6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

קורונה בדרכים: ייאסר השימוש במזומן באוטובוסים; הופסקו קווי הלילה – רכב ותחבורה


משרד התחבורה יוצא בהנחיות חדשות, כחלק מהתארגנות הכוללת למאבק במגפת הקורונה: במשרד מבקשים מהציבור להמעיט בשימוש בתחבורה הציבורית עד כמה שניתן, ולהשתמש בה רק לצרכים חיוניים. בנוסף, החל מיום שלישי יופסק התשלום במזומן בכלל בכל האוטובוסים (שמותר כרגע רק בנסיעות בינעירוניות ובערים מסוימות). הציבור מתבקש להצטייד בכרטיס רב-קו ולשלם תמורת הנסיעות באמצעותו בלבד. 

משרד התחבורה מציע למי שאין ברשותו רב-קו לקנות כרטיס רב-קו אנונימי אצל נהג האוטובוס ולהשתמש בו. ולפיכך השימוש במזומן לפחות לצורך זה, אפשרי עדיין.

מטרת המהלך היא לצמצם את המגע בין הנוסעים לנהגים. הנחיות אלה אינן תופסות לשירות המוניות ומוניות השירות שנחשבות לרכב בבעלות הנהג – ולכן ההחלטה אם לשלם במזומן אם לאו תלויה בו. 

את כרטיסי הרב-קו ניתן להטעין באינטרנט בעזרת קורא כרטיסים, בטלפון הנייד בטלפונים התומכים, וכן באלפי נקודות הטענה ברחבי הארץ, ובהם בסניפי הדואר, רשתות הפארמה, קיוסקים ועסקים פרטיים. את מיקומן של כלל נקודות ההטענה ומידע על נקודות השירות ניתן למצוא באתר המידע לנוסע בתחבורה הציבורית.

התחבורה הציבורית ממשיכה לפעול כסדרה, אך שירות קווי לילה הופסק שכן תכליתו היא הסעה אל וממקומות בילוי. בהתאם, מהמשרד נמסר שיבוטלו קווים שמגיעים לאזורי בילוי. מאחר וקווי אוטובוסים שונים עוברים במסלולם גם באזורי בילוי, לא ברור באילו קווים מדובר.

תוכנית הצמצום של אגד

אוטובוסים של אגד בת"א
צילום: מוטי מילרוד

בשבוע שעבר הרשות הארצית לתחבורה ציבורית הנחתה את חברות האוטובוסים, כי במקרה של מחסור בכוח אדם, עליהן להגיש שתי תכניות לתרחישים של צמצום פעילות – צמצום 10% במצבת הנהגים וצמצום 25% מתוכם. זאת כתוצאה מהירידה בביקוש, והעובדה כי נהגים מצויים או צפויים להיות בבידוד.

אגד עידכנה אתמול כי היא נערכת להורדת שירות, בעיקר בשעות השפל,  בכ-10%: "הצמצום נובע מהנחיות משרד התחבורה בשל ירידה במספר משתמשי התחבורה הציבורית בעיקר בשעות השפל והפנאי ולנוכח מצוקת חוסר הנהגים בענף", כך נמסר ל-TheMarker.

אגד הודיעה גם כי היא נערכת לארגון מחדש של פעילות הקווים שלה לאור הצרכים המשתנים: הידוק הנחיות הבידוד ומניעת לימודים במוסדות אקדמיים – אל מול מגמת מעבר של נוסעי הרכבת לשימוש באוטובוסים.

לטענת אגד, מסתמן מעבר לאוטובוסים מהרכבות, בעיקר בקווי השרות המקבילים לחיפה ולירושלים, משום שנוסעים מרגישים באוטובוס בטוחים ומוגנים יותר מנסיעה בקרון סגור ואטום, וכי המעבר מסתמן בקווי השרות מקבילי הרכבת, כמו קו 910 מת״א לחיפה. 

מדובר בתוכנית היערכות פנימית שטרם יושמה ותלויה את אישור משרד התחבורה. נכון להיום בוטלו רק קווי תלמידים וסטודנטים.

התחבורה הציבורית החורגה

רכבת ישראל, תחנת באר שבע מרכז

רכבת ישראל, תחנת באר שבע מרכזצילום: אילן אסייג

מהנחיות משרד הבריאות, האוסרות התקהלות, הוחרגה התחבורה הציבורית. המשמעות היא שהתקהלות בתחנות רכבת, תחנות מרכזיות ושימוש בתחבורה הציבורית מתנהל כרגיל. על אף ההנחיות, בקרב ציבור המשתמשים קיים חשש משימוש בתחבורה הציבורית בישראל, כפי שקיים לגבי יתר השירותים והפעילויות במרחב הציבורי. החשש מתבטא בירידה בהיקף השימוש ברכבות ובאוטובוסים.

ההחרגה נובעת מהבנה כי מדובר בשירות הכרחי לאוכלוסיות רבות, אך החמרת ההנחיות היא דבר שנידון מידי יום. "אנחנו מבצעים הערכות מצב מידי יום וגם ביטול או צמצום התחבורה הציבורית הוא כלי אפשרי" אומר ד"ר אודי קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.

קשה לבודד ולהעריך את הירידה בהיקף השימוש, המושפע מהחשש הכללי להסתובבות במרחבים ציבוריים והתניידות נמוכה יותר באופן כללי, אך על פי הערכות חברות האוטובוסים ומשרד התחבורה, חלה ירידה מסוימת בהיקף השימוש, שמתבטאת יותר בשימוש ברכבת. פורים אמנם אינה תקופה מייצגת להשוואה לשגרה, אך בימים האחרונים חלה ירידה של 7% בהיקף המשתמשים ברכבת בכל רשת הקווים הארצית, שמתבטאת מספרית בכ-20-15 אלף איש פחות ממדי יום (מתוך 270 אלף נסיעות ברכבת בממוצע מדי יום). 

נתונים מדויקים של אחוז הירידה בשימוש באוטובוסים מופקים רק בסוף החודש במשרד התחבורה, אך לפי חברת האוטובוסים דן מצטיירת ירידה בהיקפי הנוסעים. לטענת אגד, בשלב הזה מוקדם לדלות נתונים מספריים, אך לפי הערכות החברה, אין מגמת ירידה ממשית בהרגלי השימוש בשעות הביקוש בבוקר, זמני הנסיעה לעבודה. לעומת זאת ,בשעות הערב והלילה מסתמנת ירידה של ממש בהיקפי השימוש שנובעת מהצמצום הכללי בתרבות הפנאי של הציבור בתקופה הזאת.

לפי דובר אגד, רון טרנר, "ניתן להעריך שההחלטה בדבר איסור ההתקהלות מעבר ל-100 אנשים, סגירת המוסדות האקדמיים והוצאת עובדים רבים במשק לחופשה ללא תשלום או לפיטורין, תגרום לדילול השימוש התחבורה הציבורית בהיקפים אותם לא ניתן לחזות בשלב זה". 

בנוגע לפעילות הרכבת, על רקע מחסור בפקחים שנמצאים בבידוד, מנהלי הנסיעה הנמצאים במגע עם הנוסעים, צומצמה פעילות הרכבות החל מחמישי האחרון. הצמצום כולל את ביטול קווי באר שבע צפון האוניברסיטה – דימונה, קו בית שמש – ירושלים מלחה וקו לוד – ראשל"צ הראשונים.

מספר הפקחים בבידוד נכון לסוף שבוע שעבר, הוא 27, שמהווים יותר מ-10% אחוזים ממצבת הפקחים (250). בנוסף, הופסקה פעילות רכבות הלילה בין תחנות באר שבע מרכז ות"א ההגנה. מלבד אלו, פעילות הרכבות ממשיכה כרגיל.

קרדיט – פורסם לראשונה