסגירת העסקים מהווה אמצעי מרכזי למניעת התפשטות הנגיף, ולשם כך נדרש שימוש בכלי אכיפה מנהליים ובהרחבת כח האכיפה, בנוסף לכלים הפליליים הקיימים. 

בתוך כך, בעניין הנסיונות לשמירת שגרה מסוימת בקרב התלמידים הנמצאים מבודדים בבתים, תופעל שנית מתכונת הלימודיםה מקוונים. בהתאם להנחיית ראש הממשלה להחזיר את הלימוד מרחוק במסגרות כיתתיות, הוחלט לאחר דיון נוסף בעניין כי הנהלת הסתדרות המורים תאשר היום את הצעת המתווה שיאפשר חזרה מידית ללמידה מרחוק.

במסגרת ההסכמות נקבע כי עובדי ההוראה, בכל מערכת החינוך, מגני הילדים ועד כתות י' בחטיבה העליונה, כולל בתי"ס יסודיים וחטיבות הביניים, יקבלו שכר מלא עד תום חופשת הפסח. החל ממחר עובדי ההוראה יחזרו ללמידה מרחוק ובמהלך הקיץ יוחזרו 9 ימים בלבד.

האם החשש מהליכים פליליים מוצדק?
מה משמעות האיום בהפעלת המשפט הפלילי נגד אזרחים שאינם מצייתים לצווים המגבילים ולהסגר החלקי המוטל כיום?לרשותן של רשויות אכיפת החוק עומדים שני כלים: התקנות החדשות הנקבעות כיום ספציפית לעניין ההגנה על הציבור מפני נגיף הקורונה והמשפט הפלילי הכללי שבו עבירות רלוונטיות נוספות וחמורות בהרבה.

תאורטית, העונש בגין עבירה על המגבלות המוטלות כיום יהיה עד שישה חודשי מאסר או קנס עד 14,400 שקל. ואולם, כדי להקל על האזרחים ועל רשויות האכיפה, וכדי לבטא גישה סלחנית יותר, נקבע כי עבירות אלה יהיו מינהליות. כלומר, הפרת המגבלות תוביל להטלת קנס קבוע באמצעות שוטר, עובד מוסמך של רשות מקומית או פקח מוסמך. במקרים חמורים ויוצאי דופן, התביעה שומרת בידיה את הכוח להגיש כתב אישום ולנהל הליך פלילי, שעונש חמור יותר בצדו. 

הקנס שנקבע בתקנות משתנה על פי המגבלה שהפר האזרח: חולה שיצא מהבידוד שלא בתנאים הקבועים בחוק – 5,000 שקל. אדם בבידוד שאינו מדווח למשרד הבריאות על  קיום הוראות הצו – 3,000 שקל. סירוב להוראות שוטר להתפזרות – 5,000 שקל. הפעלת מקום או עסק בניגוד להנחיות – 5,000 שקל. במקרה של עבירה חוזרת או נמשכת (אדם שנמצא בחוץ ונתפס יותר מפעם אחת או עסק שנשאר פתוח גם לאחר שהגיע אליו פקח), גובה הקנס יעלה.

הקורונה: פארק סגור לתנועה בראשל״צ (צילום: החברה לביטחון ראשון לציון)הקורונה: פארק סגור לתנועה בראשל״צ (צילום: החברה לביטחון ראשון לציון)

במקרים החמורים ממש קיימות אפשרויות נוספות להפעלת המשפט הפלילי להגנה מפני הפצת הנגיף. חוק העונשין קובע בסעיף 218 עבירה חמורה של "מעשה העלול להפיץ מחלה שעונשה עד שבע שנות מאסר. לצורך הרשעה אין הכרח להוכיח שאדם כלשהו נדבק במחלה. כל שנדרש הוא להוכיח שהאדם העומד לדין עשה מעשה כלשהו שעלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות. כך אדם המאובחן כנשא ואינו שומר על בידוד, לא בהכרח ידביק את כל מי שבא עמו במגע אבל הוא מסכן את כל מי שמתקרב אליו. לעבירה זו עשויות להתווסף עבירות נוספות, דוגמת הפרת הוראה חוקית (בעצם הפרת הצווים) או הפרעה לעובד ציבור במילוי תפקידו.

האם האיום בשימוש במשפט הפלילי הוא האמצעי הטוב ביותר הקיים בידי המדינה כדי להגן על התושבים מפני הפצת מחלה? ספק גדול. יתכן מאוד שאמצעי שכנוע חיוביים יהיו יעילים לא פחות ואולי אף יותר. אולם כלי זה מתווסף לכלים האחרים כדי להעניק מעטפת כוללת, ועצם חקיקת התקנות והצווים מעידה על הצורך והרצון להשתמש במשפט הפלילי, כפי שנעשה גם במדינות אחרות.

הכותבת היא מומחית למשפט פלילי מהקריה האקדמית אונו 

קרדיט – פורסם לראשונה